روش مطالعه ی دروس حفظی
روش مطالعه ی دروس حفظی

روش مطالعه ی دروس حفظی

در این مقاله از سایت کنکور آسان است در نظر داریم روش مطالعه ی دروس حفظی را برای دانش آموزان به صورت مختصر شرح دهیم.

انواع مطالعه ی دانش آموزان

برخی دانش آموزان علاقه ی خاصی به دروس حفظی دارند و از مطالعه ی آن لذت می برند. عمده ی دیگر دانش آموزان از دروس حفظی بیزار هستند و از دروس محاسباتی بیشتر لذت می برند.

مشکلی که دانش آموزان بارها با آن برخورد کردند این است که دروس حفظی را مطالعه می کنند اما در به حافظه سپردن مشکل دارند. در جلسه امتحان و آزمون نمی توانند یادآوری کنند. اما در مقابل، دروس محاسباتی و تحلیلی را بهتر به حافظه می سپاریم و یاد آوری بهتر انجام می شود. با توجه به اینکه مدیریت زمان مطالعه در شرایط یکسان مثلا همان حجم و زمان که برای مطالعه ی دروس حفظی قرار داده ایم را برای دروس محاسباتی می گذاریم اما پس از بررسی متوجه می شویم نتیجه یادگیری متفاوت است! این موضوع از طریق اشتباه یادگیری نشات می گیرد که بلد نیستید دروس حفظی را بخوانید!

در ادامه این مقاله در مورد یکی از روش های کاربردی مطالعه ی دروس حفظی با دانش آموزان سخن می گوییم.

هدف ما از مطالعه دروس این است که آنها را از حافظه کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت خود منتقل کنیم.

  • حافظه کوتاه مدت:

این حافظه مطالب دریافتی از حافظه حسی را به مدت حداکثر ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در خود نگهداری می کند. فایده مهم حافظه کوتاه مدت این است که به ما کمک می کند که اطلاعات را برای مدتی که به منظور درک معنی، حل مسئله یا تصمیم گیری لازم است در اختیار داشته باشیم. پس از رفع نیاز، اطلاعات به سرعت محو می شوند. اطلاعات رسیده به این حافظه اگر تکرار و مرور شوند و با اطلاعاتی که قبلا آموخته شده، مرتبط گردند به حافظه بلند مدت انتقال می یابد.

  • حافظه بلند مدت:

حافظه بلند مدت آخرین مرحله نظام یادگیری است. وقتی اطلاعات به این حافظه انتقال یابند، یادگیری کامل می شود. اطلاعات به کمک سه فرآیند شناختی عمده به نام های تکرار یا مرور، بسط یا گسترش و سازماندهی به حافظه ی بلند مدت انتقال می یابند.

مطالعه ی دروس حفظی با روش PQRST

این روش مرحله شامل پنج بخش اصلی می باشد:

  1. مرحله پیش مطالعه (preview)
  2. مرحله طرح سوال (questioning)
  3. مرحله مطالعه (reading)
  4. مرحله تکرار (self-recitation)
  5. مرحله آزمون (test)

برای درک بهتر و آشنایی بیشتر با هریک از مراحل، به ادامه ی این مقاله توجه کنید.

پیش مطالعه

در این جا یک بار حجمی که قرار هست مطالعه کنیم را ورق می زنیم. بدون توجه و دقت بیش از حد به مطالب نگاه می کنیم. این کار بدون تحلیل از مطالب و برای پیدا کردن دید کلی نسبت به مطالب انجام می شود.

روش مطالعه ی دروس حفظی: طرح سوال

برای اینکه کنجکاوی و دید بهتر و جامع تری به فصل پیدا کنیم از داخل متن چند سوال طرح می کنیم. همزمان که مراحل را پیش می بریم، پاسخ آنها را پیدا می کنیم. تا انتهای مراحل به کلی به سوالات پاسخ می دهیم.

مطالعه

اصل مطالعه ما در گام سوم رخ می دهد. در اینجا مطالعه ی عمقی مطلب و همچنین خط کشی و یادداشت نکات کلیدی را انجام میدهیم.

اگر شما در گذشته در مطالعه خود به مشکل می خوردید و نمی توانستید به آسانی آن را انجام دهید به این دلیل می باشد که دو مرحله ی قبل را انجام نداده اید. اگر مستقیم از این گام شروع کنید روی سرعت مطالعه و یادگیری شما تاثیر منفی می گذارد.

روش مطالعه ی دروس حفظی: تکرار

مهمترین مرحله را در این گام شاهد هستیم. در اینجا روال کار بدین صورت می باشد که شما کتاب را پس از مطالعه کنار می گذارید و مطالبی که را یادگرفتید را برای خودتان تکرار و بازگو می کنید.

آزمون

همانطور که از نام مرحله ی انتهایی مشخص است، در اینجا با تست سر و کله دارید. با توجه به حجمی که مطالعه کردید تست آموزشی حل کنید تا مطالب به خوبی در ذهن شما تثبیت شود.

موسسه کنکور آسان است

برای اینکه یک مطالعه موفق و پربازده را دانش آموز تجربه کند لازم است روش های مطالعه را به خوبی فرا بگیرد.دانش آموزان می توانند با استفاده از مشاورین کنکور آسان است خود را به بهترین نحو برای شرکت در کنکور آماده کنند. مشاورین موسسه کنکور آسان است علاوه بر اینکه برای انتخاب بهترین منابع کنکوری دانش آموزان را راهنمایی می کنند، در آموزش و فرا گیری روش های مطالعه دروس به دانش آموزان راهکار ارائه می دهند. در برنامه ریزی ها نیز طوری رفتار می کنند که در وهله ی اول قابل اجرا و کامل بودن تمامی مطالب را شامل شود سپس برای تثبیت مطالب مرور و جمعبندی را به صورت منظم قرار می دهند.برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۳ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *