سه اصل مهم تست زنی
سه اصل مهم تست زنی

سه اصل مهم تست زنی

هنگام حل تست، دانش آموزان بایستی به سه اصل مهم تست زنی دقت کنند تا در کسب نتیجه بتوانند به بهترین نحو ممکن عمل کنند.

برخی دانش آموزان در امتحان تشریحی نتیجه ی خوبی میگیرند اما در امتحانات تستی بسیار بد عمل می کنند. برای همین منظور بایستی با حل تست به روش صحیح آشنا بشوند. علاوه بر تکنیک تست خوانی که بایستی بلد باشند، مهارت تست زنی نیز بایستی داشته باشند.

تست زنی مهارتی است که سبب اختلاف و اوج گیری یک دانش آموزان از رقیبان مستقیم خود می شوند. یعنی هر شخصی بتواند بهتر در تست زنی در جلسه ی آزمون عمل کند و مهارت های شرکت در آزمون را به خوبی بلد باشد گوی سبقت را از دیگر رقبا می رباید.

در تست زنی بخش های مهمی اهمیت دارند که بارز ترین آنها ذخیره وقت برای حل تست بیشتر می باشد.

پیشنهاد می کنیم برای اینکه اصول تست زنی را آموزش ببینید، تا انتهای این مقاله با موسسه ی کنکور آسان است همراه باشید.

آشنایی با تست و آزمون

دانش آموزان برای این که بهترین عملکرد را در زمان آزمون داشته باشند، در زمان مطالعه، شروع به حل تست می کنند. این تست ها می تواند تست آموزشی برای تثبیت هتر مطالب در ذهن باشد، می تواند تست زماندار و شبیه سازی آزمون باشد. این روند حل تست بدین دلیل است که ابتدا دانش آموزان با تفکر طراحان آشنا شوند و همچنین بتوانند زمان حل تست خود را به کمترین زمان و مدیریت آن برسانند.

دیگر تاثیر این حل تست ها می تواند این باشد که، وقتی تفکر طراحان را بدانیم، با افزایش دقت هنگام مطالعه مطالب را بخوانیم و نکته سنج تر شویم. یعنی خود دانش اموز دید طراح گونه به مطالب پیدا می کند و مطالب را ترکیبی مطالعه کند. از کنار نکات مهم به سادگی عبور نمی کند و همیشه دنبال یادگیری نکته و مطلب جدیدی است.

همین موارد باعث می شود که اهمیت یادگیری سه اصل مهم تست زنی برای دانش آموزان نمایان شود.

نکته مهم دیگر شناسایی قبلی شرایط آزمون است. یعنی دانش آموزان از جزئیات دفترچه های کنکور و زمان حل تست و … مطلع باشید. راهنمایی ها و نکات را به دقت بخوانید. نوع سوال ها را بشناسید و زمان خود را مطابق با شرایط آزمون تنظیم کنید.

حال به بررسی و بازگویی نکات مهم اصول تست زنی می پردازیم.

سه اصل مهم تست زنی چیست؟

در حل تست به سه اصل مهم می رسیم:

  • زمان
  • سرعت
  • دقت

این سه بخش از نکاتی که گفتیم نیاز به توضیحاتی چند خطی برای دانش آموزان دارد. به توضیحاتی که در ذیل گفته می شود، دانش آموزان با دقت مطالعه کنند:

سه اصل مهم تست زنی: زمان

زمان یکی از مهمترین عواملی است که باید قبل از حل تست و پاسخگویی به آزمون های تستی به آن با حساسیت بپردازیم. در اینجا سعی می شود که با توجه به ارزش هر سوال، زمانبندی خود را انجام دهیم. در دفترچه سوالات معمولا زمان پیشنهادی برای هر تست نیز مطرح می شود. پس مهم است مدت زمانی که برای پاسخگویی به هر سوال در نظر می گیریم با مدت زمان پاسخگویی برای آن سوال هماهنگ باشد. برای ایجاد این تناسب و هماهنگی لازم است در زمان مطالعه، شرایط مشابهی آزمون را شبیه سازی کنید تا به آن دستیابی پیدا کنید.

سرعت عمل

سرعت عمل در حل تست عامل دیگری می باشد که در حل تست اهمیت دارد. معمولا دانش اموزانی که سطح بالایی از تمرکز هنگام مطالعه برخوردارند و در زمان پاسخگویی حضور ذهن دارند، با سرعت عمل بیش تری پیش می روند. با تمرین زیاد، می توانید به سرعت عمل بالایی در حل تست برسید.

سه اصل مهم تست زنی: دقت

دقت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا در حل و طراحی تست نکات ریز و ترفند و دام های طراحان کنکور بسیار زیاد می باشد. نکات ریزی در سوالات چهار جوابی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

انتهای سوالات و تست ها کلماتی مانند “نمی شود” و “می شود” وجود دارد که ممکن است دانش آموز این کلمات را اشتباه ببیند و در نتیجه در حل تست به اشتباه بیوفتد.

نکته ی دیگری که نیاز به دقت دارد این است که پاسخ تست ها، چهار گزینه شباهت زیادی بهم دارند. داوطلبان گاهی با نگاه به اولین گزینه، آن را صحیح می دانند و از مطالعه سه پاسخ دیگر خودداری می کنند. توجه کنید که مطالعه هر چهار گزینه به شدت پیشنهاد می شود و با مقایسه آن ها پاسخ صحیح تر را انتخاب کنید.

پاسخ های غلط را سریعا حذف کنید. در این صورت از تعداد پاسخ ها کم می شود و احتمال اینکه حواس شما به آنها جلب شود کاهش می یابد.

سوال های آسان تر را زودتر به پاسخ برسانید. دقت کنید سرعت عمل بالا منجر به عجله ی بیهوده و حل اشتباه تست نشود.

اگر سوال پیچیده بود وقت خود را زیاد صرف آن را نکنید و با علامت ذاری در زمان های بعدی به آن پاسخ دهید.

از پاسخ به سوالات به صورت انتخاب گزینه ی شانسی و تصادفی پرهیز کنید. چون موفقیت را تحت تاثیر قرار می دهند و از احتمال آن کاهش می دهند. چون پاسخ اشتباه نمره ی منفی دارد. تا حد امکان از پاسخ های تصادفی پرهیز کنید.

مشاورین موسسه ی کنکور آسان است

موسسه ی کنکور آسان است در جهت آماده سازی دانش آموزان، منابع آموزشی و همچنین مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی برای دانش آموزان ارائه می دهد. دانش اموزان با هر سطحی می توانند از منابع موسسه ی کنکور آسان است در جهت یادگیری مطالب درسی استفاده کنند.

دانش آموزان با تهیه منابع موسسه ی کنکور آسان است می توانند از برنامه ریزی های مشاوران تحصیلی موسسه نیز بهره مند بشوند. بدین صورت که در برنامه ریزی ها برای آمادگی بیشتر دانش آموزان و همچنین تقویت و افزایش سرعت تست زنی، تست های آموزشی و زماندار را به صورت منظم در برنامه ریزی های دانش آموزان قرار می دهند. با بررسی نقاط ضعف و قوت دانش آموزان در جهت بهبود شرایط مطالعه، در جهت تقویت و رفع آنها به دانش اموزان راهکار ارائه می کنند.

علاوه بر برنامه ریزی که جز وظایف یک مشاور تحصیلی می باشد به بهترین نحو آماده ی آزمون شدن دانش آموز نیز وظیفه یک مشاور مجرب است.

دانش آموزان برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور (رشته تجربی، ریاضی و انسانی) را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *