پیوستگی در مطالعه چیست
پیوستگی در مطالعه چیست

پیوستگی در مطالعه چیست؟

یکی از نکاتی شاید به صورت متعدد از معلمان و مشاوران خود بشنوید این است که دانش آموزان بایستی پیوستگی در مطالعه داشته باشند.

اما این موضوع یعنی چه؟

چگونه بایستی دچار مطالعه ی نوسانی نشویم و بتونیم مستمر به آن بپردازیم.

ابتدای شروع مطالعه خیلی از دانش آموزان با انرژی بالا به آن می پردازند، اما با گذش زمان از شور اولیه آنها کم می شود. کم کم ساعت مطالعه ی آن ها کاهش می یابد. این کاهش و افت از پیوستگی در یادگیری و میزان بازدهی آنها تاثیر دارد.

برای همین منظور و یادگیری پیوستگی در مطالعه پیشنهاد می کنیم دانش آموزان تا انتهای این مقاله از کنکور آسان است همراه باشند.

اهمیت مطالعه

یک دانش آموز برای کسب موفقیت و محقق شدن رویاهای خود، بایستی مطالعه دروس را به خوبی انجام دهد. وظیفه ی دانش آموز مطالعه است زیرا با این روش مطالب را به حافظه می سپارد. ذخیره مطالب در حافظه این امکان را به خود می دهد که در مواقع مورد نیاز آن ها را به یاد بیاورد. دانش آموزان بایستی دقت کنند در وهله ی اول ویژگی های یک مطالعه مناسب را رعایت کنند. در گام های بعدی سپس برای جلوگیری از مطالعه ی نوسانی و ثبت میانگین ساعت مطالعه ی مناسب اقدام کنند.

پیوستگی در مطالعه دقیقا در مقابل مطالعه نوسانی قرار می گیرد. مطالعه نوسانی یعنی یک روز سه ساعت مطالعه و حجم کمتر و روز دیگه ای 12 ساعت مطالعه و حجم بیشتری را مطالعه کنیم. نظم مطالعاتی در مطالعه ی ما مشاهده نشود.

مطالعه ای مناسب و موفق می باشد که در انتها همراه با بازدهی مناسبباشد. همچنین برای بهتر و رو به رشد شدن مطالعه بایستی، میانگین ساعت مطالعه ی روزانه 8 ساعت و برای افزایش آن بایستی در طول زمان افزایش ساعت مطالعه را در نظر بگیرد.

درک بهتر از پیوستگی در مطالعه

برخی از دانش اموزان چند روز در هفته مطالعه بسیار خوبی دارند اما در بقیه ی روزها ساعت مطالعه ی خیلی کم یا در حد صفر دارند.

عده ای دیگر از دانش آموزان، ابتدای سال خیلی خوب شروع به مطالعه می کنند اما در ادامه وبه مرور از میزان مطالعه آنها کم می شود.

اگر بخواهیم مفهومی مناسب برای پیوستگی در مطالعه بیان کنیم، می گوییم که، داشتن میزان ساعت مطالعه ی درست، منطقی و ثابت( که بایستی در طول زمان افزایشی نیز باشد) با توجه به شرایط دانش آموز تعیین شده باشد. وقتی دانش آموز استمرار در مطالعه ندارد، پیشرفت تحصیلی را حس نمی کند در نتیجه مطالعه برایش کسل کننده می شود.

پاسخ به ابهامات پیوستگی در مطالعه

– اگر روزی 6 ساعت مطالعه و روز دیگر 14 ساعت مطالعه کنم، آیا تاثیر منفی دارد؟

+ همانطور که می دانید مغز انسان براساس مصرف انرژی کمتر برنامه ریزی می کند. زمانی که درک کند برای 6 ساعت مطالعهانرژی کمتری مصرف می کند، عملا در طی 14 ساعت مطالعه بطور غیر ارادی اجازه نمی دهد دانش آموز تمرکز مناسبی برای مطالعه داشته باشد. اینگونه انرژی کمتری مصرف می کند.

اگر این شیوه مطالعه برای مدت طولانی ادامه دار شود نمی تواند مفید باشد. برای اینکه مطالعه پر بازده باشد، بایستی مغز را به ساعت مطالعه ی بالا عادت دهیم. زیرا این کار باعث می شود که مغز علاوه بر عادت به ساعت مطالعه ی بالا، انرژی مورد نیاز را تامین کند و تمرکز هنگام مطالعه ی دانش آموز نیز افزایش پیدا کند.

چگونه می توان از پیچ های سخت زندگی مانند بیماری و برخی مشکلات عبور کرد و به مطالعه ادامه دهیم؟

برای اینکه دلسرد نشویم بایستی به یک کار عادت کنیم. یعنی برای انجام آن به فکر نیاز نباشد. مثلا به بند بستن کفش کمی فکر کنید! آیا شما در زمان بستن متوجه می شوید اول کدام را می بندید و چگونه عمل می کنید؟ چون از عادت سر چشمه می گیرد شما تفکر زیادی برایش ندارید، چون این مسئله تبدیل به عادت شده است.

برخی از افراد هم برای گذر راحت تر از سختی ها و فشار های روانی به ورزش و تغذیه می پردازند. بایستی با عادت به یکسری رفتارها برخی رفتار های دیگر را کنترل کرد.

اگر مطالعه برای دانش آموز به عادت تبدیل شود، مانند بسیاری از کارهای دیگر لازم نیست برای انجام آن تلاش زیادی بکنید، زیرا خواهید دید که بطور خودکار شروع به مطالعه می کنید و از انجام آن لذت می برید.

تاثیر مشاورین کنکور آسان است

یک دانش آموز زمانی مطالعه ی خوب و مناسبی دارد که در ابتدا با برنامه ریزی شروع به مطالعه کند. در گام بعدی بداند که روش مطالعه دروس حفظی چیست و حتی روش مطالعه دروس محاسباتی مانند روش مطالعه ی ریاضی و فیزیک چگونه است. با این کار مطالعه از حالت گنگ و بسته در می اید و برخی از مشکلات دانش اموز حل می شود.

دانش آموزان می توانند علاوه بر منابع آموزشی موسسه ی کنکور آسان است از برنامه ریزی های تحصیلی و مشاوره های موسسه نیز استفاده کنند.

با توجه به این موضوع که برنامه ریزی از وظایف یک مشاور تحصیلی می باشد، در آموزش برخی روش مطالعه ی دروس دانش آموز را راهنمایی می کند.

همه ی اینها دست به دست هم می دهند تا دانش اموز در مطالعه ی خود پیوستگی را به وجود بیاورد. اگر در جایی و در موردی به مشکل بخورد، با در میان گذاش تن با مشاور خود راه رفع آن را آموزش می بیند.

دانش آموزان برای برای ارتباط با موسسه کنکور آسان است می توانند با دفتر مرکزی تماس بگیرند:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *