شیوه محاسبه نمره سالانه
شیوه محاسبه نمره سالانه

شیوه محاسبه نمره سالانه

در ادامه ی این مطلب می خواهیم شیوه محاسبه نمره ی سالانه دانش آموزان، محاسبه نمرات نهایی و معدل کل را به شما شرح دهیم.

برای محاسبه ی نمرات سالانه برای هر فرد از فرمول خاص استفاده می شود. با توجه به شیوه ی محاسبه ی نمرات، احتمال قبولی با نمره ی 7 حتی برای دانش آموزان پایه دوازدهم فراهم است. نحوه محاسبه نمره امتحان نهایی با نحوه محاسبه نمره امتحان های دیگر متفاوت است و شرط قبولی در این امتحانات هم به نمره نهایی و هم به نمره سالانه دانش آموز و حساب کردن معدل کتبی بستگی دارد.

هر دانش آموز برای قبولی و ورود به پایه تحصیلی بعدی خود باید نمره سالانه اش بالای 10 باشد. لازم به ذکر است که نحوه محاسبه نمره سالانه هر پایه و مقطع تحصیلی ممکن است با نحوه محاسبه نمره سالانه پایه دیگر متفاوت بوده و فرمول خاص خودش را داشته باشد.

با توجه به اهمیت نمره سال دوازدهم و امتحانات نهایی برای دانش آموزان، می بایستی از نحوه ی بدست آوردن آن مطلع باشند. لذا در این مقاله از سایت رسمی موسسه ی کنکور آسان است به شیوه محاسبه نمره سالانه می پردازیم.

تا انتهای این مقاله با سایت کنکور آسان است همراه باشید.

نمره سالانه چیست؟

نمره ی سالانه موجود در کارنامه با استفاده از فرمول هایی، متشکل از نمرات مستمر، امتحان نوبت دی ماه و خرداد ماه دانش آموز می شود. گاهی این ترکیبات شامل برخی ضرایب تحت عنوان واحد می شود. در ادامه ی این مقاله شیوه ی کامل محاسبه نمرات سالیانه و نهایی را برای دانش آموزان توضیح می دهیم. که در همینجا متوجه می شویم نمراتی که در طول سال تحصیلی کسب می کنم در انتها و در نمره کل و معدل ما تاثیر و نقش بسزایی دارد.

  • بخش های مختلف یک کارنامه چیست؟

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، یک کارنامه از اجزا و بخش های متعدد، با نقش های مختلف تشکیل می شود که عبارتند از:

1- نام درس

2- واحد درس مربوطه

3- نمره نهائی

4- نمره مستمر نوبت اول

5- نمره پایانی نوبت اول

6- نمره مستمر نوبت دوم

7- نمره پایانی نوبت دوم

8- نمره سالانه

نقش هر یک و تاثیر آن چیست؟

برای پیدا کردن سوال خود و شیوه محاسبه نمره سالانه تا انتهای این مقاله از سایت رسمی کنکور آسان است همراه باشید، در ادامه به اختصار توضیح می دهیم.

شیوه محاسبه نمره سالانه چگونه است؟

نمره سالانه مربوط به مدارس و دانش آموزان است و هر ساله برای هر دانش آموز یک نمره سالانه در هر درس محاسبه شده و در نظر گرفته می شود. دانش آموزان در هر دوره تحصیلی برای کسب قبولی و رفتن به مقطع تحصیلی بعدی باید نمره سالانه بالای 10 را کسب نمایند. اگر نمره سالانه یکی از درس های دانش آموز بالای 10 نباشد آن فرد موفق به کسب قبولی نشده و باید با استفاده از قوانین خاصی مانند تبصره و تک ماده برای کسب قبولی اقدام کرده یا مجدد امتحان بدهد.

دانش آموزان عزیز برای محاسبه نمره سالانه خود باید بدانند فرمول محاسبه نمره سالانه چیست و برای محاسبه آن به چه نمراتی نیاز دارند. به طور کلی برای محاسبه نمره سالانه نیاز به مواردی مانند نمره مستمر نوبت اول، نمره پایانی نوبت اول، نمره مستمر نوبت دوم و نمره پایانی نوبت دوم می باشد.

فرمول محاسبه نمره سالانه متوسطه اول:

((نمره مستمر نوبت اول + نمره پایانی نوبت اول) ÷ 2) + (((نمره مستمر نوبت دوم + نمره پایانی نوبت دوم) ÷ 2) × 2)

فرمول محاسبه نمره سالانه متوسطه دوم:

((نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره پایانی نوبت اول × 2) + (نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره پایانی نوبت اول × 4)) ÷ 8

در مورد نحوه محاسبه نمره سالانه دوازدهم باید گفت که فرمول محاسبه نمره سالانه دوازدهم دقیقا همان فرمول محاسبه نمره سالانه مقطع تحصیلی دهم و یازدهم است. دانش آموزان دوره دوم متوسطه یعنی پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم برای محاسبه نمره سالانه خود باید از فرمول زیر استفاده نمایند:

(نمره مستمر نوبت اول ₊ نمره پایانی نوبت اول ضربدر 2 ₊ نمره مستمر نوبت دوم ضربدر 1 ₊ نمره پایانی نوبت دوم ضربدر 4) ÷ 8

موسسه ی کنکور آسان است

موسسه کنکور آسان است در راستای عدالت آموزشی، منابع آموزشی و تکنیک های تست زنی را در قالب دی وی دی برای دانش آموزان مهیا کرده است. علاوه بر تدریس و آموزش منابع، به دانش آموزان برنامه ریزی تحصیلی هم ارائه می کنند.

مشاورین کنکور آسان است، همانطور که برنامه ریزی برای کنکور را در راستای اهداف خود قرار می دهند، از برنامه ریزی امتحانات نهایی وکسب نمرات در خشان سالانه غافل نمی شوند و برای کسب بهترین نتایج، تمامی جوانب را می سنجد. یک راهنمای راه، هم مسیر کنکور و هم مسیر کسب نمرات درخشان در امتحانات نهایی را برای دان آموزان ترسیم می کند. همچنین در زمان مطالعه به خلاصه نویسی مطالب نیز بها می دهند که دانش اموزان در دوران جمع بندی از آنها استفاده کند.

دانش آموزان برای ارتباط با کنکور آسان است، دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *