دلایل عدم تمرکز هنگام مطالعه
دلایل عدم تمرکز هنگام مطالعه

دلایل عدم تمرکز هنگام مطالعه

یکی از مواردی که سبب کاهش کیفیت مطالعه می شود، نیاز به بررسی و رفع آن داریم، شناسایی دلایل عدم تمرکز هنگام مطالعه می باشد.

تمرکز چه تاثیری بر بازدهی و یادگیری مطالعه ی ما دارد؟ برای کنترل ذهن و جلوگیری از حواس پرتی چه کارهایی بایستی کرد؟

برای پاسخ به این پرسش ها و افزایش تمرکز در زمان مطالعه، تا انتهای این مقاله از سایت کنکور آسان است همراه باشید.

اهمیت تمرکز برای مطالعه

اگر بگوییم رابطه ی یادگیری و تمرکز مستقیم است بی راه نگفتیم. زیرا هرچه شما با تمرکز و افزایش دقت هنگام مطالعه پیش بروید، یادگیری شما بهتر می شود. اگر در امر یادگیری به خوبی عمل کنید، قطعا در بازیابی و یادآوری آنها نیز راحت تر خواهید بود.

دانش آموزان برای اینکه تمرکز خود را هنگام مطالعه بتوانند بالا ببرند دنبال راهکار و ایده می گردند. در این مقاله، دلایل عدم تمرکز هنگام مطالعه و راه های رفع آن ها را بررسی می کنیم.

اولین تاثیر حواس پرتی و عدم تمرکز بر دانش آموز این است که سبب اتلاف وقت مفید مطالعه می شود. زیرا شما به فکر ها و مسائل بی اهمیت بها می دهید و زمان خود را صرف آن می کنید. پس برای اینکه از تمرکز شما هنگام مطالعه کاسته نشود بایستی مدیریت زمان مطالعه را نیز به خوبی انجام دهید.

بهترین راه حل یک مشکل، پیدا کردن منشا آن می باشد. چون بدین صورت شما با انتخاب بهترین مسیر در صدد رفع آن بر می آیید. در تمرکز برای مطالعه شرایط مختلفی دخیل هستند. این شرایط می توانند مربوط به زمان مطالعه و حتی بی حوصلگی هنگام مطالعه و … نیز مربوط می شود. پس برای اینکه مطالعه ی ما از کیفیت مناسبی برخوردار باشد بایستی تمامی نکات را بسنجیم و با تمرکز بالا به مطالعه روی آوریم.

منشا عدم تمرکز هنگام مطالعه

به طور عمده حواس پرتی می تواند از دو منشا ذهنی و محیطی نشات بگیرد.

منشا ذهنی یا درونی یعنی دانش آموز به جای تفکر در مورد مطالب درسی به تفکر در مورد مواردی بیهوده و بی حاصل بپردازد. سردرد و سر گیجه هنگام مطالعه نیز یکی از منشا های حواس پرتی شایع درونی برای دانش آموزان است که بایستی به خوبی این ضعف را کنترل و رفع کنند.

تاثیرات محیطی و بیرونی خارج از کنترل دانش آموز است. کنترل و هماهنگی برخی امور مانند شلوغی و سروصدا حاصل از رفت و آمد داخل خیابان و صدای میوه فروشان و این ها از دست دانش آموز خارج است. برخی مسائل هم مانند شبکه های اجتماعی گوشی موبایل هم جزو عوامل بیرونی هستند که دانش آموزان بایستی در جهت کنترل اعتیاد به گوشی همراه حرکت کنند. طبیعی است که طراحی محیط مطالعه و ایجاد شرایط مناسب برای مطالعه در دست دانش آموز است و باید به گونه ای عمل کند که کمترین تاثیر از محیط بر مطالعه ی دانش آموز گذاشته شود.

دلایل عدم تمرکز هنگام مطالعه

دانش آموزان بایستی برای افزایش تمرکز راهکار های ذیل را بشناسد:

  • تلفن همراه
  • دغدغه های روزمره
  • تله های حواس پرتی
  • عدم تعهد به مطالعه
  • تغذیه و استراحت
  • یادداشت افکار مزاحم

بعد از شناسایی این عوامل، توجه شما را به توضیحاتی در مورد آن ها جلب می کنیم:

عدم تمرکز هنگام مطالعه: تلفن همراه

یکی از بزرگترین عواملی که سبب اتلاف وقت و حواس پرتی دانش آموزان می شود فضای مجازی وابسته به موبایل می باشد. وسوسه ی چک کردن موبایل، باعث کاهش تمرکز دانش آموزان می شود.

برای عدم توجه به موبایل، بایستی در زمان مطالعه گوشی موبایل را از خودتان دور کنید و در زمان استراحت به مدت زمان ده دقیقه به آن بپردازید.

دغدغه های روزمره

افکار منفی و استرس هایی که روزانه همه را تهدید می کند اگر بهشون رسیدگی نشود رشد می کند و بر مطالعه ی دانش آموز اثر منفی می گذارد. دانش آموزان بایستی بدانند که این دغدغه ها در زندگی همه وجود دارد و اگر این ها وارد تحصیل و مطالعه شوند، باعث آسیب به هدف تان می شود. اگر شما با دغدغه مطالعه کنید، این مطالعه کیفیت مناسب را ندارد و اینگونه زمان خود را هدر می دهید.

عدم تمرکز هنگام مطالعه: تله های حواس پرتی

قبل از شروع مطالعه، یک لیستی از مواردی که باعث حواس پرتی دانش آموز می شود را تهیه کنید. تا حد امکان در زمان مطالعه، از مواردی که در این لیست ذکر می کنید دوری کنید. زیرا تمرکز شما در زمان مطالعه حفظ می شود و بازدهی کیفیت مطالعه شما افزایش می یابد.

عدم تعهد به مطالعه

در زمان کنکور، کسی به خوبی خودمان از عملکردمان با خبر نیست. کسی وجود ندارد که ما را تشویق و یا تنبیه کند. با توجه به هدف، بایستی به تلاش، زحمت و پشتکار خودتان متعهد شوید و انگیزه کسب موفقیت را در خودتان به وجود بیاورید.

عدم تمرکز هنگام مطالعه: تغذیه و استراحت

یکی از شرایط کسب موفقیت، بدن سالم می باشد زیرا بدن سالم باعث موفقیت می شود. از وعده های غذایی در زمان مطالعه بایستی غذاهای پر چرب و فست فود را حذف کنید. برای بازیابی انرژی، در زمان استراحت بین مطالعه ی دروس، می توان نرمش انجام داد تا بدن از حالت یکنواخت خارج شود. همین نرمش کوتاه در سلامت حافظه و افزایش تمرکز تاثیر دارد.

یادداشت افکار مزاحم

اگر در زمان مطالعه، ذهنیت و یا افکار مزاحمی بر روی کیفیت و تمرکز شما تاثیر گذاشت می توانید آن را جایی یادداشت کنید که در زمانی مناسب به آن فکر کنید با این یادداشت می توان آن را به صورت موقت، در زمان مطالعه از ذهن خارج کنید و برای اینکه از مزاحمت مجدد آن جلوگیری کنید به آن فکر کنید و آن را رفع کنید.

پس یکی از راهکار های مناسب و خوب این است که در هنگام مطالعه کنار دستتان یک قلم و کاغذ مخصوص یادداشت افکار مزاحم که باعث حواس پرتی شما می شود داشته باشید. هر موقع حواستان پرت می شود و فکرتان به موضوعی مشغول می شود روی آن بنویسید و در مواقع دیگر مانند موقع استراحت به آن فکر کنید.

مشاوره و برنامه ریزی کنکور آسان است

یکی از دلایل پرت شدن حواس، نداشتن برنامه ریزی می باشد. برنامه ریزی به مطالعه ی ما نظم می دهد و سبب می شود ما بدانیم در طول روز چه الویت هایی داریم، ساعت مطالعه مشخص و افزایشی داشته باشیم.

موسسه ی کنکور آسان است علاوه بر تولید دی وی دی های آموزشی، به دانش آموزان برنامه ریزی تحصیلی و مشاوره ارائه می کند. در برنامه ریزی ها تایم های مطالعاتی مشخص است و دانش آموز موظف است گزارش مطالعه ی خود را به مشاور ارائه کند. با ثبت ساعت مطالعاتی در دفترچه برنامه ریزی، سبب می شود که با تعهد بیشتر مطالعه کنیم و از هدر رفتن بیهوده ی زمان مان جلوگیری کنیم. اگر در مطالعه ی ما کوتاهی پیش بیاید، مشاور با چک کردن ساعات مطالعاتی، نقص دانش آموز را پیدا می کند و در جهت رفع آن دانش آموز را هدایت می کند.

دانش آموزان برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *