چگونه کنکور دهیم؟!
چگونه کنکور دهیم؟!

چگونه برای کنکور آماده شویم

چگونه برای کنکور آماده شویم ؟

سوالی است که برای برای بیشتر متقاضیان کنکور، به ویژه دانش آموزان پایه دوازدهم دغدغه اصلی بوده و حتی گاهی فکر آن، فرد را دچار استرس می کند.

در این نوشته قصد داریم مهارت کنکور دادن و مدیریت جلسه کنکور را به شما آموزش دهیم، با ما همراه باشید.

برای کنکور سراسری دو مولفه، تاثیر مستقیم و بسزایی در رسیدن به هدف و رتبه دلخواه داوطلب دارد.

مولفه اول: دانش و علم دانش آموز و داوطلب کنکوری است.

مولفه دوم: مهارت کنکور دادن می باشد.

دانش علمی داوطلب کنکور

دانش آموزان پایه دوازدهم دوره متوسطه دوم معمولا از پایه های دهم و یازدهم شروع به مطالعه کنکور و زدن تست های آموزشی و تالفی می کنند و فارغ التحصیلانی که هدف قبولی در رشته دلخواه خود را دارند با داشتن برنامه ریزی اصولی و مطالعه منظم منابع را مطالعه می کنند.

پس مولفه اول برای داوطلبان کنکور سراسری فراهم بوده و حتی فارغ التحصیلانی که از درس دور بوده اند می توانند این مولفه را برای خود، با داشتن برنامه ریزی و منابع مناسب فراهم کنند.

اما مهارت کنکور دادن، معمولا در مدارس و هیچ کدام از مراکز آموزشی به کسانی که هدف کسب رتبه های برتر در کنکور را دارند آموزش داده نمی شود.

آزمون آنلاین و رایگان کنکور آسان است
آزمون آنلاین و رایگان کنکور آسان است

مهارت کنکور دادن

پیش از آنکه مهارت کنکور دادن را به شما آموزش دهیم، لازم است بدانید برای به کار بردن مهارت ها در جلسه کنکور، باید در این مدت زمان باقی مانده به تمرین آن ها بپردازید.

مهارت کنکور دادن، یعنی مدیرت زمان و کنترل آزمون در داوطلب بوده و در جلسه آزمون بتواند شرایط خود و آزمون را به طور نسبی مدیریت کند.

برای مدیریت آزمون باید به سه مورد توجه داشت:

  1. مدیریت شرایط روحی
  2. مدیریت سوالات
  3. مدیریت زمان

مدیریت شرایط روحی

برای توضیح مدیریت شرایط روحی، با یک مثال شروع می کنیم:

در جلسه کنکور، بعد از دریافت دفترچه دروس اختصاصی، سوالات درس شیمی را مشاهده می کنید و متوجه می شوید پنج سوال اول را به دلیل سخت بودن سوالات، نمی توانید حل کنید، در چنین شرایطی خود را سرزنش و سرکوب نکنید، چرا که سال هاست طراحان کنکور با این شیوه توانسته اند روحیه و انگیزه تعداد بالایی از داوطلبان را در همان ابتدای آزمون از بین ببرند.

پس موفقیت شامل داوطلبی می شود که در چنین شرایطی، با رو به رو شدن با سوالات سخت یک درس، بگوید برای همه این سوالات سخت است و همه نمی توانند این 5 تست را بزنند.

با این کار علاوه بر حفظ روحیه خود، انگیزه خود را برای زدن تست های بعدی و تست های دروس دیگر حفظ می کنید.

پس زمانی که با چنین سوالاتی رو به رو شدید، با انگیزه مضاعف سراغ تست های بعدی رفته و زمان خود را برای فکر کردن به ناتوانی ها و سرزنش بود تلف نکنید.

مدیریت سوالات

قبل از حضور در آزمون، باید برای خود ترتیب و اولویت درس هایی که قصد دارید اول آن ها را بزنید، مشخص کنید.

ترتیب قرار گرفتن دروس در دفترچه کنکور سراسری، برای کلیه داوطلبان یکسان است اما باید توجه داشته باشید توانمندی علمی و تست زنی همه داوطلبان کنکور سراسری یکسان نیست.

به همین دلیل توصیه می شود از پیش برای خود تعیین کنید تست های کدام درس را می خواهید بزنید.

برای اولویت بندی دروس باید به میزان تسلط خود و توانایی تست زنی در آن درس توجه داشت.

چرا باید برای اولویت بندی دروس به میزان تسلط خود بر درس توجه کنید؟

1_ زمانی که بر مفاهیم و تست زنی یک درس تسلط داشته باشید، انگیزه زیادی برای ادامه آزمون و زدن تست های بعدی دریافت کرده و کمترین میزان استرس را در جلسه کنکور تجربه می کنید.

2_ صرفه جویی زمان.

زمانی که بر مفهوم و روش های تست زنی درسی تسلط داشته باشید، می توانید در کمترین زمان ممکن تست های آن درس را زده و از زمانی که اضافه می آید برای زدن تست های درسی که بر آن تسلط کمتری دارید استفاده کنید.

مدیریت زمان

برای مدیریت زمان سعی کنید، زمانی را برای برگشت به سوالات (استراتژی برگشت) اختصاص دهید.

استراتژی برگشت: ابتدا سوالاتی را که صد در صد بر آن ها تلسط دارید را بزنید و سوالاتی را که شک دارید علامت بزنید تا در مدت زمانی که اضافه می آورید برای آن ها وقت بگذارید.

برای مثال، دروس عمومی شامل 100 تست می باشد و مدت زمان پاسخ دادن به سوالات دروس عمومی 75 دقیقه است اما به داوطلبان کنکور توصیه می شود مدت زمان برای پاسخ گویی به سوالات عمومی را 60 دقیقه در نظر بگیرند (هر درس 15 دقیقه) تا زمان برای استراتژی برگشت داشته باشند.

برای عمل کردن به به سه مورد تاثیر گذار در مدیریت آزمون علاوه بر تمرین، دانش آموزان باید انواع سوالات کنکور را نیز بشناسند.

انواع سوالات کنکور

سوالات کنکور چهار دسته می باشند:

دسته اول: سوالاتی که داوطلب مطمئن است پاسخ آن را بلد بوده و می تواند پاسخ دهد.

دسته دوم: سوالاتی که فرد مطمئن است بلد نیست و نمی تواند آن ها را پاسخ دهد.

دسته سوم: سوالاتی هستند که فرد میداند که می تواند به آن ها پاسخ دهد اما زمان بسیاری را از فرد می گیرد به همین دلیل توصیه می شود این دسته از سوالات را در زمان استراتژی برگشت حل کنید (علامت بزنید).

دسته چهارم: سوالاتی هستند به به پاسخ آن شک دارید.

سوالات شک دار دو دسته هستند:

1_ سوالات 50-50 : زمانی که بین دو گزینه به یک میزان شک دارید توصیه می شود این تست ها را نزنید.

2_ سوالات 70-30 : زمانی که بین دو گزینه، یکی از گزینه ها را با توجه به علمی که نسبت به آن دارید به پاسخ صحیح نزدیک تر می دانید و معمولا توصیه می شود این سوالات را نیز در زمان استراتژی برگشت بزنید.

اشتباهات رایج کنکور

1_ بی انگیزه درس خواندن

2_ زمان بسیاری را به تلفن همراه اختصاص دادن

3_ مقایسه کردن خود با دیگران

4_ بدون برنامه ریزی و نامنظم درس خواندن

5_ تقلید از دوستان و هم سالان

6_ شرکت نکردن در آزمون های آزمایشی

برنامه ریزی درسی رایگان کنکور آسان است
برنامه ریزی درسی رایگان کنکور آسان است

جمع بندی کنکور 1401

از اردیبهشت ماه تا تیر ماه که زمان برگزاری کنکور 1401 است، داوطلبان کنکور با توجه به مطالعات کنکوری به چهار گروه تقسیم می شوند:

گروه اول:

داوطلبانی که مطالعه کنکور نداشته و بدون هدف در کنکور ثبت نام کرده اند.

که در اصطلاح به چنین داوطلبانی سیاهی لشگر گفته می شود، چرا که تنها منجر به بالا رفتن رقم متقاضیان کنکور می شوند در حالی که هدفی برای قبولی در آن ندارند.

گروه دوم:

داوطلبانی که مطالب را مطالعه کرده اند و جمع بندی و تست زنی را آغاز نموده اند.

این دسته از داوطلبان در بهترین شرایط ممکن هستند چرا که زمان کافی برای زدن تست هایی که در آن ها ضعف داشته اند دارند و می توانند مباحث پر تکرار و تست خیز کنکور را با توجه به بودجه بندی کنکور مطالعه نمایند، که داشتن برنامه ریزی اصولی برای این گروه از داوطلبان حیاتی است، چرا که می تواند منجر به رتبه برتر شدن آن ها نیز بشود.

گروه سوم:

داوطلبانی که هنوز در حال مطالعه مطالب جدید هستند.

به این دسته از داوطلبان توصیه می شود، بین مطالب باقی مانده با توجه به بودجه بندی کنکور، اولیویت بندی کنند.

در صورتی که در مورد اولیت بندی مباحث دچار تردید هستید و یا از درستی انتخاب خود اطمینان ندارید می توانید از طریق مشورت با مشاور تحصیلی نسبت به روند مطالعاتی خود اطمینان داشته باشید.

مشاوران تحصیلی کنکور آسان است، با داشتن تجربه بالا در زمینه کنکور و تخصص در ارائه برنامه ریزی اختصاصی می توانند شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

گروه چهارم:

این دسته از داوطلبان، مطالب جدید را خوانده اند و می خواهند جمع بندی را شروع کنند.

به این دسته از داوطلبان توصیه می شود علاوه بر داشتن برنامه ریزی منظم برای جمع بندی، مباحثی که می دانند به خوبی مطالعه نکرده و تست های متعدد نزده اند را در اولویت مطالعاتی خود قرار دهند.

مشاور تحصیلی کنکور

داوطلبان کنکور سراسری باید در نظر داشته باشند، کلیه مطالب گفته شده زمانی که با راهنمایی یک مشاور تحصیلی متخصص در زمینه کنکور همراه باشد، علاوه بر بهره مندی از یک برنامه ریزی اصولی و اختصاصی، می توانند مهارت های کنکور دادن با توجه به ویژگی های فردی خود را به صورت اختصاصی دریافت نمایند.

مشاوران کنکور آسان است

کنکور آسان است با در نظر داشتن اهمیت مشاوره تحصیلی و تاثیر بسزای آن در کنکور و امکان دسترسی کلیه دانش آموزان به مشاوره تحصیلی متخصص، مشاوران تحصیلی با تجربه را جهت راهنمایی و ارائه برنامه ریزی منحصر به فرد به داوطلبان را گرد هم آورده است.

شما می توانید از طریق تماس با شماره 02155756500 با مشاوران تحصیلی پایه تحصیلی خود و یا مشاور تحصیلی فارغ التحصیلان کنکور آسان است در ارتباط باشید.

منابع کامل کنکور

داشتن کامل ترین پکیج کنکور ، متناسب با رشته تحصیلی و سطح علمی خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

کامل ترین پکیج کنکور شامل آموزش مفهومی و تکنیک های تست زنی کلیه دروس بوده و سطح علمی دانش آموز را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

کنکور آسان است با ارائه منابع کامل آموزش کنکور با تدریس اساتید رتبه برتر کنکور، توانسته است دانش آموزان بسیاری را به نتیجه دلخواه و مورد نظرشان برساند.

دانش آموزان با تهیه پکیج کامل کنکور، از برنامه ریزی اختصاصی و مشاوره درسی اختصاصی بهره مند خواهند شد.

برای خرید کامل ترین پکیج کنکور رشته تحصیلی خود از موسسه کنکور آسان است از یکی از سه روش زیر می توانید اقدام نمائید:

1_ خرید از اپلیکیشن کنکور آسان است

2_ خرید از فروشگاه اینترنتی کنکور آسان است

3_ تماس با شماره 02155756500 و دریافت شماره حساب مورد تایید موسسه.

مطالب مرتبط
بودجه بندی کنکور 1401
مشاوره کنکور آسان است
برنامه ریزی کنکور 1401

میانگین امتیازات ۵ از ۵

۳ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *