کاهش غلط در آزمون کنکور آسان است
کاهش غلط در آزمون کنکور آسان است

کاهش غلط در آزمون با کنکور آسان است

کاهش غلط در آزمون و پاسخ ندادن به بخری سوالات مهارتی است که برای تقویت آن کنکور آسان است این مقاله را نوشته است.

اهمیت کاهش غلط در آزمون از دید کنکور آسان است

یکی از مهمترین اتفاقات تاثیر گذار در آزمون، کاهش تعداد پاسخ های غلط است. در این مقاله قرار است کنکور آسان است به این مهم بپردازد. دانش آموزان و داوطلبان با آشنایی راه های کم کردن تعداد غلط ها سر جلسه آزمون می توانند به راحتی تعداد سوالات اشتباهشون رو در جلسه آزمون به کاهش بدهند و خودشان را برای به کسب موفقیت و پیشرفت تحصیلی نزدیک تر کنند.

شناسایی دلایل پاسخ غلط به سوالات

علل پیدا کردن گزینه اشتباه برای هر شخص امکان دارد متفاوت باشد، پس ما نمی توانیم با ارائه یک راهکار به تمامی اشتباهات و غلط ها برسیم.

برای موفقیت بیشتر لازم است از الان اشتباهات مان را بشناسیم و آن ها را اصلاح کنیم. اگر از همین الان برای رفع آن ها گام بر نداریم قطعا احتمال دارد در جلسه ی آزمون نیز همین اشتباهات را تکرار کنیم.

تاثیر درصد منفی در کنکور

حتماً این نکته به گوش شما رسیده که اگر برای پاسخ به سوالی شک دارید یا جواب آن را بلد نیستید، گزینه شانسی را انتخاب نکنید. دلیل اصلی این توصیه تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور است.

درصد منفی در آزمون به این معناست که پاسخ‌های اشتباه تراز شما را کم می‌کنند و روی آن تاثیر منفی دارند.

فرمول اعمال نمره منفی در کارنامه کنکور به صورت زیر است:

کاهش غلط در آزمون کنکور آسان است
فرمول اعمال نمره منفی

مقدار درصد منفی در کنکور برای هر یک از دروس به ازای یک پاسخ اشتباه:

 • کنکور تجربی

ریاضی: 1/1 درصد

زیست: 0/66 درصد

فیزیک: 1/1 درصد

شیمی: 0/95 درصد

 • کنکور ریاضی

فیزیک: 0/74 درصد

ریاضی: 0/6 درصد

شیمی: 0/95 درصد

 • کنکور انسانی

ادبیات تخصصی: 1/11 درصد

عربی تخصصی: 1/66 درصد

فلسفه و منطق: 1.33 درصد

تاریخ و جغرافیا: 2/22 درصد

اقتصاد: 2/22 درصد

روانشناسی: 1/66 درصد

ریاضی: 1/66 درصد

با توجه به درصد های منفی بالا، در میابیم که با کاهش غلط ها می توانیم درصد منفی خودمان را کمتر و حذف کنیم و به تبع رتبه و درصد خودمان را افزایش بدیم.

مهم‌ترین کاری که برای جلوگیری از تاثیر نمره منفی در تراز کنکور یا رتبه کنکور باید انجام دهید، این است که از بعضی سوالات عبور کنید. سوالاتی که منجر به پاسخ اشتباه و کسب نمره ی منفی می شود.

راهکارهای کاهش غلط در آزمون با کنکور آسان است

 • عجله و سرعت در حل تست:

در جلسه ی آزمون، به محض برخورد با سوال آسان نیاز نیست عجله کنید تا وقت را برای خوتان ذخیره کنید. ابتدا با تمرکز تست را تا انتها بخوانید، سپس به سراغ سوالات بعدی بروید. زیرا بعضی اوقات این عجله باعث می شود نمره ی مثبت از ما سلب شود و در عوض نمره ی منفی برای ما به همراه داشته باشد.

 • نکته سنجی در خواندن سوال

همانطور که با دقت سوال را می خوانید، دور کلمات مهم اعم از بیشتر و کمتر و…، قید ها و افعال جمله مانند صحیح و غلط و است نیست و… خط بکشید. ابهام سوالات را برطرف کنید.

در کل موقع مطالعه سوال سعی کنید هدف و منظور طراح را متوجه شوید تا پاسخ صحیح را انتخاب کنید.

 • بی دقتی و عدم تمرکز

 در بیشتر مواقع بسیاری از داوطلبان. با اینکه پاسخ صحیح سوال را می دانستند، اما به خاطر بی دقتی و عدم تمرکز جواب اشتباه را پیدا کرده اند. این بی دقتی هامنجر به نتیجه نگرفتن می شود. کنکور آسان است پیشنهاد می کند برای کاهش غلط در آزمون و برای تقویت مهارت دقت شما راهکار های رفع بی دقتی جلسه آزمون را یاد بگیرید.

 • تطبیق گزینه صحیح با پاسخ برگ

گاها پیش آمده دانش آموزاندر مباحثی که عدد پاسخ می باشد به پاسخ نهایی رسیده باشند اما در انتخاب پاسخ دچار اشتباه شده اند و گزینه ی دو را به جای سه و برعکس(امکان رخ دادن حالت های مختلف دیگر نیز است) انتخاب کرده اند. برای جلوگیری از بروز چنین اشتباهاتی، شما گزینه ی انتخابی در صورت سوال را با پاسخ نامه حتما چک کنید.

نکات مربوط به خودمان که شخصی تر هستند:

 • وسواسی شدن!

در وهله ی اول که صورت سوال مطالعه می شود به پاسخ می رسیم. بعد از چند لحظه پیش خودمان بین گزینه های دیگر شک می کنیم و برای اینکه در دام تستی طراحان نیوفتیم مجددا پاسخ را ارزیابی می کنیم و اینگونه می شود سردرگم بین گزینه ها گیر می کنیم.

 • استرس

ما کار خودمان را می کنیم و در نتیجه پاسخ عمل خودمان را می گیریم. پس لزومی نداره به محیط بیش از حد توجه کنیم که اشخاص دیگر چقدر پاسخ داده اند و کدوم قسمت سوالات هستند یا چند نفر در حوزه ی امتحان حضور دارد. قطعا با استرس گرفتن از محصیط عملکرد ضعیفی از خودمان نشان خواهیم داد.

مدیریت زمان در جلسه ی آزمون نیز مهم است و در صورت نداشتن مدیریت زمان به خودمان استرس وارد خواهیم کرد! در کنکور سراسری برای هر درسی زمان تقریبی پاسخگویی مشخص شده و شما بهتره که بیشتر از آن زمان، وقت خودتون رو به یک درس اختصاص ندید تا به اندازه برای تمامی دروس وقت گذاشته باشید و استرس از دست رفتن زمان و نرسیدن به تمامی سوالات را نداشته باشید.

 • سوالات شک دار بین دو گزینه

اگر در برخورد با این سوالات که بین دو پاسخ شک داریم یک سوال را بخواهیم پاسخ دهیم اگر غلط باشد تعداد سوالات غلطبیشتر می شود و تاثیر منفی در نتجیه ی ما می گذارد.

50-50 ها را معمولا پاسخ ندهید و بگذارید برای دور دوم پاسخ! اگر زمان داشتید اون موقع وقت بزارید تا پاسخ صحیح بین دو گزینه را پیدا کنید.

 • محاسبات ذهنی

بهتر است حین محاسبات ذهنی، برای جلوگیری از بروز اشتباهات احتمالی، بخشی از مراحل حل سوال را یادداشت کنید تا در صورت نیاز به بازبینی ، به مشکلی برنخورید. این کار دقت شما را هم به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

راهکارهای کاهش غلط در آزمون با کنکور آسان است: مشاورین

یکی از کارهایی که باعث میشه از تعداد غلط های شما سر جلسه کنکور کاسته بشود، آشنایی با تکنیک های تست زنی می باشد.

مشاورین موسسه کنکور آسان است تکنیک های مورد نیاز را برای دانش آموز تشریح می کنند. از دانش آموزان می خواهند این تکنیک ها را تمرین کنند. زیرا با تمرین کردن عملکرد خودشان را در پاسخگویی به سوالات بالا میبرند و برای انتخاب پاسخ صحیح مسیر ساده تری را طی می کنند.

دانش آموزان هر زمان چه در یادگیری و چه استفاده از این تکنیک ها به مشکل برخورد کنند با مشاور تماس می گیرند و از تجربیات شان برای ادامه ی مسیر استفاده می کنند.

موسسه کنکور آسان است علاوه بر ارائه ی مشاوره ی تحصیلی، منابع آموزشی و تستی را برای کنکور مفهومی و محتوایی نیز تدریس می کند.

تدریس های موسسه کنکور آسان است در قالب دی وی دی برای دانش آموزان تجربی، ریاضی و انسانی در هر نقطه از کشور با هر سطح تحصیلی قابل استفاده می باشد.

برای ارتباط با موسسه کنکور آسان است با دفتر مرکزی تماس بگیرید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *