روش جلوگیری از فراموشی مطالب

روش جلوگیری از فراموشی مطالب

موفقیت تنها در گرو یادگیری مطالب نیست بلکه بایستی روش جلوگیری از فراموشی مطالب را بلد باشیم تا در هنگام نیاز از آنها استفاده کنیم.

برای اینکه به مطالب بهتر دسترسی داشته باشیم بایستی ابتدا به خوبی منابع را مطالعه کنیم و بعد از آن از فراموشی آنها جلوگیری کنیم.

علل فراموشی مطالب

خیلی از دانش آموزان از فراموشی مطالب درسی که مطالعه می کنند شاکی هستند. فراموشی نوعی اختلال در حافظه است که باعث می شود در یادآوری مطالب اختلال به وجود بیاید.

بایستی به این نکته اشاره کنیم که فراموشی مطالب درسی با آلزایمر تفاوت دارد. زیرا حجم مطالب ورودی به ذهن بسیار است. این ما هستیم بایستی با مرور مناسب و یادآموری آن ها را به حافظه ی بلند مدت بسپاریم. پس بایستی با بررسی و ایجاد برخی شرایط فراموشی مطالب از ذهنمان را کاهش دهیم.

علاوه براینکه مهارت های شرکت در امتحان و مهارت های شرکت در آزمون را فرا گرفتیم بایستی در قدم بعدی روش جلوگیری از فراموشی مطالب را یاد بگیریم تا هم از بی دقتی و کم شدن تراز جلوگیری کنیم و هم سر جلسه امتحان و آزمون مطالب را به خوبی به احفظه بیاوریم و پاسخ ها را یادداشت کنیم.

شناسایی علل فراموشی مطالب برای جلوگیری از فراموشی مطالب

  • عدم مرور مطالب
  • فرار از تست آموزشی
  • بازیابی نکردن مطالب
  • یادداشت برداری نکردن و تاثیر آن فراموشی مطالب
  • جمعبندی نداشتن
  • اضافه کردن مطالب جدید به قبلی
  • تاثیر تغذیه

روش جلوگیری از فراموشی مطالب

برای اینکه با فراموشی مطالب مقابله کنیم سرفصل هایی گفتیم را بررسی کامل می کنیم؛ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

مرور

حتما مرور را در برنامه ی خود قرار دهید. مرور در پایان مطالعه بخش و حتی مرور هنگامی که می خواهید پارتی از برنامه ریزی را شروع کنید و مطالب آن به روز های گذشته مربوط بوده است.

مثلا درسی را که مطالعه داشتید روز قبل تابع بوده و امروز ادامه ی مبحث تابع را مطالعه دارید، قبل از شروع مرور روز گذشته را داشته باشید.

تست آموزشی برای جلوگیری از فراموشی

تست آموزشی و حل آن ها را برای تثبیت مطالب حتما در برنامه ریزی خود لحاظ کنید.

رمزگردانی

برای مطالبی که حفظ و یادگیری آنها سخت تر هستند و یاد آوری آنها سخت هستند می توانیم از رمز گذاری استفاده کنیم. زیرا یاد آموری بسیار راحتتر می شود. مخصوصا در یادگیری جدول تناوبی رمز گذاری بسیار کاربردی است.

بازیابی مطالب

اگر مطلبی را که فرا گرفته اید را برای کسی دیگر آموزش دهید بهتر به ذهن سپرده می شود. پس برای جلوگیری از فراموشی مطالب آن ها را برای خودتان توضیح دهید تا از فراموشی آنها جلوگیری شود.

یادداشت برداری برای جلوگیری از فراموشی مطالب

یک دانش آموز موفق حتما کاغذ و قلم کنار خود دارد تا مطالب مهم و کلیدی را یادداشت کند. یادداشت برداری هم در آینده به کار می آید و هم در یادگیری آنا مطلب به شما کمک شایانی می کند.

جمع بندی کردن و جلوگیری از فراموشی مطالب

برای اینکه مطالب بهتر در ذهن ما باشد و بتوانیم سر جلسه امتحان به خوبی مطالب را در از ذهنمان بازیابی کنیم بایستی با جمعبندی مناسب در دوران جمع بندی پیش برویم . از اشتباهات دوران جمع بندی درس بگیریم. جمع بندی اصولی سبب می شود که اطلاعاتی که در ذهن داریم، در زمان و فرصت مناسب به کار بیاید و از اطلاعات خود به بهترین شکل استفاده کنیم.

فراموشی در اثر اضافه کردن مطالب جدید

وقتی ما به مفاهیم یک بخش تسلط کافی را پیدا نکریم، لزومی ندارد مطالب جدیدی به ذهنمان وارد کنیم. زیرا مطالب قبلی هنوز تثبیت نشده اند و مطالب جدید به آنها اضافه می شود. قطعا باعث می شود سر کلاف از دستمان برود و نتوانیم به خوبی مطالب را در ذهنمان ثبت کنیم.

جلوگیری از فراموشی با تغذیه مناسب

به طور مثال شما در جلسه ی کنکور نیاز به مواد تغذیه ای مقوی برای طول امتحان خواهید داشت. یزرا احتمال دارد قند خون شما کاهش پیدا کند، قطعا انرژی شما تحلیل می رود و … در هنگام یاد آوری مطالب شما را با اشتباه مواجهه می کند. پس تغذیه هم برای جلوگیری از فراموشی مطالب شما تاثیر به سزایی دارد. نکات تغذیه ای برای دانش آموزان هم مهم و هم قابلیت یادگیری بالایی دارد.

مشاورین کنکور آسان است

موسسه کنکور آسان است علاوه بر تولید منابع آموزشی به صورت دی وی دی به دانش آموزان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی نیز ارائه می کند. به طور مثال در ابتدا پارت بندی صحیح برای دانش آموزان لحاظ می کنند؛ مرور و تست آموزشی را در برنامه به صورت منظم برای یادگیری و تثبیت مطالب قرار می دهند.

در معرفی منابع موسسه کنکور آسان است به دانش آموزان وابسته به نیاز دانش آموز، سعی می کنند معرفی انجام دهند. نیاز به آموزش داشته باشند منابع آموزشی، نیاز به تست زنی را با معرفی منابع تکنیک های تست زنی رفع می کنند. در بررخی موارد که نیاز به رمزگردانی باشد، دیث وی دی هایی را معرفی می کنند که در آن رمز گذاری آموزش داده شده باشد.

مثلا درس شیمی قسمت جدول تناوبی که وابسته به رمز گردانی هست را عارف ربیعیان، استاد شیمی موسسه ی کنکور آسان است با تکنیک های خودشان به بهترین شکل به دانش آموزان ارائه می کنند.

برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۳ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *