نکات مربوط به یادداشت برداری

نکات مربوط به یادداشت برداری

برای اینکه دانش آموزان یکی ا زمهمترین اصول مطالعه را به خوبی پشت سر بگذارند به بیان نکات مربوط به یادداشت برداری می پردازیم.

شاید برای شما هم اتفاق بیافتد که در زمان مرور با حجم وسیعی از مطالب برخورد کنید. این حجم زیاد مطالعاتی در زمان مرور برای دانش آموزان بسیار مضر می باشد. چون علاوه بر اینکه ذهن دانش آموزان را خسته و پریشان می کند، در اتلاف وقت مفید مطالعه نیز اثر منفی می گذارد.

به همین منظور و با توجه به اهمیت موضوع مرور، به این نکته می رسیم که بایستی به ظرافت و دقیق یادداشت برداری اولیه را انجام دهیم. اگر در این امر مناسب عمل کنیم، به تبع مرور مناسبی هم خواهیم داشت.

پس برای اینکه یک نت برداری حرفه ای و کارآمد را در زمان مطالعه پشت سر بگذارید، تا انتهای این مقاله با کنکور آسان همراه باشید. به دقت به نکات مربوط به یادداشت برداری نگاه کنید و آن ها را در زمان مطالعه به کار ببرید.

یادداشت برداری

برای معنی بهتر این نکته می توان گفت: یادداشت نکات مهم و خلاصه نکاتی که در کلاس و یا در زمان مطالعه به آن برخورد می کنیم.

هدف از یادداشت برداری، یادگیری بهتر و سرعت عمل در مطالعه می باشد. هر چه تمرکز هنگام مطالعه ی ما بالاتر باشد، یادداشت برداری بهتر می شود و با بهبود این مسئله، یادگیری بهتری را دانش آموز تجربه می کند.

بهترین زمان برای یادداشت برداری هنگام مطالعه می‌باشد و در این صورت است که به طور همزمان باعث درک مطلب، حفظ و به یادسپاری مطالب می‌شود.

نباید این اشتباه را مرتکب شویم که هر چه مطالعه کردیم را به عنوان یادداشت برداری بنویسیم. یا حتی اگر از نکته ای خوشمان آمد آن را یادداشت کنیم. در یادداشت برداری باید به گونه ای عمل کنیم که بعد از پایان مطالعه هر نکته ای در یادمان ماند را بنویسیم. زیرا هیچ کدام از این دو مورد در افزایش سطح یادگیری و فهم بهتر مطالب در ذهن ما تاثیری ندارد. بلکه در یادداشت برداری پس از آنکه یک فصل و یا یک مبحث را مطالعه کردید، یادداشت برداری کنید. با توجه به این شرایط سرعت مطالعه شما کاهش پیدا نمی کند.

* فواید یادداشت برداری:

 • صرفه جویی در زمان
 • درک بهتر مطالب و یادآوری آسان آن
 • الویت بندی صحیح مطالب
 • منظم نوشتن مطالب
 • فهم بهتر مطالب به دلیل یادداشت به زبان خودمان

مهمترین رکن یادداشت برداری چیست؟

در یادداشت برداری بایستی توجه داتش که ما با دو بخش روبرو هستیم

بخش اول: کلمات کلیدی

بخش دوم: کلمات بیهوده و اضافی

مهمترین اصل در یادداشت برداری که به سرعت عمل مطالعه ی مطالب و ذخیره وقت ما کمک می کند، یادداشت برداری با اصل کلمات کلیدی می باشد. در ادامه نکات مربوط به یادداشت برداری بیان می کنیم پس تا انتهای مقاله از موسسه ی کنکور آسان است همراه ما باشید.

در یادداشت برداری بایستی از نوشتن کلمات اضافی پرهیز کنیم، زیرا فقط وقت ما را تلف می کنند. بایستی کلماتی را یادداشت کنیم که با دیدنشان، کلیه مطالب در ذهن ما بازیابی بشوند.

نکات مربوط به یادداشت برداری

 1. یکی از مهمترین و کلیدی ترین اصول یادگیری و یادآوری یادداشت برداری می باشد.
 2. توجه کنید که یادداشت برداری با رونویسی متفاوت است.
 3. در یادداشت برداری نوشتن تمامی مطالب و پر کردن تمامی صفحات اصلا اصولی و مناسب نیست.
 4. یادداشت ها را به خوبی دسته بندی کنید. یعنی فرمولها، تعاریف و … جداگانه طبقه بندی کنید.
 5. یادداشت برداری مربوط به زمان خاصی نیست. یعنی سرکلاس، هنگام مطالعه و … انجام دهید.
 6. سعی کنید طوری عمل کنید که یادداتش برداری اینقدر کامل باشد که بتوانید جایگزین منبع اصلی و کتاب کنید.
 7. طوری نوشته شوند که امکان اصلاح و بازآرایی داشته باشند.
 8. رمزنویسی و رمزگردانی را به خوبی انجام دهید.
 9. یادداشت ها به زبان خودتان و تا حدالامکان خودمانی باشد.
 10. نکات مهم را با کادر بندی و هایلایت کردن برجسته تر کنید.
 11. اصل یادداشت برداری حذف نکات اضافی و یادداشت اهمیت مهم می باشد. پس اهمیت سنجی را فراموش نکنید.
 12. شما برای خلاصه نویسی از یادداتش برداری ها نیز استفاده می کنید، پس به بهترین شکل خلاصه نویسی را انجام دهید.
 13. یادداشت برداری بایستی پاسخگوی نیاز های شما باشد. یعنی هدفمندی را در این کار به خوبی پیاده کنید. پاسخگوی سوالات و رفع نیازهایتان باشد.
 14. یادداشت ها جمع و جور و قابل حمل باشد.
 15. طوری باشند که اگر نیاز به اصلاح، حذف و اضافه بودند قابلیت تغییر داشته باشند.

موسسه ی کنکور آسان است

از وظایف یک مشاور تحصیلی خوب، تدوین یک برنامه ریزی اصولی و کاربردی برای دانش آموزان می باشد.

مشاوران موسسه کنکور آسان است با توجه به سابقه ی مناسب و تجربه کافی، برنامه ریزی های حرفه ای و جامع برای دانش آموزان انجام می دهند. با توجه به دید بلند مدت نسبت به برنامه، صفر تا صد تمامی مطالب را در برنامه ریزی قرار می دهند. یادگیری جامع و فهم تمامی مطالب را الویت خود قرار می دهند.

از ویژگی های برنامه ریزی مشاوران کنکور آسان است می توان به پارت بندی صحیح و قرار دادن مرور منظم، تست آموزشی برای تثبیت مطالب و قرار دادن وقت برای جمع بندی مطالب را قرار می دهند. دقیقا زمان هایی که باید از خلاصه نویسی هایی که در طول سال به صورت حرفه ای انجام شده است، استفاده می گردد. اگر دانش آموز در یادداشت برداری مشکل داشته باشد، اصول خلاصه نویسی را به صورت کامل به او آموزش می دهند.

دانش آموزان برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر می توانند در ارتباط باشند:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *