تاثیر معدل در کنکور 1402
تاثیر معدل در کنکور 1402

تاثیر معدل در کنکور 1402

تاثیر معدل در کنکور 1402 موضوعی است که از شهریور 1400 دغدغه بسیاری از دانش آموزان و فارغ التحصیلانی است که هدف شرکت در کنکور 1402 را داشته و تاثیر معدل بر سرنوشت تحصیلی آن ها تاثیر بسزایی دارد.

کنکور 1402 کنکوری است که در مورد تاثیر معدل نهایی در آن هنوز شبهاتی وجود دارد، در این نوشته در مورد اخبار دقیق نحوه اعمال تاثیر معدل در کنکور 1402 توضیح می دهیم.

تاثیر معدل در کنکور 1402

محسن جلواتی قائم مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت در گفت‌وگو با خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس با اشاره به تناقص مصوبات درباره کنکور، اظهار کرد: ملاک عمل مصوبه مجلس، میانگین معدل نمرات سه سال آخر دبیرستان بوده و اثر مثبت معدل مدنظر است و مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان می‌کند فقط میانگین معدل سال آخر دبیرستان با اثر قطعی ۶۰ درصد ملاک عمل است؛ پس از آنجا که این دو مصوبه با هم در تعارض هستند، وزارت علوم نسبت به این تعارض از معاونت حقوقی رئیس‌جمهور، استعلام کرد.

وی ادامه داد: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به معاون حقوقی رئیس جمهور درباره تعارض بین برخی از مواد قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ با مفاد مصوبه جلسه شماره ۸۴۳ مورخ ۱۵ تیرماه 1400 شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی نامه نوشت.

کنکور 1402

در زمان دولت آقای روحانی، یکسری پیشنهادات از سمت سورای انقلاب فرهنگی به سازمان سنجش پیشنهاد شد که برخی از آن ها به مرحله تصویب رسیدند.

از جمله این مصوبات، تاثیر مستقیم معدل کتبی بر رتبه داوطلبان و برگزاری کنکور 1402 در دو مرحله، توجه داوطلبان را به خود جلب نمود و برای داوطلبانی که فارغ التحصیل نظام قدیم بودند استرس و دغدغه بزرگی را ایجاد کرد.

در تاریخ 1400/11/04 معاون ریاست جمهوری دولت جدید، طی بیانیه ای از لغو کلیه مصوبات و عدم تصویب پیشنهادات شورای عالی انقلاب فرهنگی دولت قبل خبر داد.

تاثیر معدل کنکور 1402 برای داوطلبان نظام قدیم

درباره تاثیر معدل برای داوطلبان ترمی واحدی یا سالی واحدی که مدرک دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد دریافت کرده اند و یک یا چند درس خود را به صورت نهایی گذرانده اند باید گفت:

میزان تاثیر این داوطلبان به میزان حداکثر ۲۵ درصد سوابق تحصیلی می باشد و به صورت مثبت در نمره کل آن ها لحاظ خواهد شد.

همچنین در آزمون سراسری سال 1402 در کارنامه این داوطلبین ۴ نمره درج خواهد شد که به این صورت می باشد:

  1. آزمون
  2. آزمون و سوابق تحصیلی دیپلم
  3. آزمون و سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی
  4. آزمون و سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

در مورد اعمال سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم حالات مختلفی وجود دارد:

  1. تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در یک یا چند زیر گروه اعمال می شود.
  2. سوابق تحصیلی دیپلم به تنهایی در یک یا چند زیر گروه با تاثیر مثبت اعمال می شود.
  3. سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی داوطلب در یک یا چند زیر گروه با تاثیر مثبت اعمال می شود.
  4. به طور همزمان تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در یک یا چند زیر گروه اعمال می شود و در سایر گروه ها تاثیر نداشته باشد.

تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور

طبق بیانات اعلام شده از خبرگزاری شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحی مبنی بر تاثیر ۶۰ درصدی معدل مطرح شده است.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی اظهار داشت که بزرگترین آسیب ادغام سنجش و آموزش می باشد که این خود به تنهایی دلهره و دغدغه ای را در بین داوطلبان ایجاد کرده است.

همچنین افزود با وجودی که بیشتر مسئولیت پذیرش بر عهده ی سازمان سنجش می باشد این طرح ساماندهی خواهد شد که این سیاست نهایی شده و کافی است که در حضور سران سه قوه و اعضای شورای مطرح شود.

وی افزود ما کنکور را حذف نخواهیم کرد اما با تصویب این طرح وزن بیشتر مسئولیت پذیرش داوطلبان با هدف کاهش تنش و دلهره داوطلبان بر عهده آموزش و پرورش خواهد بود.

اجرای این طرح مستلزم رعایت شرایطی همچون برگزاری امتحانات نهایی، طراحی سوالات و شرایط پیش از امتحانات نهایی، رمز گذاری می باشد که با اعلام رضایتمندی این دو سازمان نهایی خواهد شد.

کبگانیان در این خصوص اعلام کرد: شکل گرفتن حوزه‌های تصحیح و جدا شدن سربرگ‌ها، اسکن کردن و توزیع تصادفی نیز از دیگر مسائل است که پس از بر گزاری در دست قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه اظهار داشت که امتحانات نهایی دارای الگو و کلید بوده و کد گذاری می باشد.

همچنین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح داشت که با مناسب بودن آمار های تحلیل سوالات می توان به ملاک مدار و هنجار بودن پی برد.

با توجه به ملاک سنجش و عمق یادگیری داوطلبان گفته شد که ۲۵ درصد سوالات آسان، ۵۰ درصد متوسط و ۲۵ درصد دشوار می باشد که نمرات هم از ۱۰۰ نمره لحاظ خواهد شد.

کلیه اخبار مربوط به تاثیر معدل در کنکور سراسری مصوب نبوده و احتمال تغییر دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره جهت شرکت در کنکور سراسری، می توانید با شماره های 02155756500 و 09121904690 تماس گرفته و از مشاوره کنکوری مشاوران کنکور آسان است بهره مند شوید.

مطالب مرتبط
همه چیز در مورد کنکور 1402
مشاوران کنکور آسان است

میانگین امتیازات ۴ از ۵

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.