سردرد و سرگیجه هنگام مطالعه
سردرد و سرگیجه هنگام مطالعه

سردرد و سرگیجه هنگام مطالعه

برای برخی از دانش آموزان ممکن است که سردرد و سرگیجه هنگام مطالعه را تجربه کرده باشند اما ندانند دلیل این موضوع چیست؟

کنکور آسان است در این مقاله راه های جلوگیری از این موضوع را برای دانش آموزان بیان می کند.

سرگیجه چیست و علل آن کدام است؟

برای اینکه مدیریت زمان مطالعه خوبی داشته باشیم و بتوانیم بازدهی بالا از مطالعه خود کسب کنیم بایستی از موانعی که وقت ما را تلف می کنند جلوگیری کنیم. در این مقاله سعی کردیم در ابتدا سرگیجه را به خوبی معرفی کنیم و بعد از آن سردرد و سرگیجه هنگام مطالعه را با ارائه ی راهکارهای متفاوت از بروز آن جلوگیری کنیم.

افراد مختلف در هنگام مطالعه ممکن است دچار سرگیجه شوند. ممکن است به صورت موقت و زود گذر یا طولانی مدت اتفاق بیفتد. سرگیجه حالتی می باشد که حس سبکی سر و عدم تعادل و عدم تمرکز و حالت ناپایدار می باشد. در حالت کلی سرگیجه، احساس حرکت کردن هنگامی است که واقعاً در حال حرکت نیستید. در اختلال سرگیجه ممکن است این احساس به فرد دست دهد که اجسام در حال حرکت هستند، در حالی که واقعاً حرکت نمی کنند.

سرگیجه معمولا می تواند ناشی از خستگی، کم خوابی ، استرس، گاهی تغذیه غلط می باشد. برخی اوقات می تواند کاهش قند خون عامل سرگیجه باشد. کاهش قند خون نیز دلایل متفاوتی دارد که عدم تناول غذا می تواند تاثیر داشته باشد.

مورد دیگر که می توان به آن اشاره کرد، کم خونی در اثر فقر آهن می باشد. که باعث ضعف، خستگی، احساس کبود انرژِی، سردی دست و پا، سندروم پای بی قرار، رنگ پریدگی و سردر و سرگیجه می شود.

شایع ترین نوع سرگیجه و سردرد هنگام مطالعه، به غیر از موارد خاص که دانش آموز بیمار باشد، مربوط به تغذیه نادرست می باشد. کاهش قند خون، کم خوابی و استرس که درمان های خود را دارند می تواند عوامل بعدی باشد.

در ادامه به شایع ترین عوال سرگیجه و راهکار های رفع آن می پردازیم.

رفع سردرد و سرگیجه هنگام مطالعه

نوشیدن آب

بسیاری از سردرد ها به دلیل کمبود آب در بدن است. ممکنه احساس تشنگی نداشته باشید اما با یک لیوان آب می توانید سردر را مهار کنید.

دوش آب گرم

با دوش آب گرم، عظلات شانه و گردن شل می شود، در نتیجه با از بین رفتن ضعف این نقاط از بروز سرگیجه و سردرد جلوگیری می شود.

طولانی نشستن

بین پارت های متوالی و مطالعه دروس، سعی کنید بلند بشید، چند قدمی راه بروید و مجددا شروع به مطالعه کنید.

به یک حالت نشستن نیز باعث می شود که خستگی بر شما غالب بشود و شما را در ادامه ی مطالعه اذیت کند.

ورزش

با ورزش و انجام حرکات کششی جریان خون در بدن بهبود پیدا می کند. کلی از خستگی و مشکلاتی که سبب سردرد و سرگیجه می شوند را با این کار رفع می کنید.

نحوه صحیح پشت میز نشستن

وقتی شما با حالت های مختلف و ناصحیح پشت صندلی می شینید ناخودآگاه باعث خستگی و ایجاد سردر در خود می شوید. پس تسلط به کتاب و طرز صحیحی نشستن روی صندلی را رعایت کنید.

نور محیط

بهترین نور برای مطالعه نور غیر مستقیم آفتاب هست و در درجه ی دوم از نور چراغ مطالعه می توانید استفاده کنید.

چک کردن بینایی

گاهی اوقات دلیل بروز سردرد و سرگیجه هنگام مطالعه، ضعیف بودن چشم ها می تواند باشد. با مراجعه ی به پزشک این نکته را می توانید رفع کنید.

تغذیه

برای جلوگیری از کاهش قند خون، مواد مقوی مانند خرما را در هنگام مطالعه حتما استفاده کنید. قند خون شما را تنظیم میکند و از افت آن جلوگیری می کند. رعایت نکات تغذیه ای برای دانش آموزان نیز اهمیت بالایی دارد.

مشاورین کنکور آسان است

با توجه به اهمیت تغذیه ی مناسب هنگام مطالعه، مشاورین موسسه کنکور آسان است برنامه ی تغذیه را علاوه بر برنامه ریزی تحصیلی نیز برای دانش آموزان ترسیم می کنند.

به دانش آموزان یاد آور می شوند که بین پارت های مطالعه، استراحت کافی و حرکات کششی را انجام دهند.

مکان مطالعه را از لحاظ شرایط نور، میز و صندلی با دانش آموز چک می کنند و در صورت بروز مشکل متذکر می شوند.

برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *