چرا پیشرفت تحصیلی ندارم؟
چرا پیشرفت تحصیلی ندارم؟

چرا پیشرفت تحصیلی ندارم؟

گاهی پیش می آید دانش آموزان با توجه به مطالعه ی مناسب با زمان بالا، به این سوال برخورد می کنند چرا پیشرفت تحصیلی ندارم؟

با توجه به اینکه مطالعه ی خوبی داشتم اما تفاوت چندانی در نتیجه ی من حاصل نمی شود؟ در یادگیری هم حتی ضعف هایی احساس می کنند.

اگر شما هم با این مشکل را دارید، پیشنهاد می کنیم تا انتها با این مقاله از کنکور آسان است همراه باشید.

پیشرفت در زمینه ی تحصیل

برای پیشرفت در تحصیل ما نیازی به مطالعه سخت و سنگین نداریم، بلکه به مطالعه ای هدفمند و با برنامه احتیاج داریم.

همانطور که می دانید افراد موفق، زمان و ساعت مطالعه بالایی از خودشان به ثبت رشانده اند. اما آیا به تنهایی این ساعت مطالعه بالا کافیست؟ قطعا خیر، زیرا ربای کسب موفقیت و همچنین پیشرفت تحصیلی، دانش آموز نیاز دارد برخی پارامتر های دیگر را رعایت کند. پس برای اینکه بدانیم چرا پیشرفت تحصیلی ندارم با قدرت به مطالعه ی ادامه ی متن بپردازید.

در واقع پیشرفت تحصیلی به معنی مقدار یادگیری و یا کسب کردن مهارت و یا دانشی است که برای یک مقطع تحصیلی تعریف می شود.

برخی پارامتر ها برای تشخیص این پیشرفت وجود دارد، مانند:

 • نمرات کسب شده در امتحان هر درس
 • معدل پایانی هر نیمسال
 •  پیشرفت تحصیلی که در طول مدت و گذر زمان منجر به موفقیت در آزمون کنکور و یا مشابه آن می شود.

یکی از دلایلی که دانش آموزان از تراز و رتبه ی آزمون خود ناراضی اند می توان گفت شیوه مطالعه ی نادرست دروس است. خیلی از داوطلبان و دانش آموزان نمی دانند حتی چگونه و چه موقع تشریحی و تستی بخوانند. پس برای کسب موفقیت و پیشرفت در زمینه ی تحصیلی یک موضوع لازم است روش مطالعه هر مبحث را بدانیم. دانش آموزان با دانستن روش مطالعه ی صحیح باید ضعف های خود را پوشش دهند. با بر طرف کردن ضعف های خود مطالعه ی موثری خواهند داشت و در درس ها و نمراتشان پیشرفت تحصیلی را حس می کنند.

از کلام بالا در می یابیم که برای رفع سوال را پیشرفت تحصیلی ندارم در میابیم که پیشرفت تحصیلی امری نیست که یک شبه رخ بدهد. به استمرار در مطالعه و رفع موانع بازدارنده از تحصیل را دارد. اگر شما با گذشت یک ماه حس کردید رویه ی شما منجر به موفقیت نشده بایستی یک بازنگری در روش مطالعاتی خود داشته باشید. مسیر صحیح مطالعه و همچنین یادگیری اصول مطالعه و یادگیری در روند و تسریع شدن پیشرفت تحصیلی نقش دارند.

تاثیر تمرکز در یادگیری مطالب

متوجه شدیم که پیشرفت تحصیلی در گروی کیفیت یادگیری می باشد. یادگیری هم برای اینکه از کیفیت لازم برخوردار شود لازم است که تمرکز مناسب در زمان مطالعه داشته باشیم. یعنی برای درک بهتر چرا پیشرفت تحصیلی نداریم بایستی به رابطه ی مستقیم بین تمرکز هنگام مطالعه، یادگیری اصولی مطالب و پیشرفت تحصیلی اشاره کنیم. زیرا هرچه کیفیت مطالعه بیشتر باشد، یادگیری ما بهتر است و قطعا سبب پیشرفت در تحصیل ما می شود. تمرکز هم یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر کیفیت مطالعه است.

برای اینکه مطالعه از تمرکز خوبی برخوردار شود در ذیل، چند مورد از عواملی که سبب عدم تمرکز می شوند را بیان می کنیم:

 • تلفن همراه
 • دغدغه های روزمره
 • تله های حواس پرتی
 • عدم تعهد به مطالعه
 • تغذیه و استراحت
 • عدم یادداشت افکار مزاحم

شما بایستی موارد بیان شده را به خوبی کنترل کنید تا تمرکزتان در زمان مطالعه افزایش یابد و به کیفیت مطالعه ی خود اضافه کنید.

بعد ذکر این نکات می رسیم به مرحله ی شناسایی دلایل عدم پیشرفت تحصیلی که در ادامه مفضل به بیان و توضیح آنها می پردازیم.

چرا پیشرفت تحصیلی ندارم؟

از سری عنوان های مهم بازدارنده در پیشرفت تحصیلی را می توان به عنوان های زیر مرتبط دانست:

 • مطالعه ی پیوسته
 • ضعف در پایه
 • روش مرور غلط
 • برنامه ریزی تحصیلی نامناسب
 • حواس پرتی و عدم تمرکز هنگام مطالعه
 • چند منبعی
 • مدیریت زمان

سر تیتر های بالا را به صورت خلاصه، در یکی دو خط به شما توضیح می دهیم:

مطالعه ی پیوسته

برای اینکه شما در مطالعه ی خودتان پیشرفت تحصیلی و حتی افزایش زمان مطالعه را حس کنید لازم است پیوسته روزانه مطالعه ی منظم و دقیق را تجربه کنید. یعنی با یک روز مطالعه و پشت گوش انداختن و دوباره مطالعه نمی توان به ساعت مطالعه مفید رسید.

پایه تحصیلی ضعیف

پایه ضعیف از دو بخش تشکیل می شود! یک یخش مرتبط با افرادی هست که چند سال از درس دور بودند و دیگر بخش مربوط به عدم مطالعه در دوران تحصیل باشد. نبایستی شما دنبال بهونه باشید و در درس خاص به بهونه ی پایه ضعیف قید آن را بزنید، بلکه باید با تلاش بیشتر ضعف در گذشته را جبران کنید.

چرا پیشرفت تحصیلی ندارم: مرور

در بحث مرور مهمترین موضوعی که برای دانش آموزان پیش میاید این است که از کجا مرور کنیم؟ اصلا اهمیت مرور چیست؟

زمانی که دانش آموز مرور را از روی حل تست و یا نکاتی که قبلا خلاصه نویسی کرده شروع به مرور می کند، از فراموشی مطالب جلوگیری می کند و با مرور منظم بازیابی اطلاعات را در ذهن خود انجام می دهد و آنرا به حافظه ی بلند مدت خود می سپارد.

برنامه ریزی

استفاده از یک برنامه ریزی منسجم و اصولی برای هر دانش آموزی با هر هدفی به شدت توصیه می شود. زیرا برنامه ریزی به کارهای شما نظم می دهد و در یادگیری بهتر مطالب شما را یاری می کند.

چرا پیشرفت تحصیلی ندارم: عدم تمرکز

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود پیشرفت تحصیلی نداشته باشیم تاثیر تمرکز در مطالعه است. تمرکز بالا در سطح یادگیری شما تاثیر دارد و به تبع یادگیری مطالب، در پیشرفت تحصیل شما تاثیر دارد.

تعدد منابع مطالعاتی

یکی از عادت های غلط در یادگیری و مطالعه، چند منبعی بودن است. انتخاب چند منبع دبه سردرگمی و اتلاف وقت دانش آموزان اضافه می کند. حتی مطالعه ی تک درسی در روز رو هم می توان اشاره کرد که عادت غلطی است و نیاز به اصلاح دارد.

مدیریت زمان

مدیریت زمان از دو بخش تشکیل می شود که یکی مرتبط با مدیریت زمان مطالعه است و دیگری مرتبط به زمان حل تست است. برای مدیریت زمان مطالعه شما بایستی یک برنامه مطالعاتی منسجم انتخاب کنید و برای مدیریت زمان آزمون شما می توانید با کمک از آزمون های شبیه سازی شده و حل تست زماندار به مهارت آن دست پیدا کنید.

موسسه کنکور آسان است

با انتخاب مشاور تحصیلی خوب و مجرب، مسیر پیشرفت در تحصیل را برای خودمان ترسیم می کنیم. تاثیر مشاور تحصیلی اینجا مشخص می شود که به ما منابع خوب معرفی کند. ما را در مسیر معدل سازی و یادگیری مفهومی نکات آماده می کند. با برنامه ریزی تحصیلی مناسب با توجه به شرایط خودمان ما را در این مسیر سخت همراهی می کند.

موسسه کنکور آسان است علاوه بر اینکه با انتخاب اساتید با تجربه، بهترین تدریس های آموزش نکته و تستی را دارد، از مشاور های تحصیلی با سابقه نیز دارا است. شما با انتخاب موسسه کنکور آسان است می توانید از بهترین منابع تحصیلی استفاده کنید و هم در انتخاب مشاور تحصیلی با موسسه کنکور آسان است ادامه بدید و با خیال راحت در مسیر پیشرفت تحصیلی قدم بگذارید.

دانش آموزان برای برای ارتباط با موسسه کنکور آسان است می توانند با دفتر مرکزی تماس بگیرند:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *