طراحی محیط مطالعه
طراحی محیط مطالعه

طراحی محیط مطالعه

برای اینکه ما بتوانیم حتی از کتابخانه هم بازدهی بهتری از مطالعه بگیریم بایستی طراحی محیط مطالعه مناسب و درجه یک داشته باشیم.

شاید با دیدن تیتر این مقاله در ذهن دانش آموزان این سوال پیش بیاید مگر محیط مطالعه در بازدهی و کیفیت آن تاثیر دارد؟

به درستی که مکان مطالعه نقش بسزایی در بهبود مطالعه دانش آموزان خواهد داشت.

در این مقاله به اینکه محیط مطالعه چگونه باشد، ویژگی های آن و ساخت یک محیط مناسب اشاره می کنیم.

برای پی بردن بهتر به این مسائل و طراحی محیط مطالعه ی مناسب، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله از سایت کنکور آسان است همراه باشید.

محیط مطالعه ی مناسب

همان طور که تغذیه و منابع مناسب در زمان تحصیل برای ما اهمیت دارد، محیط مطالعه نیز بایستی مناسب و کار آمد باشد. ما از محیط اطراف خود انرژی کسب می کنیم. اگر در جهت مثبت باشد قطعا ما با انرژی بیشتر به مطالعه ادامه می دهیم.

اما اگر بر عکس محیط مطالعه ما را اذیت کند، ما از درس دور می شویم و مطالعه ی بیهوده ای خواهیم داشت. پس دانش آموزان در طراحی محیط مطالعه بایستی به دقت عمل کنند تا از محیط اطراف خود هم در جهت بهبود بازدهی مطالعه استفاده ی مثبت کنند. در ساده ترین حالت محیط مطالعه در تشدید ویا رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه اثر دارد. همچنین می تواند در تمرکز هنگام مطالعه اثر مثبت و منفی بگذارد. از اهمیت محیط مطالعه غافل نشوید.

طراحی محیط مطالعه مناسب

بایستی در اولین گام طوری به فرآیند مهیا سازی فکر کنیم که همیشه بساط مطالعه و کتاب به راه باشد. برای این منظور بایستی یاد بگیریم چگونه محیط مطالعه خود را بسازیم.

یک اتاق مطالعه که از کتابخانه هم بهتر باشد باید شرایط ویژه ای که در ذیل یاد آور می شویم را دارا باشد:

  • برقراری سکوت و آرامش
  • میز و صندلی مناسب
  • چینش مرتب منابع تحصیلی
  • مکان مشخص برای برنامه تحصیلی
  • ساعت مطالعه
  • نور مناسب

حال به بررسی تک تک نکات می پردازیم:

سکوت و آرامش

از مکان مطالعه دانش آموز بایستی آرامش و حس خوب بگیرد. بایستی از سر و صداهای اضافی به طور مثال صدای وسایل نقلیه داخل خیابان به دور باشد. صدای دیگر افراد خانواده و تلویزیون هم نشنویم، زیرا باعث کنجکاو شدن ما می شود. پس ساکت و دور از سر و صدا بودن نیز در کیفیت مطالعه و مکان مطالعه الویت دارد.

طراحی محیط مطالعه: میز و صندلی

در انتخاب میز و صندلی این نکته را رعایت کنید که متناسب با شرایط فیزیکی تان باشد. در انتخاب جای آنها نیز سعی کنید جایی را انتخاب کنید که اشیایی نباشد حواستان را پرت کند. دور از رختخواب باشد که با دیدن آن ناخودآگاه خوابتان بگیرد.

چینش صحیح منابع

شلخته و پخش شدن نابع روی میز و اطراف ما به جز استرس هیچ چیز دیگه ای ندارد. پس با نهایت سلیقه و در جای مناسب آنها را مرتب کنید.

طراحی محیط مطالعه: برنامه ریزی تحصیلی

توی چشم و جلوی دید قرار گرفتن برنامه ریزی تحصیلی این مزیت را دارد که ما می دانیم چقدر از مطالعه را انجام دادیم. اینکه حجم باقی مانده از مطالعه را بدانیم سبب می شود که از اتلاف بیهوده ی وقت جلوگیری کنیم و مصمم تر به مطالعه بپردازیم.

ساعت رو میزی

خیلی مهمه که تایم مطالعه و استراحت خود را بدانی! حتما زمان بند یرا در نظر بگیرید و طبق آن پیش بروید. با نگاه به ساعت از هدر رفتن آن هم جلوگیری می کنید. زمان باقی مانده از روز را متناسب با حجم باقی مانده از مطالعه مطابقت می دهید و با انگیزه تر مطالعه را ادامه می دهید.

طراحی محیط مطالعه: نور مناسب

بهترین حالت مطالعه این است که شما در معرض نور طبیعی باشید. نور کافی از خستگی چشم و تحلیل انرژی جلوگیری می کند. اگر در اتاق شما پنجره هم باشد می توانید از هوا و اکسیژن تازه نیز بهره مند شوید!

نکاتی در مورد حوالی مکان مطالعه

  • موقع مطالعه گوشی موبایل خود را داخل اتاق و مکان مطالعه نبرید. سعی کنید به موقع نسبت به کنترل اعتیاد به گوشی موبایل اقدام عملی به کار برید.
  • ترک مکان مطالعه هنگامی که فکری ذهن شما را درگیر می کند و تمرکز ندارید پیشنهاد می شود. مجددا بعد از رفع مانع تمرکز به محیط مطالعه باز گزدید.
  • تمیز بودن اطراف شما به شما حس خوب و انرژی مضاعف میدهد. پس در رعایت بهداشت و نظافت کوشا باشید.
  • درب اتاق را ببندید تا تمرکز بهتری داشته باشید.

موسسه کنکور آسان است

برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *