اصول خلاصه نویسی
اصول خلاصه نویسی

اصول خلاصه نویسی

دانش آموزان باید بدانند برای مهمترین مرحله ی مطالعه ی خود، اصول خلاصه نویسی چیست و چگونه و از کدام بخش ها یادداشت برداری کنند.

بحث مهمی که در ادامه ی مسیر مطالعه، در زمان مرور و جمع بندی به دانش آموز کمک می کند.

پس با دقت و تا انتها این مقاله را از سایت کنکور آسان است پیگیری و مطالعه کنید.

مهمترین قسمت مطالعه

خلاصه نویسی به مختصر نویسی و یادداشت برداری می گویند که پس از مطالعه کامل یک متن انجام می شود. برای یادداشت برداری، مختصری از نکات اصولی خلاصه نویسی و نکات کلیدی بایستی از یک مطلب به خوبی نوشته و در زمان نیاز مطالعه شود.

در حقیقت، این کار با هدف سهولت مطالعه انجام می گردد و شامل مزایای بسیاری می شود.

مهمترین مسئله در این موضوع، از حجم بالای مطالب کاسته می شود و در زمان مرور مطالعه ی آن آسان می شود. یادداشت نکات کلیدی به زبان ساده و خلاصه انجام می گیرد تا در زمان مرور نیاز به راحتی قابل مطالعه باشد.

در زمان یادداشت برداری بایستی به اصول خلاصه نویسی توجه کرد، زیرا در غیر این صورت حجم مواردی که یادداشت می شود از حجم منبع اصلی و کتاب بیشتر می شود.

اهمیت و مزیت خلاصه برداری

همانطور که می دانید با مطالعه مطالب یک دید اجمالی نسبت به موضوع پیدا می کنیم اما با یادداشت مطلب مورد نظر، بخش اعظمی از یادگیری ما تحریک می شود. زیرا یکی از مهم ترین و موثرترین راه های افزایش حافظه و یادگیری، نوشتن است.

مزیت های دانستن و عمل به اصول خلاصه نویسی:

  • آسانتر شدن مرور
  • عدم نیاز به منبع اصلی و کتاب
  • کمک در فهم مطالب و یادگیری بهتر
  • کاهش استرس دوران جمع بندی
  • افزایش دقت هنگام مطالعه
  • کاهش حجم منابع

زمانی که فرصت کافی برای مطالعه کامل نداشته باشید به اهمیت خلاصه برداری پی میبرید. بنابراین با داشتن خلاصه های کامل پیش خوانی را شروع می کنید و از مطالعه ی توضیحات اضافه بپرهیز می کنید.

نکاتی در مورد اصول خلاصه نویسی

برای اینکه یک خلاصه برداری حرفه ای داشته باشیم کافیست چند مرحله را رعایت کنیم، مراحل را ابتدا برای دانش آموزان بیان می کنیم و سپس به توضیح این نکات می پردازیم:

1- رنگ بندی برای درک بهتر مطالب.

2- خلاصه نویسی خصوصی است!

3- تا حدالامکان سعی شود رمزگردانی شود.

4- الویت با مطالب مفید باشد.

5- اختصاص یک دفتر برای یادداشت برداری

6- یادداشت جزئیات ممنوع!

7- خلاصه برداری از نکات تست های آموزشی

8- یادداشت نکات مربوط به آزمون ها

حال به اختصار مواردی که گفته شد را توضیح می دهیم:

اصول خلاصه نویسی: رنگ بندی

برای تشخیص بهتر و تفکیک هر بخش می توان از رنگ های مختلف استفاده کرد. به طور مثال عناوین اصلی با یک رنگ و نکات اصلی با رنگ دیگر نوشته شود. این کار به سهولت در به ذهن سپردن مطالب و مفاهیم کمک می کند.

البته این نکته ذکر شود که خیلی هم رنگارنگ نشود و سعی شود از سه رنگ استفاده کنیم.

خلاصه نویسی شخصی است!

با توجه به این که در خلاصه نویسی هر فرد سلیقه ی شخصی خود را در انتخاب مطالب مهم دارد پیشنهاد می شود از خلاصه نویسی دیگران استفاده نکنید. همچنین اگر خودتان خلاصه نویسی را انجام دهید، دسته بندی و نظم مطالعاتی مناسبی در ذهن شما شکل می گیرد که این مسئله در یادآوری به شما کمک می کند.

اصول خلاصه نویسی: رمزگردانی

اختصار نویسی در وهله ی اول از حجم مطالب کاهش می دهد و در ماندگاری مطالب در ذهن شما تاثیر گذار است. همچنین در تسریع مرور نقش به سزایی دارد.

یادداشت مطالب مفید

این مورد یعنی از یادداشت نکات بدیهی و نکات مشخص پرهیز کنید. این کار سبب افزایش حجم نکات خلاصه شده می شود و این افزایش حجم در سختی مرور و افزایش زمان مرور تاثیر منفی می گذارد. با یادداشت برداری شما از اینکه بخواهید بعدا سراغ منبع آموزش خود بروید جلوگیری می کنید، پس نکات مهم و مطالب ارزشمند را یادداشت کنید.

اصول خلاصه نویسی: دفتر اختصاصی

بهتر است از اینکه خلاصه ها را در کاغذ های متعدد نوشته شود جلوگیری کنید. زیرا کاغذ تکی امکان گم شدن و یا حتی از بین رفتن را دارد. بهتر است از یک دفتر اختصاصی برای خلاصه برداری استفاده کنید.

جزئیات نویسی ممنوع

یکی از نکاتی که دانش آموزان را آزار می دهد و باعث وقت گیر شدن خلاصه برداری می شود و آنهارا از این کار به اصطلاح زده می کند، یادداشت تمامی نکات با جزئیات می باشد. نگران نباشید اگر در آینده نیاز به نکته ای که در یادداشت برداری نبود احساس شد، به کتاب و منبع آموزشی مراجعه کنید. نیازی نیست بیهوده حجم خلاصه نویسی را به بهانه ی گنجاندن تمامی مطالب زیاد کنید.

اصول خلاصه نویسی: تست آموزشی

با توجه به اینکه برای تثبیت مطالب در برنامه ریزی ما حل تست آموزشی موجود می باشد، در صورتی که به نکته ای جدید برخورد کردیم آن را به خلاصه نویسی خود اضافه می کنیم.

نکات آزمون آزمایشی

در طول سال، ما در آزمون های آزمایشی و امتحان های متعددی شرکت می کنیم. در صورتی که به نکته ی مهم و کار آمدی در زمان تحلیل آزمون ها برخورد کردیم، برای مرور و یادگیری بهتر آن نکته را به دفتر خلاصه نویسی اضافه می کنیم تا در زمان مرور آن را مطالعه کنیم.

تاثیر برنامه ریزی مشاوران کنکور آسان است

از وظایف یک مشاور تحصیلی خوب، تدوین یک برنامه ریزی اصولی و کاربردی برای دانش آموزان می باشد.

مشاوران موسسه کنکور آسان است با توجه به سابقه ی مناسب و تجربه کافی، برنامه ریزی های حرفه ای و جامع برای دانش آموزان انجام می دهند. با توجه به دید بلند مدت نسبت به برنامه، صفر تا صد تمامی مطالب را در برنامه ریزی قرار می دهند. یادگیری جامع و فهم تمامی مطالب را الویت خود قرار می دهند.

از ویژگی های برنامه ریزی مشاوران کنکور آسان است می توان به پارت بندی صحیح و قرار دادن مرور منظم، تست آموزشی برای تثبیت مطالب و قرار دادن وقت برای جمع بندی مطالب را قرار می دهند. دقیقا زمان هایی که باید از خلاصه نویسی هایی که در طول سال به صورت حرفه ای انجام شده است، استفاده می گردد. اگر دانش آموز در یادداشت برداری مشکل داشته باشد، اصول خلاصه نویسی را به صورت کامل به او آموزش می دهند.

دانش آموزان برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر می توانند در ارتباط باشند:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *