کاربردی ترین شیوه ی یادگیری ریاضی در کنکور
کاربردی ترین شیوه ی یادگیری ریاضی در کنکور

کاربردی ترین شیوه ی یادگیری ریاضی در کنکور

سلام ریاضی دانان. امروز میخوام درباره ی کاربردی ترین شیوه ی یادگیری ریاضی در مطالعه ی درس ریاضی در کنکور صحبت کنم. شاید فکر کنید کسی که ریاضی دانه، متفاوت از شماست و یا چیزی داره که شما نداری!!! ولی میخوام بگم ریاضی واقعا راحته، به یه شرط… چه شرطی؟؟؟ اینکه پله به پله پیش بری و یک دفعه نپری پله پنجم. در واقع مثل ساختمون سازی می مونه. اگه پایه یا همون پی ساختمون درست نباشه، به قول شاعر تا ثریا میرود دیوار کج…

و این دیوار کج تو کنکور کج تر هم میشه. پس مطالب رو باید ریشه ای تثبیت کنی تا وقتی به ثریا رسیدی دیوارت صاف باشه. ثریا کجاست؟؟ دانشگاه دیگه…

ریاضی درسیه که باید جدی بگیری، چون خیلیا توش ضعیفن و تو اگه خودتو ارتقا بدی خیلی بهت کمک میکنه. پس برای ارتقا دادن خودت لازمه که کاربردی ترین شیوه ی یادگیری ریاضی رو یاد بگیری.

نکته ی مهم اینجاست که ریاضیات یه درس تحلیلی محاسباتیه بهم پیوسته است .

بهم پیوسته بودن ریاضی یعنی چی؟

گاها خیلی از دانش آموزا تو این درس پایه ی ضعیفی دارن و نیاز دارن که پایه شون رو قوی کنن. چون درس ریاضیات بهم پیوسته است نیاز داریم که پیش نیازها رو بلد باشیم.

بطور مثال کسی که بخواد احتمال بخونه باید ترکیبیات بلد باشه. کسی که میخواد تابع بخونه باید بدونه تعیین علامت چیه، معادله چیه، نامعادله چیه و…. کسی که میخواد حد و پیوستگی و مشتق بخونه باید به مثلثات تسلط داشته باشه و الی آخر…

و مشکل بزرگی که خیلی از دانش آموزا دارن اینه که وقتی تو مبحثی ضعیف هستند میخوان با تست زدن بیشتر مشکل رو برطرف کنن. درحالیکه بیشتر مواقع مشکل تو پیش نیازهاست.

پس در نتیجه باید در زمانیکه برای مطالعه ی ریاضی میگذاریم توجه زیادی به یادگرفتن پیش نیازهای اون مبحث داشته باشیم.

وقتی یک دانش آموز مبحث تابع نمایی رو میخونه متوجه میشه که تابع نمایی چیه، چه قاعده ای داره، پایه بین ۰ و ۱ باشه چی میشه، بزرگتر از ۱ باشه چی میشه و در آخر معادله و نامعادله مربوط به تابع نمایی رو میخونه و بعد از اون وقتی وارد توابع لگاریتمی میشه باید متوجه باشه که داره این سرفصل رو میخونه، قطعا باید سرفصل بعدی درمورد این باشه که اگر مبنا بین ۰ و ۱ باشه چی میشه، مبنا بزرگتر از ۱ باشه چی میشه و بعد وارد معادله و نامعادله ی توابع لگاریتمی بشه.

اهمیت ریاضی در کنکور

درس حسابان یا ریاضی، یکی از مهم ترین درس ها تو کنکور سراسری هست. خیلی از دانش آموزان در این درس ضعف دارند که با مطالعه ی بودجه بندی و تسلط کافی شما روی این درس، می تونه نتیجه شما رو تا حد زیادی بهتر کنه.

بودجه بندی ریاضی در کنکور ریاضی

سال ۹۸ سال ۹۹ سال ۱۴۰۰
الگو و دنباله ۲ ۱
مثلثات ۳ ۴
توان ها ی گویا ۱ ۲
معادله و نامعادله ۲ ۳
تابع ۲ ۲
شمارش
آمار ۲ ۲
نمایی و لگاریتمی ۱ ۲
حد و پیوستگی ۳ ۴
مشتق ۳ ۲
کار برد مشتق ۲ ۴
احتمال ۲ ۲
نظریه اعداد ۴ ۴
حد بی نهایت ۱
ماتریس ۳ ۳
گراف ۲ ۲
ترکیبات (شمارش) ۴ ۴
ترسیم هندسی ۱
قضیه تالس ۲ ۲
چند ضلعی ها ۱ ۱
تجسم فضایی ۳ ۲
دایره ۳ ۳
تبدیل هندسی ۲ ۲
روابط طولی مثلث ۱ ۱
مجموع سوالات ۵۰ سوال ۵۰ سوال ۵۰ سوال

بودجه بندی ریاضی در کنکور تجربی

سال ۹۸ سال ۹۹ سال ۱۴۰۰
الگو و دنباله ۱ ۱
توان های گویا
معادله و نامعادله ۳ ۳
هندسه ۴ ۴
تابع ۲ ۲
مثلثات ۴ ۴
نمایی و لگاریتم ۲ ۲
حد و پیوستگی ۴ ۴
مشتق ۴ ۴
کاربرد مشتق ۲ ۲
شمارش ۱ ۱
احتمال ۲ ۲
آمار ۱ ۱
مجموع سوالات ۳۰ سوال ۳۰ سوال ۳۰ سوال

مطالعه ی صحیح ریاضی

اولین مرحله از کاربردی ترین شیوه ی یادگیری ریاضی در کنکور ، آموزش است چون تا درست و مفهومی یاد نگیرین نمیتونین به سوالات جواب بدین. شما داوطلب عزیز باید به دقت در کلاس، درس را از معلم خودتون یاد بگیرید و همون روز، مبحث تدریس‌ شده از جزوه رو مطالعه کرده و مثال‏ حل کنین.

برای مطالعه ی ریاضی باید ۵ قدم اساسی محکم بردارید :

قدم اول : پیش خوانی

سعی کنید که همیشه قبل از تدریس مبحثی توسط استاد، حتما از اون مطلب، پیش زمینه ی کم به دست بیارین. برای این کار میتونین قبل از شروع کلاس در حد ۱۰ تا ۲۰ دقیقه مطلبی که قراره در اون روز تدریس بشه رو از روی کتاب درسی پیش خوانی کنین.
پیش خوانی به شما کمک میکنه که مطالبی که تدریس میشه برای شما تازگی داشته باشه. مطمئنن بعد از تکرار این کار نتیجه‌اش رو در فهم هرچه بهتر مباحث حس میکنین

قدم دوم : فهم درست و اصولی مفاهیم

برای این کار شما باید و باید توجه ویژه ای به کلاس درس داشته باشین. از زمانی که در کلاس درس حاضر میشید نهایت استفاده رو ببرید. حتما از این بعد هنگام تدریس استاد کاغذ و قلم داشته باشید و از نکاتی که در حین تدریس گفته میشه، یادداشت بردارید.
این یادداشت ها بهترین ابزار برای مرور مباحث خواهد بود و به شما کمک زیادی میکنه. میتونید هر بار که تمایل داشتید مبحثی رو مطالعه کنین، اول این یادداشت ها رو در زمان کمی مرور کنید و بعد زمان بیشتری به تست زنی در ابعاد زیاد اختصاص بدید

در کنار تدریس استاد میتونید از درسنامه کتاب کمک آموزشی که برای درس ریاضی دارید هم استفاده کنید و نکاتی رو به یادداشت هایی که از تدریس استادتون برداشته بودید، اضافه کنید. باز هم تاکید میکنم که درسنامه نمیتونه جای تدریس استاد رو برای شما بگیره و فقط نقش تکمیل کننده رو برای شما ایفا میکنه. از طرفی به این نکته هم توجه داشته باشید، که حضور فعال شما در کلاس درس باعث میشه زمانی که در منزل حضور دارید برای تست زنی بیشتر استفاده بشه.

سعی کنید هیچ نکته مبهمی برای شما در کلاس درس باقی نمونه و هر جایی که احساس کردید متوجه نشدید، درخواست کنید تا استاد با مثال‌های بیشتری برای شما توصیح بده.

قدم سوم : تست زنی آموزشی

بعد از اینکه مفهوم کلی یک مبحث رو در کلاس درس و با مطالعه درسنامه کتاب کمک آموزشی خودتون به خوبی یاد گرفتید، نوبت به تست زنی میرسه. هر مبحث در کنکور سراسری از جنبه های مختلف مورد پرسش قرار میگیره و شما برای اینکه در آزمون سراسری مشکلی نداشته باشید، باید با تیپ تست‌های مختلفی آشنا بشید. به همین جهت تاکید ما بر این هست که داوطلب باید در طول هفته تعداد قابل توجهی تست رو برای مباحث مختلف حل کنه. تست زنی آموزشی به شما این فرصت رو میده که زمان نسبتا خوبی برای پاسخ دادن و بررسی هر تست در منزل داشته باشین.
یکی از بهترین منابع تست زنی و یادگیری روش های آن، استفاده از تدریس های استاد امیر مسعودی در موسسه کنکور آسان است می‌باشد.

قدم چهارم : مرور

شما نمیتونید انتظار داشته باشید که مبحثی مثل مشتق رو فقط با یکبار مطالعه و زدن ۲۰۰ تست به خوبی یاد بگیرید. برای اینکه یک مبحث برای همیشه در ذهن شما تثبیت بشه و بتونین همیشه تست هاش رو به درستی پاسخ بدین، باید در دوره های زمانی نزدیک به هم برای مرور اون مبحث زمان اختصاص بدید. سعی کنید در برنامه درسیتون روزی یک ساعت رو برای مرور نکات و فرمول های مباحث مختلف درس ریاضی، زمان خالی داشته باشید.

زمان های مرده در طول روز، از بهترین زمان ها برای مرور سریع نکات و فرمول های درس هایی مثل ریاضی هستن. البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که تست زنی هم از بهترین روش های مرور محسوب میشه که میتونه بازدهی داشته باشه. فرض کنید که برای مبحثی مثل مشتق ۱۲ ساعت برای مطالعه و تست زنی زمان اختصاص دادید، از این به بعد برای مبحث مشتق میتونید هفته ۳ ساعت برای مرور در نظر بگیرید، به این شکل که ۴ شب ۴۵ دقیقه تست مشتق بزنید. این تست زنی باعث میشه نکات و فرمول های مشتق مدام برای شما مرور بشه و همیشه آمادگی داشته باشی

قدم پنجم : تست زنی آزمونی

تست زنی آزمونی این فرصت رو به شما میده که قبل از حضور در جلسه آزمون آزمایشی، میزان دانش خودتون از مباحثی که در بودجه بندی آزمون آزمایشی مورد پرسش قرار میگیره، مورد سنجش قرار بدید. برای تست زنی آزمونی درس ریاضی کافیه تعداد تست مشخصی رو در زمان معینی متناسب با تعداد تست هایی که انتخاب کردید، پاسخ بدید. تست زنی باعث میشه هم دقت و هم سرعت عمل شما در حین پاسخ گویی به سوالات درس ریاضی افزایش پیدا کنه و در جلسه آزمون آزمایشی نتیجه فوق العاده بهتری به دست بیارید
اگر آزمون آزمایشی شرکت نکردید و به دنبال آزمون های رایگان کنکوری هستید موسسه کنکور آسان است این آزمون ها را جهت پیاده سازی کاربردی ترین شیوه ی یادگیری ریاضی در کنکور برای شما فراهم کرده است.

آزمون های آنلاین کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *