روش های سریع حفظ دروس
روش های سریع حفظ دروس

روش های سریع حفظ دروس

برای دانش آموزان مطالعه دروس حفظی بسیار سخت و زمانبر است، در این مقاله به بیان روش های سریع حفظ دروس می پردازیم.

یکی از سخت ترین و مشکلات عمده ی دانش آموزان مطالعه این نوع دروس حفظی است. زیرا بیشتر داوطلبان یا علاقه ای به مطالعه آن و یا زمان کافی برای حفظ دروس را ندارند.

بیشتر دانش آموزان به این دلیل که مطالعه دروس حفظی را به شب امنتحان موکول می کنند از کمبود وقت مطالعه رنج می برند. در این مقاله از سایت رسمی کنکور آسان است قصد داریم روش های سریع حفظ دروس را به اطلاع دانش آموزان برسانیم.

حفظ سریع مطالب یعنی چه؟

این برداشت که هدف ما از سریع حفظ کردن مطالب و به خاطر سپردن آنها ، یادگیری حجم گسترده ای از مفاهیم در مدت زمان کوتاه می باشد، فرضیه اشتباهی است. با یادگیری برخی روش های مطالعه، می توانیم با سرعت مناسب و بدون عجله و جا انداختن مطالب مهم به یادگیری و به حافظه سپردن مطالب بپرازیم.

حفظ سریع مطالب و مفاهیم یعنی دانش آموزان با مدیریت زمان مطالعه از هدر رفتن بیهوده ی زمان جلوگیری کنند. در مدت زمانی مناسب و معقول مطالب را به حافظه بسپارند، در کنار مدیریت زمان، برخی روش ها موجود می باشند که با به کارگیری آن ها در هنگام مطالعه، قدرت حفظیات بالاتر می رود.

دانش آموز با یادگیری روش های سریع حفظ دروساز اعتماد به نفس خوبی در زمان مطالعه بهره مند می شود. در یادگیری و مطالعه دروس به خوبی و با خیال آسوده تری پیش می رود. از آنجایی که ذاتا دانش آموزان از حافظه ی خوبی برخوردار هستند، با بهرمندی کامل از آن می توانند در دروس حفظی به خوبی عمل کنند.

هدف ما در مطالعه مطالب این است که مطالب را از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت منتقل کنیم.

حافظه بلند مدت و کوتاه مدت چیست؟

  • حافظه کوتاه مدت:

این حافظه مطالب دریافتی از حافظه حسی را به مدت حداکثر ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در خود نگهداری می کند. فایده مهم حافظه کوتاه مدت این است که به ما کمک می کند که اطلاعات را برای مدتی که به منظور درک معنی، حل مسئله یا تصمیم گیری لازم است در اختیار داشته باشیم. پس از رفع نیاز، اطلاعات به سرعت محو می شوند. اطلاعات رسیده به این حافظه اگر تکرار و مرور شوند و با اطلاعاتی که قبلا آموخته شده، مرتبط گردند به حافظه بلند مدت انتقال می یابد.

  • حافظه بلند مدت

حافظه بلند مدت آخرین مرحله نظام یادگیری است. وقتی اطلاعات به این حافظه انتقال یابند، یادگیری کامل می شود. اطلاعات به کمک سه فرآیند شناختی عمده به نام های تکرار یا مرور، بسط یا گسترش و سازماندهی به حافظه ی بلند مدت انتقال می یابند.

روش های سریع حفظ دروس

در اینجا به بیان نکاتی می پردازیم که دانش آموزان با رعایت آنها دیگر در یادگیری مطالب حفظی مشکلی ندارند. از مطالعه و یادگیری آنها لذت می برند و در دوران تحصیل از آنها استفاده می کنند:

شناسایی زمان مرور سریع

اینکه دانش آموز درک کند چه زمانی باید مرور سریعی روی مطالب و چگونه داشته باشد در حفظ کردن بهتر مطالب تاثیر دارد. برای دست یابی به دید کلی از مطالب درس، می توانیم از روش نگاه اجمالی و سریع استفاده کنیم. این کار روش کاملی برای مطالعه ی کل مطلب نیست، اما این روش بیشتر برای دستیابی و یافتن نکات مهم در شب امتحان مفید می باشد.

روش های سریع حفظ دروس: مطالعه سرتیتر ها و عناوین

برای شروع مطالعه، تیتر ها و سر تیتر ها را مطالعه کنید. بدین صورت، دید باز تری نسبت به مطالب پیدا می کنید.

مطالعه ابتدا و انتهای پاراگراف ها

معمولا هر فصل از دروس حفظی، پاراگراف های را دارند که ابتدا در مورد مفاهیم هر بخش صحبت می کند. در پاراگراف های انتهایی هم معمولا جمعبندی از مطالب گفته شده را انجام می دهند. با کار شما یک آشنایی نسبی به موضوع پیدا می کنید و با سرعت بیشتری می توانید مطالب را مطالعه کنید. پس با دقت مطالب را نگاه کنید.

روش های سریع حفظ دروس: پیدا کردن کلمات مهم

کلمات مهم یعنی لماتی که چندین بار تکرار می شوند، مفهوم اصلی مطلب را در بر می گیرند، اسامی و نکات خاص، کلماتی که در متن مشخص و برجسته هستند و حتی کلماتی که متوجه نمی شوید را شامل می شوند.

زمانی که دید کلی از مطالب به دست آوردید کلمات و عبارات مهم را مشخص و خط کشی کنید.

بررسی و تکمیل یادگیری با مطالعه نمودارها و تصاویر

با بررسی عکس ها و نکات مرتبط با نمودارها و تصاویر، یادگیری خودتان را نسبت به مطالب کامل کنید. زیرا مطالعه این تصاویر و نمودارها، اطلاعات زیادی را به شما منتقل می کند!

رفع حواس پرتی هنگام مطالعه

اگر در زمان مطالعه، تمرکزتون از دست رفت و سیر و توالی مطالب از دست تان رفت، دوباره جمله ی اول پاراگراف را مطالعه کنید. جمله های ابتدایی پاراگراف موضوع اصلی متن را برای تان مشخص می کند.

روش های سریع حفظ دروس: مطالعه مطالب قبلی

برای مطالعه ی سریعتر مطالب قبلی و شروع مطالعه ی جدید، بایستی ابتدا کلماتی که در گذشته مشخص کرده اید مطالعه کنید. با باز گشت به قبل یه نگاهی به کلمات خط کشی شده بندازید و مطالب را در ذهنتان بازیابی کنید.

موسسه کنکور آسان است

برای اینکه یک مطالعه موفق و پربازده را دانش آموز تجربه کند لازم است روش های مطالعه را به خوبی فرا بگیرد. دانش آموزان می توانند با استفاده از مشاورین کنکور آسان است خود را به بهترین نحو برای شرکت در کنکور آماده کنند. مشاورین موسسه کنکور آسان است علاوه بر اینکه برای انتخاب بهترین منابع کنکوری دانش آموزان را راهنمایی می کنند، در آموزش و فرا گیری روش های مطالعه دروس به دانش آموزان راهکار ارائه می دهند. در برنامه ریزی ها نیز طوری رفتار می کنند که در وهله ی اول قابل اجرا و کامل بودن تمامی مطالب را شامل شود سپس برای تثبیت مطالب مرور و جمعبندی را به صورت منظم قرار می دهند.

برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *