رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه
رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه

رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه

برای اینکه حین مطالعه خواب مان نگیرد، بایستی با تکنیک های رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه آشنا بشویم و از آن استفاده کنیم.

هنگام مطالعه چرا خواب مان می گیره؟

شاید برای شما هم حس کنید که هنگام مطالعه احساس خستگی و خواب می کنید. دانشمنداندر مطالعات علمی جدید به این نتیجه رسیدند که سلول های مغزی به نام آستروسیت ها می سوزند و نیاز ما به خواب را از طریق آزاد کردن آدنوزین ایجاد می کنند. آدنوزین یک ماده شیمیایی است که از طریق کافئین سرکوب می شود و احساس خواب آلودگی را در ما ایجاد می کند. هر چقدر که یک انسان بیشتر بیدار بماند، تمایل او به خواب افزایش پیدا می کند. پس مهمترین دلیل تا بدین جا کم خوابی شناخته شد. در ادامه قصد داریم راهکارهای رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه را بررسی کنیم.

غلبه بر خواب آلودگی با پارت بندی مناسب

هنگامی که ما برنامه ریزی تحصیلی انجام می دهیم، بدون استراحت و پیوسته به مطالعه دروس ادامه می دهیم در وهله ی اول خسته می شویم.

با گذشت دو پارت از این برنامه ی نامناسب، خستگی ذهن ما روی راندمان کاری ما اثر می گذارد. در نتیجه خمیازه می کشیم و احساس خواب آلودگی به ما دست می دهد. پس لازمه ی مقابله با این شرایط این است که پارت بندی دروس و استراحت بین آنها مشخص باشد. وقتی پارت بندی مناسب در برنامه ریزی رعایت شود، هنگام مطالعه خواب آلودگی سراغ ما نمی آید. هنگام مطالعه مثلا وقتی یک ساعت و نیم مطالعه داشتیم، نیازی است که یک ربع استراحت به ذهن و چشمان مان بدهیم.

مطالعه ما به چه صورت باشد؟

هنگام مطالعه لزومی ندارد فقط ما با چشم، متن کتاب را نگاه کنیم. مطالعه ما باید فعالو پویا باشد؛ یعنی کاغذ و قلم در کنار ما باشد. نکات مهم را پیدا کنیم و زیر آنها خط بکشیم. در دفتر نکته برداری نکات مهم را یادداشت برداری کنیم. مثال ها را حل کنیم، تست های مهم را نشانه دار کنیم. در کل مطالعه را از یکنواختی در بیاریم و پویا ادامه بدهیم.

رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه

بهترین راه استراحت برای دانش آموزان و کنکوری ها خواب است. دانش آموز باید در طول 24 ساعت دسته کم هفت هشت ساعت خواب مفید داشته باشند.

وقتی که فعالیت بدنی نداریم، اسید لاکتیک وارد خون می شود و مایع بین سلولی شده و بدن خسته می شود. اسید لاکتیک، اکسیژن خون را جذب می کند، مغز خسته می شود و ما هنگام مطالعه احساس خواب آلودگی می کنیم.

راهکارهای رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه

خواب شبانه در زمان مناسب انجام شود. زمان استراحت مناسب مغز حوالی ساعت 11 تا 4 صبح می باشد.

اگر خواب شب تنظیم باشد، قطعا صبح هم برای بیدار شدن مشکلی نداریم و می توانیم سحر خیزی برای مطالعه داشته باشیم.

طرز صحیح نشستن پشت میز مطالعه و روی صندلی نیز بر روی خستگی ما تاثیر دارد. وضعیت خوابیده و دراز کش اصلا برای مطالعه مناسب نمی باشد.

بلافاصله پس از صرف غذا شروع به مطالعه نکنید. زمان مناسب برای مطالعه را تشخیص دهید و در بهترین شرایط جسمی شروع به مطالعه دروس کنید.

ساکن و به یک شکل روی صندلی و پشت میز، ثابت نشینید. از در یک وضعیت ماندن برای مدت طولانی پرهیز کنید.

فعالیت بدنی را فراموش نکنید. گهگاهی وضعیت بدنی خود را تغییر دهید تا تحرک و پویایی در شما از کار نیوفتد تا بتوانید با این فعالیت بدنی، خواب آلودگی هنگام مطالعه را رفع کنید.

برای ایجاد تنوع، با صدای بلند و برای خودتان توضیح دادن را در مطالعه خود قرار دهید.

تغذیه کنکوری ها و دانش آموزان هم نقش بسزایی در کنترل خواب آلودگی دانش آموزان خواهد داشت.

نکات تغذیه ای برای دانش آموزان را در هنگام مطالعه رعایت کنید و در نظر داشته باشید که میوه در بیداری مغز تاثیر بالایی دارد. مواد قندی و مغذی مانند خرما، عسل و.. به تمرکز و یادگیری کمک می کند.

مکان مطالعه از نور کافی و حتی تا می ت.انید طبیعی برخوردار باشد. زیرا با برخورد نور خورشید به بدن ما بهتر متوجه روز می شود در نتیجه فرمان بیداری صادر می شود.

نفس عمیق و آرام کشیدن را تمرین کنید و دبرای رسیدن اکسیژن کافی به مغز در هنگام مطالعه انجام بدید.

دوش آب ولرم انرژی مغز را بالا می برد و خواب آلودگی را از ما دور می کند.

در زمان خواب آلودگی می توانید با مطالعه درسی که بهش علاقه دارید آن را کنترل کنید! در طولانی مدت کمک کم خواب آلودگی هنگام مطالعه را درمان کنید.

تاثیر مشاوره و برنامه ریزی کنکور آسان است بر کنترل خواب آلودگی

یک مشاور خوب در ابتدا از علایق ما مطلع می شود. در برنامه ریزی اصولی خود سعی مس کند پارت بندی مناسب را رعایت کند. به طور مثال استراحت بین مطالعه را متذکر می شود، حتی دو تا درس محاسباتی یا حفظی را پشت سر هم قرار نمی دهد.

برنامه ریزی راهبری را جامع به قابل اجرا برای دانش اموز قرار می دهد. طوری در برنامه ی خود پیش می رود که با دید بلند مدت به برنامه ریزی علاوه بر اینکه ما مفاهیم را فرا می گیریم به درس و مطالعه علاقه پیدا می کنیم. با تحریک علاقه ی ما به درس، سبب می شود با شور شوق به درس نگاه کنیم و در هنگام مطالعه پویا باشیم. این پویایی برای مقابله با خواب آلودگی هنگام مطالعه کافی است.

وقتی برنامه ریزی اصولی باشد، دانش آموز با دیدن پیشرفت خود، به مطالعه علاقه مند می شود.

مهم ترین ویژگی برنامه ریزی های مشاورین کنکور آسان است، در نظر گرفتن شرایط داشن آموز است که در راستای شخصی سازی شده برای آنها تدوین می شود. یعنی با آگاهی از کارهای طول روز شما این برنامه نوشته می شود.

قطعا قابل اجرا و جامع بودن برنامه در یادگیری بهتر مطالب اثر خواهد داشت.

برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد :
09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *