تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401
تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401

تغییرات کنکور ۱۴۰۱

مطابق هر سال داوطلبان آزمون سرسرای ۱۴۰۱ در قدم اول می بایست به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه نمایند , و پس از ارائه مدارک لازم برای ثبت نام در این آزمون پیش قدم می شوند .
تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا از تغییرات کنکور ۱۴۰۱ ، شرایط ثبت نام، فرایند برگزاری و احتمالاتی که قرار است در آزمون ۱۴۰۱ اعمال شود آگاه شوید.

جزئیات ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

زمان برگزاری تاریخ ثبت نام کنکور در هر پنج گروه آزمایشی، در هفته ی آخر بهمن ماه ۱۴۰۰ می باشد و معمولا به داوطلبان حدود ۱ هفته الی ۱۰ روز فرصت داده می شود تا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت نام و بارگذاری مدارک خود اقدام نمایند.
داوطلبان باید واجد شرایظ ذکر شده در دفترچه ی راهنمای آزمون سراسری باشند و حتما مدارک فارغ التحصیلی خود را قبل از تاریخ مشخص شده (شهریور ۱۴۰۱) دریافت و برای ثبت نام ارائه دهند.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون

 1. اعتقاد به اسلام و یا یک از ادیان رسمی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 2. (عدم احراز عناد) نه اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی
  درصورتی که داوطلبی قبلا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته باشد، باید تغیر نظر او احراز شود.
 3. نداشتن سابقه در سازمان های غیر قانونی
 4. عدم احراز فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

 1. دیپلم چهار ساله نظام قدیم
 2. مدارک دیپلم سیستم آموزشی نظام قدیم ( پیش دانشگاهی )
 3. مدرک کاردانی ( فوق دیپلم )
 4. مدارک دیپلم سیستم آموزشی نظام جدید ۳ – ۳ – ۶
  ارائه یک از مدارک فوق برای ثبت نام در کنکور۱۴۰۱ الزامی می باشد و داطلبان می توانندبا مدارکی که دارند در ییک گروه آموزشی اصلی ( کنکور ریاضی – تجربی – انسانی ) ویک یا دو گروه آزمایش شناور( کنکور هنر – کنکور زبان ) شرکت نمایند.

فرایند برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۱

برگزاری کنکور سراسری هر ساله در تیر ماه صورت می گیرد البته به جزء کنکور سال ۹۹ که به دلیل شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد.
بر اساس پیش بینی ها ، کنکور ۱۴۰۱ در نیمه ی اول تیرماه در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می شود.
معمولا روز پنجشنبه به کنکور ریاضی ، کنکور انسانی و کنکور هنر و روز جمعه به کنکور تجربی و کنکور زبان اختصاص داده شده است و تقریبا ۴ الی ۵ هفته پس از برگزاری آزمون ۱۴۰۱ نتایج اولیه ی آن منتشر می شود و داوطلب می تواند برای انتخاب رشته اقدام نماید.

جزئیات شرکت در انتخاب رشته

نتایج منتشر شده ی آزمون، شامل کارنامه ای است که وضعیت مجاز یا غیر مجاز بودن داوطلب را بر اساس رتبه و ترازی که کسب کرده است در دوره ها و دانشگاه های مختلف را نشان می دهد.
داوطلبان با استفاده از این کارنامه می توانند انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری و آزاد را انجام نمایند و با یک کارنامه مشترک انتخاب رشته در تمام دانشگاه ها صورت می گیرد.

دفترچه ی راهنمایی توسط سازمان سنجش منتشر می شود ، در آن دفترچه اسامی رشته ها و دانشگاه های پذیرنده و دانشجو قید شده است و داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن وضعیت مجاز بودن و بر اساس علاقه و اولویت هایشان انتخاب و در سایت ثبت نام نمایند.
نتایج نهایی انتخاب رشته نیز در هفته دوم شهریور ماه تحت عنوان کارنامه انتخاب رشته منتشر می شود که نشان دهنده قبولی یا عدم قبولی داوطلب در رشته های انتخابی خواهد بود.

نکته : مطابق هر سال با توجه به نزدیک تاریخ برگزاری آزمون سراسری هریک از نهادهای مرتبط و غیر مرتبط اخباری در رابطه با کنکور اعلام می نمایند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تغییرات احتمالی کنکور ۱۴۰۱

مهمترین تغییراتی که در در کنکور ۱۴۰۱ اعمال می شود تاثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی سال آخر دانش آموزان در نتیجه نهایی کنکور است.
چنین تغیری سرنوشت تعداد زیادی از داوطلبان کنکور را تغیر خواهد داد ، اکنون به بررسی ابعاد تغییرات احتمالی کنکور می پردازیم :

۱- جداشدن سازمان سنجش از پذیرش

کبگانیان در خصوص سیاست اول اظهار نظر داشت : که اجرایی این طرح پس از برگزاری داوطلب و پذیرش آنان صورت می گیرد که نمره و رتبه ی فرد نیز مشخص خواهد شد.
همچنین ادغان داشت که طی این سیاست رتبه ی کسب شده تا ۲ سال معتبر می باشد که فرد با آزادی عمل بیشتر در زمان طولانی به انتخاب رشته خود و سهیلات دانشگاهی نیز بپردازد.
در خصوص برگزاری کنکور بیش از ۲ بار در سال افزود که حداقل ۲ بار در سال مطرح شده که ملاک آن رتبه علمی سنجش میزان یادگیری افراد می باشد با این فرض که اعتبار رتبه ی هر فرد ۲ سال می باشد ، داوطلبان بعد از پذیرش در رشته ی انتخابی خود بعد از ۲ سال یا ۳ سال صلاحیت در انتخاب رشته ی مورد نظر خود خواهد داشت.

۲- تاثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی

عضو شورای عالی انقلاب در خصوص این سیاست بیان کرده است که طرح جدا شدن سنجش از پذیرش طرحی تحت عنوان افزایش تاثیر سوابق تحصیلی مطرح شده است. که در این خصوص بر مقدار کافی سوابق تاکید شده است که مقدار ۶۰ درصدی تعیین شده است و هدف تمرکز بر مقدار یادگیری می باشد.
اما سوالی که که مطرح می شود این است که آیا کسب نمره بالا ممکن است به صورت شب امتحانی یا تقلب و یا لو رفتن سوالات منجر می شود؟ می توانند که آینده ی شغلی جامعه را تضمین کنند؟
در صورت اجرایی شدن این طرح امتحانات پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم به صورت نهایی اجرا می شود.

۳- پذیرش دانشجو از دوره کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی

پذیرش دانشجویان در دوره های کاردانی پیوسته از طریق سوابق تحصیلی انجام خواهد شد.
این متقاضیان در دوره ی کاردانی با مشکلاتی رو به رو می شوند، علاوه بر این که در هنرستان هایی تحصیل کرده بودند در کنکور نیز باید شرکت کنند.
بر این اساس پذیرش دانشجویان طبق سوابق تحصیلی انجام می شود و این موضوع به معنای رهایی سوابق تحصیلی نمی باشد بلکه سوابق تحصیلی از جایگاه مهمی برخوردار خواهد بود و این مورد احتمالا یکی از تغییرات کنکور ۱۴۰۱ خواهد بود

۴- جلو گیری از تبلیغات موسسات

دبیر ستاد جامع علمی کشور در این باره بیان نمود سیاست شماره ۴ آسیب بسیار مهمی بود.
این مساله چندین بار پیش از این از سوی رئیس محترم مجلس گزارش شده بود.
ممنوعیت و جلوگیری از تبلیغات بی حد و حصر شرکت ها ، موسسه ها و آموزشکده های کنکوری بدون مجوز از سوی رسانه ها باید متوقف شود.
کبگانیان تصریح کرد : به منظور برقراری محیط مناسب تحصیلی و جلوگیری از سو استفاده از محیط مدارس ، دانشگاه ها و احساسات خانواده ها برای کسب درآمدهای سود جویانه لازم است کلیه ی تبلیغات مربوط به فعالیت های آموزشی و موسسات به صورت حضوری مکتوب و دارای مجوز از وزارت آموزش و پرورش باشد.

۵- پذیرش پزشکی از لیسانس در رشته های پزشکی

سیاست پنجم در رابطه با رشته های پزشکی می باشد و باتوجه به توزیع نامتعارف داوطلبان در رشته های مختلف و استعدادهای داوطلبان ، انواع مختلف هوش ها در رشته های مختلف نیاز است.
در حال حاضر خانواده ها اطلاعات کمی از هدایت تحصیلی در رشته ها دارند.
در این جلسه سیاست پیشنهادی مبنی بر این که درصدی از کل پذیرش رشته ها ی پزشکی با اولویت دانشگاه های برتر از مقطع کارشناسی دارند رشته های پزشکی شوند به تصویب رسید. بر این اساس متقاضیان می توانند از دوره کارشناسی از رشته های علوم پایه یا علوم پزشکی یا مهندسی وارد دکتری حرفه ای پزشکی شوند.
البته خاطر نشان می شود که اجرای سیاست پنجم تقریبا غیر ممکن است.

پیش بینی برگزاری کنکور ۱۴۰۱


کنکور آسان است پیش بینی می کند کنکور برای هر سه رشته ی انسانی ، ریاضی و تجربی طبق شرایط هر ساله برگزار خواهد شد
بحث تاثیر معدل یک بحث کاملا جدی می باشد که باید تمام جوانب آن را در نظر گرفت پس اخرین تغییرات کنکور ۱۴۰۱ را در سایت ما همیشه دنبال کنید

برنامه ریزی درسی کنکور ۱۴۰۱

دانش آموزان و داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ در هر سه رشته تجربی ، ریاضی و انسانی می توانند از برنامه ریزی رایگان کنکور آسان است استفاده کنند.
جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک کنید
این برنامه ریزی ها از گروه تخصصی مشاوره مهندس ابوالفضل شریفی با همکاری مهندس محمد رضا بهمرام آماده شده است

برنامه ریزی رایگان کنکور آسان است


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *