تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401
تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401

کنکور 1401

کنکور سراسری هر سال، به منظور سنجش میزان علم دانش آموزان و ادامه تحصیل آن ها در رشته تحصیلی دلخواه، توسط سازمان سنجش برگزار می شود اما هر سال کنکور و شرایط شرکت در آن یکسان نبوده است و تغییراتی داشته است.
در این نوشته تغییرات احتمالی برای کنکور 1401 و کلیه اطلاعاتی که داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ به آن ها نیاز دارند قرار دارد.

تاریخ ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

تاریخ دقیق ثبت نام کنکور 1401 بر اساس اعلام سازمان سنجش در تاریخ 29 شهریور ماه، یکشنبه 10 بهمن 1400 تا 17 بهمن ماه خواهد بود.

زمان دقیق برگزاری کنکور 1401

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش کنکور 1401از هشتم تا یازدهم تیر ماه 1401 برگزار خواهد شد.

شرایط عمومی کنکور ۱۴۰۱

1– اعتقاد به اسلام یا یکی از ادیان رسمی مطرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

۲_ عدم احراز عناد نه اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران

تبصره: در صورتی که داوطلب سابقاً با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته باید تغییر نظر او احراز شود .

۳_ نداشتن سابقه عضویت در سازمانهای غیر قانونی ، فراماسونری و اعقاب آنها

۴_ عدم احراز فساد اخلاقی

۵_ عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی کنکور ۱۴۰۱

۱_ داشتن گواهینامه دوره پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و یا دیپلم نظام جدید ۳-۳-۶ حداکثر تا تاریخ۳۱/۶/۱۴۰۰ دریافت شود و یا دیپلم دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرک کاردانی فوق دیپلم در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز می گردد به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام جدید  ۳-۳-۶ و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی تا تاریخ ۳۰/۱۱/۱۴۰۰ ، ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بلامانع می باشد .

تبصره ۱- دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش و همچنین آن دسته از داوطلبان مذکور که حداکثر تا ۳۱/۶/۱۴۰۱ در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) فارغ التحصیل می شوند حق ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت .

تبصره ۲- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کاردانی باید حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۱۴۰۱و یا ۳۰/۱۱/۱۴۰۱خدمت خدمات خود را پایان رسانده باشند ، چنانچه در مقطع دکترای عمومی پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند ، می‌توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برساند .

تبصره ۳- فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروههای آموزشی غیر پزشکی حداکثر تا 31/6/۱۴۰۱به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشد .

تبصره ۴- فارغ التحصیلان رشته تحصیلی بهداشت دهان ، تکنسین سلامت دهان ، پرستاری دندانپزشکی ، پروتز دندان و ساخت پروتز های دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نمی باشند

۲_ دانشجوی دوره روزانه ( به جز دانشجویان مشمول تبصره های ۲ و ۳ بند۱ ) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نباشد .

۳_ پذیرفته‌شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ( اعم از رشته های متمرکز و یا نیمه متمرکز) در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ، منحصرا مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه ( نوبت دوم شبانه ) دانشگاه آزاد اسلامی ، نیمه حضوری پیام نور ، غیرانتفاعی ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان و مجازی ) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهد شد .

شما باید ضمن تکمیل فرم شماره ۲ فرم انصراف مندرج در دفترچه آزمون سراسری را بایستی تا تاریخ ۲۵/۱۲/۱۴۰۱ انصراف قطعی خود را از دست سیل اعلام نموده و مورد مربوط در بند ۳۲ فرم تقاضانامه ثبت‌نام را نیز علامت گذاری نمایید .  

۴_ دانشجویان دوره های نوبت دوم ( شبانه دانشگاه آزاد اسلامی ، نیمه حضوری ، مجازی ، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیر انتفاعی و … ).

مدارک لازم برای ثبت نام در کنکور ۱۴۰۱

 1. مدارک مورد نیاز ثبت نام در کنکور سراسری
 2. فایل عکس اسکن شده
 3. شناسنامه 
 4. سریال های اعتباری
 5. کد سوابق دیپلم و کد سوابق پیش دانشگاهی
 6. کد وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد جهت ثبت نام کنکور سراسری
 7. کد پیگیری 12 رقمی سهمیه رزمندگان جهت ثبت نام کنکور سراسری
 8. دریافت کد 12 رقمی ارتش و سپاه جهت ثبت نام کنکور سراسری
 9. مدارک تشکیل پرونده برای داوطلبان معلول
 10. دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی ۱۴۰۰
 11. کد 13 رقمی داوطلبان غیر ایرانی

زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۱

با توجه به اینکه کنکور ۱۴۰۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا در چهار روز در تیرماه برگزار می شود، پیش بینی می شود کنکور ۱۴۰۱ نیز در تیر ماه برگزار خواهد شد.

نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۱ با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی بوده و همه داوطلبان باید از ماسک استاندارد استفاده کنند.

بسیاری از دانش آموزان از کنکور سال 99 و 1400 به دلیل وجود ویروس کرونا در کنکور شرکت نکرده اند، در حالیکه کنکور در سال 99 با رعایت تمام فاصله گذاری ها و پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

توصیه ما به داوطلبان آن است که تحصیل خود را به تعویق نیندازند و با رعایت تمام نکات بهداشتی در جلسه کنکور حاضر شوند تا هم از سلامت خود و اطرافیان محافظت کرده و هم هدف خود را رها ننمایند.

تغییرات کنکور ۱۴۰۱

شورای انقلاب فرهنگی کشور در لایحه ای به سازمان سنجش، تغییراتی را برای کنکور ۱۴۰۱ پیشنهاد کرده است.

این تغییرات شامل پنج سیاست پیشنهادی می باشد که شامل:

 1. جدا شدن فرآیند سنجش از پذیرش در کنکور
 2. تاثیر سوابق تحصیلی سال آخر دوره متوسطه دوم به ۶۰ درصد افزایش یابد
 3. پذیرش دانشجویان دوره کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی
 4. جلوگیری از تبلیغات بی حد و حصر موسسات کنکوری
 5. پذیرش پزشکی از لیسانس در رشته های پزشکی

هیچ یک از سیاست های پیشنهادی توسط سازمان سنجش تایید و یا رد نشده است، این به آن معناست سازمان سنجش در حال بررسی سیاست های پیشنهادی می باشد.

سهمیه های کنکور ۱۴۰۱

هر سال سهمیه هایی در کنکور وجود دارد که بر رتبه داوطلب تاثیر مستقیم می گذارد.

سهمیه های کنکور سراسری شامل:

 • سهمیه مناطق
 • بومی گزینی
 • سهمیه ایثارگران و شهدا
 • سهمیه هیئت علمی
 • سهمیه بهیاران
 • سهمیه مناطق محروم

تاریخ اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۱

بر اساس کنکور سال های گذشته، پیش بینی می شود نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۱ چهار الی شش هفته پس از کنکور از طریق سایت سازمان سنجش اعلام شود.

نتیجه اولیه کنکور شامل رتبه کشوری و رتبه در سهمیه داوطلب می باشد.

پس از آن داوطلب، بر اساس رتبه کسب شده، انتخاب رشته نماید.

پس انتخاب رشته نتیجه ثانویه کنکور اعلام میگردد که داوطلب از طریق آن متوجه می شود در چه رشته ای قبول شده است.

منابع کنکور ۱۴۰۱

منابعدرسی کنکور ۱۴۰۱ که توسط سازمان سنجش اعلام شده است کتاب های درسی است.

با روند مفهومی شدن سوالات کنکور، داوطلبان کنکور سراسری، با مطالعه کتاب درسی به تنهایی نمی توانند به درصد مطلوبی از دروس دست یابند.

به همین دلیل همواره به دنبال منبعی جامع و کامل که هم آموزش مفهومی و تست زنی را داشته باشد هستند.

داوطلبان کنکور سراسری برای یادگیری مفهومی و تستی مباحث کنکور چندین راه را می توانند انتخاب نمایند:

 1. کتاب های تست زنی
 2. کلاس های کنکور
 3. دی وی دی های آموزشی

کتاب های تست زنی

کتاب های تست زنی، معمولا از تست های متعدد و درسنامه های تشریحی بسیاری برخوردار بوده و در یکی از دو مورد گفته شده قوی تر عمل کرده اند.

یعنی برخی کتاب های تستی دارای تست های متعدد و متنوعی هستند اما درسنامه کاملی ندارند و برخی دیگر درسنامه های مفهومی بسیار خوبی دارند اما تست ها استاندار نیست.

در هر دو حالت، دانش آموزان تنها مفهوم مبحث را در نهایت یاد می گیرند و روش تست در کتاب ها آموزش داده نمی شود.

لازم به ذکر است کتاب های تست زنی برای دانش آموزان و داوطلبانی کاربرد دارد که مبحث را پیش از مطالعه کتاب تست زنی یاد گرفته باشند.

با مجازی شدن کلاس های آموزش مدارس به دلیل ویروس کرونا، دانش آموزان بسیاری در یادگیری اولیه دچار اختلال شده و به دنبال راهی برای یادگیری آن ها هستند، که دو راه دیگر را می توانند انتخاب کنند، یعنی کلاس های آموزش کنکوری و دی وی دی های آموزش کنکور.

کلاس های آموزش کنکور

در دوران پیش از کرونا کلاس های آموزش کنکور در شهر ها، به صورت حضوری توسط اساتید برگزیده همان شهر در آموزشگاه های کنکوری برگزار می شد و دانش آموزان بسیاری در آن ها شرکت می کردند.

با شیوع ویروس کرونا و غیر حضوری شدن کلاس های آموزش کنکور، بیشتر دانش آموزان با اختلال در یادگیری به دلیل ازدحام استفاده از اینترنت رو به رو شدند و به یادگیری مطلوبی که انتظار داشتند دست پیدا نکردند.

دی وی دی های آموزش کنکور

دی وی دی های آموزش کنکور توسط اساتید برتر کشور در استودیو های حرفه ای ضبط، تدوین و تولید می شوند.

دی وی دی های آموزش کنکوری موسسه کنکور آسان است با در نظر داشتن اهمیت یادگیری مفهوم و روش تست بر نتیجه کنکور دانش آموزان و داوطلبان به تولید بسته های آموزش مفهوم و آموزش روش تست کلیه مباحث دروس عمومی و اختصاصی گروه های آزمایشی تجربی، ریاضی و انسانی اقدام نموده است.

دانش آموزان با تهیه بسته های آموزش کنکور آسان است، علاوه بر یادگیری مفهوم اصلی و پایه هر درس و موفقیت در امتحانات مدارس، تکنیک های تست زنی هر مبحث از دروس را به خوبی یادگرفته و می توانند به درصد های قابل توجهی در دروس عمومی و اختصاصی دست یابند.

برای خرید بسته های آموزش کنکور آسان است از یکی از سه روش زیر می توانید اقدام نمائید:

روش اول: خرید از طریق اپلیکیشن کنکور آسان است.
روش دوم: خرید از فروشگاه اینترنتی کنکور آسان است
روش سوم: تماس با شماره 02155756500 و دریافت شماره حساب مورد تائید موسسه.

میانگین امتیازات ۴ از ۵

۸ پاسخ

 1. سلام من رشته ام انسانی هست و سال دیگه دیپلم انسانی رو میگیرم اما میخوام با همین دیپلم انسانی در کنکور تجربی شرکت کنم اگر رتبه مورد نیاز برای پرستاری یا پزشکی رو بیارم دانشگاه دولتی منو ثبت نام میکنه چون دیپلمم انسانی هست و کنکور تجربی دادم

 2. از برترین مشاورای کنکور ک موفقیت باهاشون ۱۰۰ درصده میشه به مهندس بهمرام اشاره کرد،تنها کسی ک واقعا علم این کار رو دارن و برای هر دانش آموز به صورات انفرادی برنامه مینویسن
  ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰

 3. سلام کسانی که شامل سوابق تحصیلی نمی شوند و قبل از سال ۸۴ دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی گرفته اند می توانند در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنند؟ مجاز برای شرکت در کنکور تجربی و قبولی رشته های پیراپزشکی و دندانپزشکی روزانه هستند؟ یا این که باید دیپلم و پیش جدید بگیرند؟ بین این افراد و کسانی که سوابق تحصیلی دارد آیا تفاوتی وجود دارد و افراد با سابقه تحصیلی نسبت به آنها امتیازی دارند؟

 4. سلام من اگه سال ۱۴۰۰ قبول نشم و برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم این شرایط برای من صدق میکند؟ مثلا اگه یکی معدلش پایین باشه چکار میتونه بکنه اگه میشه یه راهنمایی کنید

 5. باسلام من سال ۸۹- ۹۹ پیش دانشگاهی گرفتم خواستم ببینم الان۱۴۰۰کنکور شرکت کردم همون کتابای قبلی رو باید بخونم یا جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *