روش مرور دروس

سوالی که خیلی از دانش آموزان از مشاوران می پرسند که روش مرور دروس چگونه باشد؟ کنکور آسان است به این سوال مهم در این مقاله پاسخ می دهد.

در اینجا می خواهیم بدانیم مرور چگونه باشد؟

چه اصولی هنگام مطالعه و مرور بایستی رعایت شوند؟

اصلا برای چی مرور اهمیت دارد؟

تا انتها با این مقاله از کنکور آسان است همراه باشید تا بدانیم اهمیت مرور در چیست و چگونه انجام می شود.

برای چی مرور کنیم؟

یکی از مشکلات مشترک بین دانش آموزان و داوطلبان این است که با توجه به مطالعه ی خوبی که داشتند اما در هنگام آزمون و یا امتحان بیشتر مطالب را فراموش می کنند.

برای جلوگیری از فراموشی مطالب بایستی چه کنیم؟ ابتدا ضعف را پیدا کنیم و آن را رفع کنیم.

تاثیر دانستن روش مرور دروس چیست؟

زمانی که یک درس مطالعه می شود، برای اینکه مطالب در ذهن ما به خوبی ذخیره شود و در مواقع مورد نیاز به یاد بیاوریم، بایستی مرور مطالب را صحیح و منظم انجام دهیم.

اما روش مرور دروس به چه صورت بایستی باشد؟

فراموشی مطالب، سبب از دست رفتن نمره ی مناسب می شود و روی انگیزه ی دانش آموز اثر می گذارد. برای اینکه بی انگیزگی تحصیلی در دانش آموزان اتفاق نیوفتد بایستی مشکلات خود را پیدا کنیم. با بررسی برخی اشتباهات عدم یادآوری سرجلسه آزمون به این نتیجه می رسیم که مرور مناسب و صحیح نداریم.

اما مرور چه تاثیری دارد؟ مرور باعث می شود مطالب در حافظه ی بلند مدت ما ذخیره شود. از آنجا که حافظه کوتاه مدت انسان رفته رفته مطالب مطالعه شده را به فراموشی می سپارد، برای ماندگاری مباحث مطالعه شده می بایست به مرور مطالب در بازه های مشخص و ورود اطلاعات به حافظه بلند مدت پرداخت. بیشترین مدت زمان ماندگاری اطلاعات در ذهن هر شخص با کمک حافظه بلند مدت انجام می‌شود. که در برخی موارد تا چندین ماه و حتی چندین سال در ذهن ما می ماند.

روش اصولی مرور دروس

برای اینکه مرور ما بازدهی مناسب و خوبی داشته باشد بایستی برخی اصول را که در ذیل اشاره می کنیم را رعایت کنیم:

  • سرعت مطالعه بالا
  • اولویت بندی مطالب
  • بازیابی مطالب

برای مرور بایستی مواردی که قبلا مطالعه کردیم را با سرعت بالا و براساس اولویت بندی صحیح مطالب، یادآوری و بازیابی کنیم. نه اینکه از ابتدا شروع کنیم مطالب را مطالعه کنیم. اینجوری وقت ما هدر می رود.

سرعت در مطالعه که مشخص است، اما الویت بندی چگونه باشد؟

برای اینکه مطالب را صحیح الویت بندی کنیم بایستی سه فاکتور اصلی را در نظر بگیریم:

  • سختی سوالات طرح شده از بخش مورد نظر
  • سطح علمی درس مورد مطالعه
  • حجم مطالب

با یک جمع بندی ساده می توان دریافت که برای مرور بهتر بایستی بیشتر وقت خود را بر روی مطالبی که تسلط کافی را داریم و هم اهمیت بیشتر و تست خیز تر هستند بگذاریم.

مرور دروس مختلف چگونه باشد؟

برای اینکه مرور به سادگی انجام شود، آنها را برای دانش آموزان دسته بندی می کنیم:

مرور دروس حفظی

برای دروس حفظی، مانند روانشناسی و قسمت هایی از شیمی، چندین بار ما مطالعه می کنیم. اما مطالعه بایستی از روی نکاتی که از قبل و هنگام مطالعه ی اول مشخص کرده ایم باشد. قسمت هایی که هایلایت کردیم، بخش هایی زیر آنها خط کشیدیم. در هنگام مرور نکات مورد نیاز برای جمعبندی را هم بایستی پیدا کنیم که دچار اشتباهات دوران جمع بندی نشویم.

مرور دروس تمرینی

مرور دروسی مانند فیزیک، ریاضی و قسمت هایی از شیمی بهترین کار این است مرور را در قالب حل تست انجام دهیم. ابتدا تعدادی تست حل می کنیم، در مرحله ی بعد تست هایی که حل می کنیم را بررسی می کنیم. اگر ضعف و یا مشکلی وجود داشت با مراجعه به جزوه و یا درسنامه آن را رفع می کنیم.

مرور دروس مفهومی

در مطالعه ی دروسی مانند زیست و حتی بخش هایی از شیمی که مطالعه ی مفهومی و ترکیبی دارند، بایستی در کنار کتاب درسی از خلاصه نویسی ها و یادداشت برداری ها فراموش نشود.

هنگام مرور مهم است ذهن آمادگی بالایی برای دسته بندی مطالب و سازماندهی کردن مطالب را داشته باشد.

برنامه ریزی های موسسه ی کنکور آسان است

مهمترین وظیفه ی یک مشاور، برنامه ریزی صحیح و اصولی می باشد. برنامه ریزی صحیح ابتدا بدین صورت است که صفر تا صد مطالب را در بر بگیرد. برای آزمون و یا امتحان دانش آموز را مهیا کنند.

مشاورین کنکور آسان است، در برنامه ریزی های خود سعی می کنند نهایت ظرافت را برای برنامه ریزی صحیح به کار بگیرند. یعنی مرور منظم و تست آموزشی را برای تثبیت مطالب در ذهن دانش آموز قرار می دهند.

پارت بندی صحیح و استراحت بین آن ها را در برنامه قرار می دهند. برای دوران جمع بندی نیز دانش آموز را همراهی می کنند تا در نهایت در آزمون و امتحان به خوبی شرکت کنند.

برای ارتباط با کنکور آسان است، دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *