نکاتی برای امتحانات خردادماه
نکاتی برای امتحانات خردادماه

نکاتی برای امتحانات خردادماه

برای موفقیت و گذر از سختی امتحانات پایانی سال تحصیلی، لازم است که دانش آموزان آگاهی از نکاتی برای امتحانات خردادماه داشته باشند.

برخی از این نکات مقدمات و ابتدایی ترین مسائل برای موفقیت می باشند که هر دانش آموز نیاز دارد از ابتدا با آنها شروع کند. به طور مثال برنامه ریزی از مبتدی ترین و مهمترین کارهای مطالعه ی دروس می باشد. پس همین ابتدا دانستیم که مطالعه نیاز مهمی به برنامه ریزی امتحانی دارد، پس اولین نکته از نکاتی برای امتحانات خردادماه مطرح می شود استفاده از برنامه ریزی است.

در گام بعدی دانش آموزان بایستی به شیوه و نحوه ی مناسب دروس را مطالعه کنند. در این مقاله ابعاد گستره ای از مطالعه ی امتحانات نهایی را بررسی و بازگو می کنیم.

پیشنهاد می کنیم دانش آموزان تا انتهای این مقاله از سایت رسمی موسسه کنکور آسان است همراه باشید تا در امتحانات موفق شوید.

سعی می کنیم علاوه بر ارائه نکات، برنامه امتحان نهایی خرداد 1402 را برای شما منتشر کنیم.

اولین گام، اهمیت شیوه ی صحیح مطالعه

یکی از بزرگترین مشکلات دانش آموزان که غالبا در جلسه ی امتحان با آن روبرو می شوند، مشکل فراموشی است. یکی از مواردی که این فراموشی از آن نشات می گیرد، نحوه ی غلط مطالعه است. در مطالعه علاوه بر اینکه شما بایستی برخی نکات را در حین مطالعه رعایت کنید، لازم دارید تا برخی مقدمات را برای مطالعه نیز فراهم کنید.

 • مقدمات یک مطالعه ی مناسب:

1- برای مطالعه با کیفیت می‌بایست یک مکان انتخاب شود و آن مکان تغییر نکند. (طراحی اصولی و صحیح از صندلی و میز تا نور و کتابخانه ی مناسب)

2- عدم وجود عواملی که سببب حواس پرتی می شوند! مانند وجود پوستر روی در و دیوار، گوشی موبایل، کتاب غیر درسی، روزنامه و … .

3- محیط مطالعه باید آرام باشد.

4- در حین خستگی و خواب‌آلودگی از مطالعه کردن پرهیز شود. زیرا سبب حواس پرتی فرد می شوند و اینگونه مطالعه هم از بازدهی پایینی برخوردار است.

برای مطالعه ی صحیح روش های مختلفی به دانش آموزان ارائه کردیم، همانند روش مطالعه دروس حفظی، مطالعه اصولی به روش SQ3R و در اینجا گذرا و سریع به نکاتی برای مطالعه بهتر اشاره می کنیم.

یادگیری شیوه ی صحیح مطالعه مزیت های زیر را به همراه دارد:

 • زمان مطالعه را کاهش می دهد!
 • میزان یادگیری مطالب را افزایش می دهد!
 • بخاطر سپاری و یادگیری مطالب آسان تر می شود!
 • مدت نگهداری مطالب در ذهن ما نیز افزایش پیدا می کند!

نکاتی برای امتحانات خردادماه: مراحل مطالعه

برای مطالعه ی خوب و پر بازده بایستی با مراحل آن آشنا باشیم که به شرح زیر می باشد:

 • پیش مطالعه:

در این مرحله برایند کلی نسبت به کتاب پیدا می کنیم. برای همین منظور بهتر است یک بار فصل مورد نظر را ورق بزنیم و به صورت سطحی به مطالعه آن بپردازیم.

 • طرح سوال:

تیتر ها و عناوین مهم فصل را به صورت سوال مطرح می کنیم. این کار سبب افزایش دقت و سرعت، همچنین سهولت در یادگیری می شود.

 • مطالعه:

در این مرحله به صورت دقیق و کامل شروع به مطالعه می کنیم.زیرا در این زمینه هدف فهمیدن کلیات و جزییات مطلب می باشد. در این مرحله مطالعه عمقی مطلب به همراه خط کشی نکات مهم و کلیدی انجام می دهیم.

حال در ادامه ی بحث، این مطالعه ای را که اصولی شروع کردیم را به روش اصولی نیز ادامه می دهیم. برای یادگیری دانش آموزان تا انتهای این مقاله از سایت رسمی کنکور آسان است همراه باشید.

 • خلاصه نویسی:

حتما در کنار مطالعه دروس خود، یک دفتر به عنوان دفتر یادداشت برداری همراه داشته باشید. همیشه سعی کنید خلاصه ای از مطالب مهم و موضوعات کلیدی مطالبی که مطالعه کردید را یادداشت کنید. مطالعه بدون یادداشت برداری سبب فراموشی می شود.

این یادداشت برداری و خلاصه نویسی در زمان مطالعه ی کنکوری و جمع بندی مطالب به کار شما می آید.

 • یادآوری و تکرار:

در این مرحله بایستی پس از مطالعه، کتاب را کنار بگذارید و مطالب را از حفظ برای خود توضیح دهید. این کار بدون رجوع به کتاب انجام می شود.

 • مرور:

در اینجا موضوعات اصلی و نکات مهم را از روی خلاصه نویسی های خود مرور کنید.

 • آزمون:

برای تثبیت مطالب در ذهنتان از خودتان آزمون می گیرید و به دفعات آزمون حل می کنید.

موسسه ی کنکور آسان است

برای اینکه یک مطالعه موفق و پربازده را دانش آموز تجربه کند لازم است روش های مطالعه را به خوبی فرا بگیرد. دانش آموزان می توانند با استفاده از مشاورین کنکور آسان است خود را به بهترین نحو برای شرکت در امتحانات نهایی، پایان سال و در ادامه برای کنکور آماده کنند. مشاورین موسسه کنکور آسان است علاوه بر اینکه برای انتخاب بهترین منابع کنکوری دانش آموزان را راهنمایی می کنند، در آموزش و فرا گیری روش های مطالعه دروس به دانش آموزان راهکار ارائه می دهند. در برنامه ریزی ها نیز طوری رفتار می کنند که در وهله ی اول قابل اجرا و کامل بودن تمامی مطالب را شامل شود سپس برای تثبیت مطالب مرور و جمعبندی را به صورت منظم قرار می دهند.

برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *