کند خوانی
 • بسیاری از دانش آموزان پس از امتحانات و داوطلبان کنکوری پس شرکت در کنکور سراسری، از مشکل مهم و اساسی به نام کند خوانی دروس و تاثیر آن بر نتیجه امتحانات و کنکور شکایت داشته و احساس رضایتمندی نسبت به توانمندی خود در پاسخ گویی به سوالات کنکور و … ندارند.

  کند خوانی چیست؟

  کند خوانی، یکی از اختلالات مطالعه ای است که در سنین مختلف ایجاد می شود و در صورتی که فرد آن را برطرف نکند به مرور کند خوانی موجب ضعف و شکست فرد در مراحل مختلف مطالعاتی می شود.

  آیا علل کند خوانی در همه افراد یکسان است؟

  خیر، علل کند خوانی و روش های رفع آن نیز در افراد مختلف متفاوت است.

  بهترین روش برای رفع کند خوانی؟

  همراه شدن با مشاور تحصیلی مجرب در این زمینه و دریافت مناسب ترین روش رفع کند خوانی با توجه به شرایط و توانمندی های روحی و ذهنی.

  نحوه دریافت مشاوره درسی جهت رفع مشکلات درسی؟

  برای دریافت مشاوره و ارتباط با مشاوران کنکور آسان است به منظور رفع مشکلات مطالعاتی و تحصیلی با شماره 02155756500 تماس بگیرید.

  کند خوانی چیست؟

  کند خوانی، یکی از اختلالات مطالعه ای است که در سنین مختلف ایجاد می شود و در صورتی که فرد آن را برطرف نکند به مرور کند خوانی موجب ضعف و شکست فرد در مراحل مختلف مطالعاتی می شود.

  بسیاری از والدین متوجه زمان مطالعه بالای دانش آموز خود هستند و پیش بینی می کنند دانش آموز بهترین نتیجه را دریافت خواهند کرد، در حالیکه پس از اعلام نتایج اولیه کنکور بسیاری از والدین با دیدن نتایج با توجه به ساعت های مطالعه ای که دانش آموز داشته است، ابراز ناراحتی و شکایت از سوالات کنکور می کنند.

  اما بهتر است بدانید، سوالات کنکور به گونه ای است که برای همه ثابت و یکسان بوده و در واقع برگ برنده از آن کسانی می شود که تمامی پارامتر های مطالعه و منابع تاثیر گذار بر کنکور را در نظر داشته باشند.

  پیش از هر چیزی، باید علت کند خوانی را جویا شده و سپس با راهکار های رفع آن آشنا شوید.

  علت کند خوانی چیست؟

  کند خوانی علل مختلفی می تواند داشته باشد اما اصلی ترین آن ها شامل:

  1_ عدم روش مطالعه صحیح

  عدم آموزش روش صحیح مطالعه دروس در مدارس و نداشتن روش صحیح مطالعه یکی از تاثیر گذار ترین عوامل بر کند خوانی دانش آموزان می باشد.

  در صورتیکه از همان ابتدا و پایه های اولیه دانش آموزان روش های صحیح مطالعه دروس را یاد بگیرند، در واقع از همان ابتدا حافظه خود را با نظم و ترتیب مطالعاتی تقویت می کنند.

  2_ وسواس مطالعاتی و برگشت به عقب

  وسواس مطالعاتی، زمانی است که فرد در حال مطالعه پاراگراف جدید است اما ذهنش درگیر آن است که چند صفحه قبل را که مطالعه کرده به یاد دارد یا فراموش کرده است.

  در چنین حالتی دانش آموز حین مطالعه چندین بار برای اطمینان خاطر از یادگیری مطالب به صفحات قبل تر باز می گردد و این برگشت به عقب به بالا رفتن غیر مفید ساعت مطالعه و کند خوانی منجر می شود.

  3_ مطالعه با صدای بلند و راه رفتن

  یکی از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار بر کند خوانی است، چرا که فرد انرژی و زمان بسیاری را ناخوادآگاه صرف مطالعه با صدای بلند و راه رافتن می کند در حالیکه این انرژی باید به مغز جهت تقویت حافظه منتقل می شد

  به همین دلیل پس از زمانی که فرد مدت زمان بسیاری مطالب را با صدای بلند می خواند و یا راه می رود به سراغ حل مسائل و یا تست ها می رود نمی تواند تمرکز کرده و پاسخ صحیح را انتخاب نماید.

  4_ کند خوانی برای رسیدن به ساعت مطالعه بالا

  برخی دانش آموزان به دلایل مختلفی از جمله رقابت با هم سن و سالان، تایید والدین و … از روش کند خوانی دروس (بدون برنامه ریزی)، یعنی مطالعه آهسته و تکرار بی دلیل برای رسیدن به ساعت مطالعه بالا تر استفاده می کنند.

  5_ نداشتن برنامه ریزی درسی

  بسیاری از موقع دامش آموزان به دلیل نداشتن برنامه ریزی درسی، مدت زمان غیر استانداردی را به تنها یک درس اختصاص می دهند و نسبت به بقیه دروس بی توجه هستند.

  حتی دانش آموزانی هستند که با برنامه ریزی، چندین ساعت را به مطالعه یک درس اختصاص می دهند اما بهتر است بدانید، چنین برنامه ای اصولی و کاربردی نبوده و به جز کند خوانی و صرف انرژی بالا، نتیجه دیگری نخواهد داشت.

  راه های رفع کند خوانی

  بهترین راه برای رفع آن، مطالعه مفهومی مباحث و برای دروس محاسباتی، تمرین و تکرار تست هایی با تعداد مشخص می باشد.

  روش مطالعه مفهومی

  برای مطالعه مفهومی و رفع کند خوانی مطالعاتی، ابتدا یک پاراگراف از مبحث را انتخاب کنید.

  آن پاراگراف را در سه دقیقه فقط رو خوانی کنید.

  مجدد پاراگراف را روخوانی کنید، اما در این مرحله به کلمات کلیدی توجه بیشتری کرده و زیر آن ها خط بکشید.

  برای بار سوم، با توجه به کلماتی که آن ها را علامت زدید، مطالعه ای داشته باشید به صورتی که آگاه شوید آن پاراگراف در مورد کلمات کلیدی جه توضیحی می دهد (در این مرحله حداکثر 5 دقیقه اختصاص دهید).

  در مرحله چهارم، مطلب را به گونه ای مطالعه کنید که انگار به کتاب دسترسی نخواهی داشت و مفهوم مباحث به بهترین شکل در حافظه شما ثبت می شود.

  مطالعه با برنامه ریزی درسی

  در صورتی که دانش آموز برنامه ریزی درسی اصولی داشته باشد، می تواند به خوبی دروس را طبق استاندارد های مطالعاتی با توجه به شرایط و توانمندی های خود مباحث را با روشی صحیح مطالعه کند.

  از مطالب گفته شده می توان دریافت که دانش آموزان برای رفع کندخوانی با توجه به ابنکه علت کند خوانی در افراد مختلف متفاوت است، بهترین راه همراه شدن با یک مشاور تحصیلی مجرب و تحصیل کرده در این زمینه می باشد.

  زمانی که دانش آموز با مشاور تحصیلی متخصص در این زمینه همراه شود، علاوه بر یادگیری روش صحیح مطالعه دروس، برنامه ریزی درسی اختصاصی با توجه به شرایط خود را دریافت کرده و مشکلات مطالعاتی از جمله کند خوانی، عدم تمرکز، وسواس مطالعاتی، استرس حین مطالعه و تست زنی و … را با راهکار های مشاور تحصیلی خود بهبود می بخشد.

  مشاور تحصیلی

  کنکور آسان است، با در نظر داشتن اهمیت برنامه ریزی درسی و یادگیری روش های مطالعه صحیح و برطرف کردن ضعف های مطالعاتی دانش آموزان، به تاسیس دیپارتمان برنامه ریزی و مشاوره تحصیلی با همکاری مشاوران تحصیلی متخصص و با تجربه در زمینه تحصیلی اقدام کرده است.

  شما دانش آموزان عزیز می توانید برای رفع مشکلات مطالعاتی خود و دریافت برنامه ریزی و مشاوره درسی با شماره 02155756500 تماس گرفته تا از خدمات حرفه ای مشاوران کنکور آسان است بهره مند شوید.

  مطالب مرتبط
  برنامه ریزی اصولی
  پکیج کامل کنکور
  پکیج کنکور تجربی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۴ رای

  ۴ پاسخ

   1. وااااای منم دقیقا همچنین ولی اخیرا دارم تلاش میکنم این عادت و بزارم کنار و با سرعت بخونم ت هم امتحان کن جواب میده
    وسواس نداشته باش و کلمه ای نخون تاماممممم

  1. یعنی بعد از کنکور فهمیدم چقدر اشتباه کردم که هی راه رفتم زیست خوندم یه کلمه هم نمی‌رفته تو ذهنم
   این مقاله رو که خوندم فهمیدم کندخوانی داشتم🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

  2. بهترین تعریف رو داشتین از این کند خوانی ای که من سال هاست درگیرشم
   واقعا سخته نتونی سریع درس بخونی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *