تفاوت رتبه و تراز چیست؟
 • برای تشخیص رتبه و تراز و تفاوت های این ها لازم است دانش آموزان با اینکه تفاوت رتبه و تراز چیست آشنا بشوند.

  رتبه چیست؟

  به بیان عامیانه، رتبه ترتیب پاسخگویی داوطلبان به سوالات است. به طور مثال در کنکور تجربی 1402، 450577 نفر ثبت نام کرده اند، درصدهایی با توجه به پاسخ ها، تعداد سوالاتی که پاسخ صحیح و اشتباه در کنکور کسب کرده اند، به ترتیب رتبه بندی می شوند. از بهترین پاسخگویی تا بدترین کسب نتیجه، ترتیب رتبه این اشخاص را مشخص می کند. شرکت‌کنندگان کنکور هم با همین روش رتبه‌بندی می‌شوند.

  اما مشکل این رتبه بندی چیست؟

  این رتبه بندی برتری دانش آموز را نسبت به بقیه را نشان می دهد اما گزینه ی مناسبی برای بیان سطح علمی و تفاوت های ریز دانش آموزان و داوطلبان نمی تواند باشد. کم کم داریم با تفاوت های رتبه و تراز در چیست آشنا می شویم.

  برای اینکه دانش آموزان از لحاظ علمی تمیز داده شوند سراغ یه گزینه کامل و جامع تر می رویم که تراز کنکور می شود.

  تراز کنکور چیست؟

  معنی لغوی تراز به معنی بالانس و تعادل است.

  هدف از محاسبه تراز چیست؟ همسطح و یکسان سازی ارزش نمره ها یا درصد های دانش آموزان است.

  با تعاریف بالا از تراز و رتبه در واقع می توان گفت تراز، سطح دانش را مقایسه می کند. تراز کنکور سطح علمی داوطلب را نسبت به سایر داوطلبین آزمون مشخص می کند. از این رو معیار مناسبی برای مقایسه فرد با سایر داوطلبین می باشد.

  تراز در واقع نماینگر وضعیت علمی داوطلب در هر درس نسبت به سایر شرکت کنندگان می شود.

  تفاوت رتبه و تراز چیست؟

  در وهله ی اول لازم است بگوییم که رتبه ی هر فرد از لحاظ عددی هرچه پایین تر باشد، نشان دهنده ی زرنگ تر بودن دانش آموز است، اما در مورد عدد تراز هر فرد هرچه کسب نمره ی بالاتری داشته باشد، نشان دهنده ی زرنگ تر بودن و داشتن سطح علمی بالاتر نسبت به بقیه است. در واقع هر چه تراز شما بالاتر باشد، رتبه کمتر و بهتری خواهید داشت.

  دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که نمره تراز هر درس متناسب با سختی و آسانی آزمون و میانگین درصد کل داوطلبان آن درس تعیین می شود.

  چگونه تراز بهتری کسب کنیم؟ هر چقدر اختلاف در صد دانش آموز با میانگین درصد داوطلبان بیشتر باشد، درصد بیشتری داوطلب بدست بیاورد، تراز بهتری می گیرد.

  ملاک قبولی سازمان سنجش؟

  ملاک سازمان سنجش برای قبولی داوطلبان تراز است. داوطلبان می توانند با توجه به تراز کسب شده از میزان شانس قبولی خود در رشته های مختلف مطلع شوند.

  عواملی که موجب کاهش تفاوت و افزایش تراز و رتبه کنکور می شوند:

  تراز آزمون به چه عواملی بستگی دارد؟

  با توجه به اوصافی که گفته شد به:

  • سختی یا آسانی سوالات
  • میانگین درصد داوطلبان

  در کاهش تفاوت تراز و بهتر شدن رتبه می توان به نکاتی کلی در مورد مطالعه، تست زنی و … به طور مثال مانند:

  • اهمیت برنامه ریزی و طبق آن پیش رفتن!

  و….

  افزایش تراز و کاهش رتبه با کنکور آسان است

  برای بهبود تراز و کاهش رتبه دانش آموزان در وهله ی اول بایستی در انتخاب مشاور و منابع کمک آموزشی نهایت وسواس را به خرج بدهند.

  با داشتن برنامه ی منظم مسیر خود را برای رسیدن به رتبه های برتر و تراز مناسب هموار تر می کنند. منابع هرچه کامل و جامع تر باشد به دانش اموز در یادگیری مفاهیم و سرعت بخشیدن به یادگیری کمک می کند.

  موسسه ی کنکور آسان است برای عملکرد بهتر دانش آموزان مشاوره و برنامه ریزی در کنار منابع کنکوری خود را برای داوطلبان و دانش آموزان مشتاق موفقیت را مهیا کرده است.

  با همکاری بهترین اساتید کنکوری کشور، تولید محتوا به صورت دی وی دی برای دانش آموزان با هر سطح تحصیلی را در هرجای کشور فارهم کرده است.

  دانش آموزان با تهیه منابع می توانند از مشاوره و برنامه ریزی های شخصی سازی شده ی موسسه کنکور آسان است نیز استفاده کنند.

  برای تهیه منابع موسسه کنکور آسان است کافیست با دفتر مرکزی موسسه تماس بگیرید:

  دفتر مرکزی : 02155756500
  مشاور ارشد : 09121904690

  منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

  بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *