تقویت مهارت تند خوانی
تقویت مهارت تند خوانی

تقویت مهارت تند خوانی با کنکور آسان است

در اولین گام برای تقویت مهارت کند خوانی، ابتدا بایستی عوامل کند خوانی را بشناسیم و در صدد رفع آنها برآییم.

تند خوانی چیست؟

تندخوانی: یعنی با سرعت بیشتری مطالعه کنیم و درک بیشتری هم داشته باشیم.

دانش‌آموز و کنکوری ها دقت کنند که این مهارت را جدی بگیرید. آموزش تند خوانی برای کنکور به شما کمک می‌کند که سرنوشت بهتری در بهترین دانشگاه‌ها داشته باشید.

مزایای تند خوانی

در بهترین حالت با تند خوانی، شما در زمان خود صرفه جویی می کنید. با ذخیره ی وقت مناسب، برای مرور و تثبیت مطالب زمان کافی را خواهید داشت.

دیگر موضوع مهم، درک کلی مبحث است که شما را برای استفاده از نکات ترکیبی یاری می کند.

ویژگی های تقویت مهارت تند خوانی

 • جلوگیری از حواس پرتی
 • خواب آلود نمی شویم
 • افزایش تمرکز
 • درک مطلب بهتر
 • سرعت یادگیری بالاتر
 • لذتبخش بودن مطالعه

اهمیت پاراگراف ها در تند خوانی

در عادی ترین حالت ممکن، پاراگراف اول معرف کلی بحث است. به صورت کلی، مبحث را معرفی می کند.

پاراگراف آخر خلاصه ای از کل مبحث فصل خواهد بود. بهتر است قبل از شروع به مطالعه متن، از موضوع و محوریت متن اطلاع داشته باشیم. برای تقویت مهارت تند خوانی، مهم است ما بدانیم توضیح فصل چیست و ما از مطالعه چه می خواهیم.

اینکار دید ما را به درس باز می کند و ذهن ما را معطوف به درس می کند.

یادگیری مهارت تند خوانی

برای این که به مهارت تند خوانی دست پیدا کنید و باید یک سری تمرینات را برای افزایش سرعت مطالعه انجام دهید.

باید بدانیم که هنگام مطالعه مکث نکنیم، لب‌خوانی و ذهن خوانی ممنوع است. و هم‌چنین از یک انگشت یا شی برای راهنمایی بهتر چشم استفاده کنیم. باید سعی کنیم که دیگر به عقب برنگردیم حتی زمانی که متوجه نمی‌شویم. و در انتها سعی کنیم، چشم‌های خود را تقویت کنیم.

آموزش اصوالی مهارت تند خوانی

تند خوانی یعنی با سرعت بالا، یادگیری مناسب و بهتر داشته باشیم. صرفا فقط این نیست که تند بخونیم و هیچ درکی نداشته باشیم. برای تقویت مهارت تند خوانی، از مطالب ساده تر با سرعت بالا شروع کنیم و بعد از بهتر شدن به سوی مطالب جدید برویم.

پس در کنار سرعت مطالعه مناسب، یادگیری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

چگونه مهارت تند خوانی را تقویت کنیم؟

 1. روزنامه طور خوانی
 2. ممنوعیت بلند خوانی
 3. جمله خوانی
 4. افزایش تمرکز
 5. روش صحیح مطالعه
 6. وسواس مطالعاتی
 7. برنامه ریزی

نکته مهم

تند خوانی علاوه بر اینکه کیفیت مطالعه را کم نمی کند، باعث تمرکز بیشتر می شود و سرعت یادگیری را افزایش می دهد.

روزنامه طور خوانی

قبل از شروع مطالب، یک دور روزنامه وار و سریع مطالعه کنید. به این صورت، دست مون میاد این مطلب در مورد چی صحبت می کند. اینگونه سریعتر در مطالعه پیش می رویم.

بلند خوانی

یکی دیگر از راه های تقویت مهارت تند خوانی جلوگیری از بلند خواندن مطالب است. اگر مطالب با چشم مطالعه شوند، مستقیم از چشم وارد مغز می شوند. بلند خواندن انرژی شما را می گیرد و کند تر پیش می روید.

تقویت مهارت تند خوانی با جمله خوانی

جمله را کلمه کلمه نخوانیم، بین جملات مکث کنیم حواسمان پرت شود و بین جمله ها بخواهیم ارتباط بر قرار کنیم. وقتی جمله را کامل بخوانیم از پزش ذهن ما کاسته می شود. از مطالعه ای با وقت بیشتر جلوگیری می کنیم.

وقتی پاراگراف پاراگراف می خوانیم، هم مفهوم مطلب را بهتر متوجه می شویم و هم با سرعت بیشتری پیش می رویم.

افزایش تمرکز

در انتخاب بازه های مطالعه، دقت فراوان به کار ببرید زیرا در تمرکز اثر می گذارد. زمانی که تمرکز داشته باشیم قطعا مطالب را سریعتر می خوانیم و در یادگیری بهتر عمل می کنیم. تمرکز بالا سرعت مطالعاتی را چند برابر می کند.

روش صحیح مطالعه

برای اینکه تقویت مهارت تند خوانی را داشته باشیم بایستی در مطالعه از عملکرد و بازدهی بالایی برخوردار باشیم به همین منظور، روش های صحیح مربوط مطالعه را آموزش ببینیم. در وهله ی اول، نیاز به مکان مطالعه ی مناسب داریم، جایی که ساکت تر باشد به ما آرامش بیشتری می دهد.

همچنین دانستن اینم موضوع که هر درس را چگونه بخوانیم تاثیر گذار است، بین مطالعه ی درس حفظی و محاسباتی تفاوت بسیار است.

وسواس در مطالعه

وسواس مطالعاتی را کنار بگذارید و مطالب را فقط یکبار مطالعه کنید. لازم نیست دوباره به عقب برگردیم و مطالعه را از ابتدا انجام دهیم، اینگونه هم در زمان مطالعه صرفه جویی کردیم و همچنین به سرعت مطالعه ی خودمان افزوده ایم.

تاثیر برنامه ریزی در تقویت مهارت تند خوانی

با برنامه ریزی درست و اصولی، برای تمام ساعات روز برنامه ی مشخصی داریم.

وقتی بازه ی مطالعاتی را مشخص کنیم، خودمان را موظف کرده ایم که در زمان مشخص اون مبحث را تمام کنیم. در اینجا به بها دادن کارهایی که وقت گیر باشند و از سرعت مطالعه ی بکاهند جلوگیری می کنیم.

نیاز به مشاور در تقویت مهارت تند خوانی

یک مشاور خوب، ابتدا روش مطالعه ی اصولی هر درس را به ما می دهد. یعنی روش مطالعه ی دروس حفظی و محاسباتی را به ما آموزش می دهد. بازه های مطالعاتی ما را بر اساس تجربه، به صورت حرفه ای مشخص می کند، به طور مثال دروس مشابه را پشت سر هم در برنامه قرار نمی هد.

در برنامه ریزی ما، کارهای در طول روز ما را مد نظر قرار می دهد و برای کل روز ما برنامه می دهد.

از آنجایی که دانش آموز وظیفه دارد گزارش عملکرد هر روز خود را به مشاور اطلاع دهد، ناگزیر مجبور به انجام برنامه ی خود است.مشاور، عملکرد دانش آموز را در طول مدت زمان بررسی می کند. نقاط ضعف مطالعه را با همکاری دانش آموز پیدا می کنند و با دادن راهکار نقاط ضعف را کاهش می دهند. نقاط قوت را تقویت می کنند.

تکنیک های تند خوانی را برای ما مشخص می کنند. به طور مثال اگر دانش آموز به خوبی خلاصه نویسی را فرا گرفته باشد دیگر نیاز ندارد در زمان مرور تمامی مطالب گذشته را بخواند بلکه از روی خلاصه نویسی های خود مرور را انجام می دهد.

برای اینکه پیشرفت تحصیلی حاصل شود نیاز مبرم به تقویت مهارت تند خوانی، یادگیری صحیح مطالب و همچنین وجود یک مشاور همراه داریم که در مواقع ضروری و حساس از مشورت هایش استفاده کنیم.

موسسه کنکور آسان است با بهره بردن از بهترین مشاوران تحصیلی و کنکوری در سطح کشور، نیاز های دانش آموزان را بر طرف کرده است. برای دانش آموزان بهترین برنامه ریزی ها و روش های مطالعاتی را قرار داده است.

برای ارتباط با مشاورین موسسه کنکور آسان است کافیست با شماره ها ی زیر در ارتباط باشید:

تماس با موسسه ی کنکور آسان است

برای ارتباط با موسسه کنکور آسان است با دفتر مرکزی تماس بگیرید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

رکورد دار تندخوانی جهان

در انتهای این مقاله جالب است بدانید که رکورد دار تندخوانی جهان یک خانم به نام آنا جونز است که با سرعت مطالعه 4251 کلمه در دقیقه رکورد دار تندخوانی در جهان است. باید بدانید که خانم آنا جونز برای این که بتواند این رکورد را بزند سال‌های زیادی تمرینات تندخوانی را به صورت مداوم انجام داده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *