نکاتی در مورد زمان مطالعه
نکاتی در مورد زمان مطالعه

نکاتی در مورد زمان مطالعه

دانش آموزان برای داشتن مطالعه موثر و پر بازده، بایستی نکاتی را در مورد زمان مطالعه و همچنین افزایش کیفیت مطالعه بدانند.

اهمیت مطالعه

قطعا هدف دانش آموزان از مطالعه، آموختن و فهمیدن مفاهیم است. دانش آموزان برای داشتن یک مطالعه ی موثر و پر بازده بایستی تکنیک های مطالعاتی را یاد بگیرند. مهمتر از آن ها نکاتی که در مورد زمان مطالعه مطرح می شود را آموزش ببینند.

هدف از مطالعه موثر این نیست مطلبی که مطالعه شود، زیر نکات مهم آن خط بکشیم و سعی کنیم آنرا حفظ کنیم. بلکه هدف ما این است که در حافظه بلند مدت خودمان مطالب را تثبیت کنیم تا در زمان مورد نیاز به توانیم یادآوری کنیم.

نکاتی در مورد زمان مطالعه

تقریبا با این نکته آشنا هستیم هر شخص سلیقه ی مختلفی دارد. پس حتما هر کسی هم با توجه به سلایق خود برای انتخاب زمان مطالعه خود تصمیم می‌گیرد.

تقریبا عوامل زیادی بر روی کاهش یا افزایش سطح یادگیری ما تاثیر دارند. اما بیشتر افراد بر این باور اند که یادگیری در صبح بهتر از ساعات دیگر مخصوصا شب ها می باد.

برخی افراد اعتقاد دارند که درس خواندن در صبح بهتر از شب است. افرادی که می‌گویند بهترین زمان برای مطالعه در روز است معتقدند مغز در صبح سرحال بوده و هیچ‌گونه خستگی ندارد. همین دلیل توانایی یادگیری مطالب جدید را دارد و می‌تواند بدون خستگی تمامی مطالب و دروس را به خوبی یاد گیرد.

همچنین معتقدند که در هنگام شب، ذهن به استراحت و باریابی انرژی تحلیل رفته می پردازد.

با توجه به اعتقاد این افراد، صبح ها پس از صرف صبحانه، موقع یادگیری ومطالعه مطالب است زیرا ذهن در بهترین فرم یادگیری خود است.

اما در مقابل برخی از داوطلبین شاغل در طول روز زمان مناسب برای مطالعه را ندارد. این افراد از این بابت نباید نگرانی داشته باشند زیرا مطالعه در شب هم تاثیرات منتسب به خود را دارد. برخی از افراد زمان لازم برای مطالعه در طول روز را ندارند. بنابراین ممکن است در اوایل شب تا اواخر شب حس مطالعه در آنها به وجود آید و در ساعات شب به مطالعه بپردازند. بهترین مزیتی که می‌شود برای مطالعه در شب عنوان کرد سکوت و آرامشی است که این ساعت از شبانه روز دارد. طبیعی است بعد از مطالعه شب، داوطلب به استراحت و خواب می پردازد. به همین دلیل ذهن علاوه بر استراحت کردن  فرصت بسیار خوبی برای تجزیه و تحلیل و پردازش اطلاعات دارد. در نتیجه مطالب در ذهن تثبیت می شود.

نقش برنامه ریزی در مطالعه

با توجه به اهمیت برنامه ریزی برای مطالعه دروس و حتی کنکور، مطالعه نیازمند برنامه ریزی مناسب و راهبردی است. بایستی در برنامه به دقت عمل شود و در آن از مرور و حل تست آموزشی گرفته تا پارت بندی مناسب و استراحت بین فواصل مطالعاتی نیز رعایت شود.

ذکر نکاتی در مورد زمان مطالعه

بهترین عملکرد و یادگیری برای مطالب تازه از ساعات اولیه روز حدود ساعت 6 و 7 تا یازده می باشد. البته مطالب به حافظه کوتاه مدت سپرده می شود. دانش آموزان بایستی در راستای تقویت حافظه برای مطالعه گام بردارند.

با تکرار و مرور ذهنی اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال می یابند. باز هم شاهد اهمیت برنامه ریزی منسجم برای تثبیت مطالب در ذهن هستیم.

ساعات سه تا پنج بعد از ظهر چون که بدن در حداکثر عملکرد خود قرار دارد برای تمرین تست زنی زمان مناسبی است.

حتی ما زمان هایی در طول روز داریم که نباید مطالعه کنیم. مثلا موقع هایی که تازه غذا خورده ایم. به این دلیل که اوج خون رسانی به معده است و به مغز خون رسانی کمتری می شود.

دانش آموزان تا حدالامکان بایستی از مصرف دارو ها و مواردی که در خوابشان اختلال ایجاد کند جلوگیری کنند زیرا علاوه بر اعتیاد آور بودن، عملکرد طبیعی بدن و مغز را تحت تاثیر قرار می دهند.

بهتر است قبل از شروع مطالعه، با انجام چند دقیقه ای حرکات کششی، خون رسانی به مغز را افزایش دهید.

برنامه ریزی کنکور آسان است در داشتن زمان مطالعه مناسب

موسسه کنکور آسان است با توجه با اهمیت برنامه ریزی که در مقاله به آن اشاره شد، برای دانش آموزان و داوطلبان برنامه ریزی تحصیلی ارائه می کند.

ویژگی های این برنامه ریزی ها، علاوه بر داشتن زمان استراحت کافی و مشخص بودن زمان خواب، به کیفیت مطالعه و همچنین کاهش خستگی در طول روز نیز توجه می شود.

در برنامه ریزی های مشاورین موسسه کنکور آسان است، مرور نکات برای یادآوری و حل تست آموزشی برای تثبیت مطالب نیز لحاظ می شود.

برای ارتباط با موسسه کنکور آسان است با دفتر مرکزی تماس بگیرید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *