5 راز مهم طراحی کنکور
 • قبلا از اهمیت شناسایی کنکور برای دانش آموزان سخن گفتیم، در همین راستا قصد داریم 5 راز مهم طراحی کنکور را برای داوطلبان بگوییم.

  در راستای کنکور شناسی، در وهله اول انگیزه طراحان کنکور را به دانش آموزان گفتیم. بعد از آن ترفند و دام های طراحان کنکور را به کنکوری ها معرفی کردیم. حال در اینجا به راز های طراحی رسیدیم.

  دانش آموزان و کنکوری ها با آشنایی مسیر کنکور، می توانند دستیابی له موفقیت را برای خود آسان کنند. مسیر پر پیچ و خم که با راز های فراوان همراه است.

  مهمترین ویژگی شناسایی مسیر کنکور در این است که دانش آموزان در مواجهه با شرایط دیگر سورپرایز نمی شوند و با تمرکز به حل سوالات ادامه می دهند.

  تا انتهای این مقاله با سایت رسمی موسسه کنکور آسان است همراه باشید تا از 5 راز مهم طراحی کنکور مطلع شوید.

  شناسایی بخش های مختلف کنکور

  کنکور تنها یک امتحان نیست. بلکه از بخش ها و خصوصیات منحصر به فردی تشکیل می شود و از حالت تک بعدی امتحانی خارج می شود. یعنی برای موفقیت در کنکور تنها مطالعه مطالب و فهم آنها کافی نیست؛ بلکه نیاز است با برخی راهکار ها و شناسایی ها از قبل آشناییت داشه باشیم. به طور مثال یکی از این مهارت هایی که لازم است دانش آموزان برای شرکت در کنکور بدانند مهارت شرکت در آزمون کنکور است. بایستی داوطلبان بدانند خودشان را چگونه آماده کنند تا در این آزمون از پیش باخته نباشند و خودشان را برای یک جنگ سخت آماده کنند.

  تا اینجا از این مقاله دریافتیم که برای موفقیت در کنکور مطالعه به تنهایی کافی نمی باشد. ما برای کسب آمادگی بایستی برخی از این ویژگی های کنکور را بدانیم. به طور مثال اگر یک دانش آموز بخواهد با نوع و سبک سوالات کنکور آشنا بشود بهترین راه این است که سوالات کنکور سالیان گذشته را بررسی کند.

  دانش آموزان با بررسی سوالات کنکور گذشته علاوه بر آشنایی با سبک سوالات کنکور، دید بهتری نسبت به بخش های مهم تر پیدا م یکنند. یعنی می دانند هنگام مطالعه بر روی چه بخش هایی سرمایه گذاری کنند و وقت بیشتری را صرف کنند. دقت روی جزئیات و تمرکز هنگام مطالعه را به بیشترین حد خود برای مطالعه بخش های مهم تر قرار می دهند.

  با شناخت این مسائل جزئی اما راهبردی، یک دانش آموز خود را درمسیر موفقیت قرار می دهد. حال به بیان 5 مورد از راز های مهم طراحی کنکور برای دانش آموزان می پردازیم. هدف از معرفی این موارد این است که یک داوطلب کنکوری با درک بهتر و دید روشن تر برای موفقیت در کنکور مطالعه کند. در آخر هم بتواند با کسب نمرات و درصد های درخشان یک رتبه برتر شود.

  5 راز مهم طراحی کنکور

  هر ساله بخش اعظمی از ساختمان سوالات کنکور ثابت و تکراری هستند. این بدین معنی هست که اصولی در بین طراحان می باشد که به آن علاقه مند هستند. مهمتر از این علاقه، پایبندی به این موضوع هست که هر ساله این ساختمان سوالات تکرار می شوند.

  در ذیل این راز ها را معرفی می کنیم:

  • چینش سوالات سخت
  • پیچیده کردن صورت سوال
  • اطلاع از پیش زمینه ذهنی دانش آموزان
  • گزینه درست و درست تر
  • ادبیات صحیح اما مفاهیم غلط

  اگر این موارد را به صورت تک به تک بخواهیم بررسی کنیم به شرح زیر می شود:

  چینش سوالات سخت

  یکی از کارهایی که طراحان در چینش سوالات به کار می برند این است که از عمد چند سوال سخت را پشت سر هم قرار می دهند. اگر در درسی متوجه شدید چند سوال را نم توانید پاسخ بدهید تمرکز خود را از دست ندهید، زیرا احتمالا با سوالات سخت مواجه شده اید. پس می توانید به سادگی و با گذر از چند سوال، مجددا سوالات را شروع به حل کنید.

  5 راز مهم طراحی کنکور: پیچیده کردن صورت سوال

  برای سخت تر نشان دادن سوالات، گاهی طراحان کنکور سوالات کنکور را با توضیحات اضافی در اختیار دانش آموز قرار می دهند. بدین صورت که با اضافه کردن پارامتر های اضافی به سوال، خواسته اصلی مسئله را برای شما پنهان می کنند و به صورت مستقیم نمی آورند. در عین حال این سوالات از پاسخ ساده و کوتاهی برخوردارند.

  اطلاع از پیش زمینه ذهنی دانش آموزان

  آگاهی از اینکه چه اشتباهاتی به صورت متداول از دانش آموزان سر می زند دارند. گزینه ها را به صورتی طراحی می کنند که دانش آموز به اشتباه بیوفتد و بدون تفکر عمیق به سوال به آن پاسخ دهند.

  5 راز مهم طراحی کنکور: گزینه درست و درست تر

  یکی از مهارت های مهم، تکنیک تست خوانی می باشد. یکی از شاخه های این مهارت، این است که تمام گزینه های موجود در سوال را بررسی کنید. گاهی اوقات در بخشی از سوال مفهوم صحیح را بیان می کنند اما در ادامه جا به جایی در پاسخ صحیح قرار می دهند. بنابراین تمام گزینه ها را بررسی کنید.

  ادبیات صحیح اما مفاهیم غلط

  با توجه به اینکه منبع اصلی دانش آموزان کتاب است، جملاتی را انتخاب می کنند که با متن کتاب شباهت دارند اما مفهوم نادرستی را می رسانند. بنابراین ضمیر ناخودآگاه شما را تحریک می کنند و شما بدون تجزیه و تحلیل به آن پاسخ اشتباه می دهید.

  مشاورین موسسه ی کنکور آسان است

  با توجه به سابقه مشاورین تحصیلی موسسه کنکور آسان است در زمینه ی برنامه ریزی تحصیلی و کنکوری، در اولین گام مشاوران موسسه به بررسی کنکور سالیان قبل می پردازند. با این کار، از بودجه بندی سوالات کنکور با خبر می شوند. در برنامه ریزی ها تمرکز خود را بیشتر بر روی قسمت ها ی مهم تر و تست خیز کتب می گذارند. با شناسایی سبک و سیاق سوالات کنکور، دانش آموز را برای موفقیت در آزمون آماده می کنند. با بررسی نواقص مطالعه ی دانش آموزان، با ارائه بهترین راهکار ها در جهت رفع آن ها به دانش آموز راهنمایی می دهند.

  دانش آموزان برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر می توانند در ارتباط باشند:

  دفتر مرکزی : 02155756500
  مشاور ارشد : 09121904690

  منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

  بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *