کنترل استرس در آزمون یا امتحان
کنترل استرس در آزمون یا امتحان

کنترل استرس در آزمون یا امتحان

استرس در آزمون یا امتحان از این جهت اهمیت دارد که با نتیجه گیری دانش آموزان ارتباط مستقیم دارد، به همین منظور بایستی کنترل شود.

به همین منظور و هرچه بهتر عمل به کنتر استرس در این مقاله به صحبت در مورد آن می پردازیم.

در اینجا می خواهیم ابتدا استرس را بشناسیم و از تاثیرات آن با خبر شویم. سپس در جهت رفع آن راهکار معرفی کنیم و همچنین در جهت کنترل آن گام برداریم.

پس در اولین گام به معرفی کامل استرس و شناسایی آن می پردازیم. سپس در این مقاله از سایت رسمی موسسه کنکور آسان است به تشریح کنترل استرس در آزمون یا امتحان می پردازیم.

آشنایی با استرس

استرس پاسخ بدن ما به فشارهایی است که بر آن وارد می‌شود. بسیاری از اتفاقاتی که در زندگی برای ما رخ می‌دهند، می‌توانند باعث این عامل شوند.

پس در بیان بهتر می توان گفت که استرس به واکنش طبیعی بدن در برابر عوامل محرک، تغییرات، فشارهای درونی یا بیرونی می گویند..

آیا همه ی استرس ها مضر است؟

انواع استرس:

مقدار کمی از استرس می‌تواند دارای فوایدی باشد. از جمله این فواید می توان به برخی موارد مانند، افزایش تحرک و انگیزه در افراد که به میزان مختلف است، باشد. این نوع استرس، که استرس مثبت نام دارد در جهت عملکرد بهتر به فرد کمک می کند. پس می توان با ایجاد انگیزه به مطالعه بهتر پرداخت.

استرس می تواند از دو محرک درونی و بیرونی نشئت بگیرد! به نظر شما استرس در آزمون یا امتحان، درونی می باشد یا بیرونی؟ تحصیل و یا کار و … از جمله عوامل بیرونی ایجاد فشار عصبی هستند.

از سری علائمی که می توان برای استرس در نظر گرفت به اضطراب، مشکلات خواب، عرق کردن، از بین رفتن اشتها و مشکل در تمرکز و حافظه اشاره کرد.

دانش آموزان برای اینکه دچار کم خوابی، عدم تمرکز هنگام مطالعه و همچنین اختلال در تغذیه نشوند و بهترین نتیجه را در آزمون و یا امتحان کسب کنند بایستی که کنترل استرس را به خوبی انجام دهند.

پس استرس مضر می تواند باعث عدم موفقیت و کسب نتیجه ی لازم فرد در آزمون و یا امتحان شود. با بیان نکاتی از سایت رسمی موسسه کنکور آسان است به بررسی و کنترل آن خواهیم پرداخت.

کنترل استرس در آزمون یا امتحان چگونه است؟

برای رهایی از استرس ناشی از جلسه آزمون و امتحان، نکات زیادی می گویند که در ادامه این مقاله به بررسی چند مورد از آن نکات می پردازیم:

اگر دانش اموز بخواهخد استرس را فراموش کند و برای آن دنبال دارو می گردد می تواند کمی قبل از شروع آزمون از عدد 100 تا عدد 1 را بشمارد. ( یعنی معکوس 1 تا 100)

دانش آموز نبایستی تحت تاثیر رفتار های بقیه حضار قرار بگیرد. بدون توجه به حرکات و رفتارهای بقیه دانش آموزان، به کار خود مشغول شوند.

بیکی دیگر از مهارت ها می تواند این باشد که دانش آموزان بدانند اگر پاسخ صحیح سوالی را بلد نیستند در همان جا آزمون تمام نمی شود بلکه سوالات دیگری نیز برای پاسخگویی موجود می باشد.

شرایط امتحان یکسان می باشد، یعنی بقیه هم همین حسی را دارند که شما دارید. نباید دشواری سوالات تاثیری در عملکرد دانش آموز بگذارد.

با توکل بر خدا تمام تلاش خود را به کار بگیر و تحت تاثیر جو منفی امتحان قرار نگیرید!

راه های مقابله با استرس در آزمون یا امتحان

دانش آموزان بایستی به تغذیه خود اهمیت بدهند، زیرا کاهش قند خون نیز می تواند در ایجاد استرس نقش داشته باشد. مصرف میوه جات، سبزیجات و حبوبات می تواند قند خون را تنظیم کند.

در مصرف برخی مواد غذایی که سلامت دانش آموز را به خطر می اندازد و باعث کاهش مقاومت بدن در برابر فشارهای روانی می شود خودداری کنیم. از مصرف نمک، چربی و… جلوگیری شود.

برای کسب آرامش، قدم زدن را امتحان کنید.

خواب کافی در مهمترین عامل کنترل استرس می باشد.

مصرف کافئین را محدود کنید، زیرا خواب شما را بهم می زند و کم خوابی استرس ایجاد می کند.

با باور هدف و توانایی های خود، از افکار منفی جلوگیری کنید. شما برای موفقیت در ادامه ی مسیر نیاز به انرژی مثبت دارید.

دانش اموز رقابتی با دیگران ندارد بلکه تمام هدف یک دانش آموز بایستی کسب موفقیت و دست یابی به آرزو های خود باشد.

مشاوران کنکور آسان است

یکی از عوامل ایجاد کننده ی تنش و افکار منفی در دانش آموزان، بی برنامگی می باشد.

موسسه ی کنکور آسیان است که اولین موسسه ی تولید کننده ی محتوای آموزشی به صورت دی وی دی در کشور است، در کنار آموزش های دروس به دانش آموزان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی می دهد.

مشاورین موسسه کنکور آسان است با توجه به سابقه و فعالیت خود اقدام به برنامه ریزی به سبک حرفه ای برای دانش آموزان می کنند. با این کار از استرس ناشی از بی برنامکه ریزی بودن جلوگیری می کنند.

دانش آموزان برای برای ارتباط با موسسه کنکور آسان است می توانند با دفتر مرکزی تماس بگیرند:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *