تکنیک های تست خوانی
تکنیک های تست خوانی

تکنیک های تست خوانی

دانش آموزان در جلسه ی کنکور ممکن به دلیل سهل انگاری و ندانستن تکنیک های تست خوانی نتوانند سوال مورد نظر را به پاسخ برسانند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل و رفع بی دقتی در تست زنی پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با کنکور آسان است همراه باشید.

علاوه براینکه دانش آموزان لازم است تکنیک های تست زنی را آموزش ببینند بایستی با برخی نکات و مهارت های تست خوانی نیز آشنا شوند.

با دیدن این موضوع، شاید برای تان این سوال پیش بیاید که آیا خواندن صورت تست نیاز به مهارت دارد؟

در ادامه به بررسی پاسخ و جوانب به این سوال می پردازیم.

اهمیت مهارت تست خوانی

این نکته بارها به دانش آموزان گوش زد می شود که فهم صورت سوال نصف راه حل است. اما این موضوع یعنی چی؟

یعنی در هنگام حل تست ابتدا ما باید درک کنیم سوال چه چیزی را از ما می خواهد و سپس اقدام به حل آن کنیم.

زمانی که ما با دقت هنگام مطالعه پیش می رویم به نکاتی می رسیم که در موقع حل تست در زمان آزمون به کار ما می آید، آیا فقط حفظ مفاهیم و مطالب برای پاسخ به سوالات کافیست؟

می توانیم بگوییم با توجه به انگیزه طراحان کنکور از طرح سوالات، فقط با مطالعه مفاهیم نمی توانیم به سوالات پاسخ دهیم.

تکنیک های تست خوانی

مهارت هایی که هر یک از دانش آموزان بایستی بلد باشند عبارتند از:

1- اولین موردی که به آن می توان اشاره کرد، درست نخواندن صورت سوال و یا حتی گزینه ها ی مطرح شده می باشد. دقت زیادی بایستی در این زمینه یه خرج دهید و با تمرکز حواس سوالات را مطالعه کنید.

2- وجود برخی افعال منفی و مثبت گاهی ممکن است ازقلم و دید ما بیوفتد. بنابراین با خط کشی افعالی که در سوال هستند، به ویژه افعال پایانی سوال مانند درس است صحیحی نیست و … از بروز این اشتباه جلوگیری کنید.

3- همانند مورد قبل، در مشخص و پیدا کردن کلماتی از قبیل برخی، شرط و حروف ربط مانند همه ی موارد صحیح هستند به جز و همه موارد غلط هستند و … دقت کنید.

4- در دام عبارت های گمراه کننده گیر نکنید و معنی دقیق برخی کلمات را یاد بگیرید. این مورد از مهارت تست خوانی اشاره به کلماتی مانند مطلوب است دارد که معنی درست ترین گزینه کدام است اشاره دارد.

5- دو کلمه ی مشابه به هم دیگه مانند بدترین و برترین گاهی به اشتباه و جا به جا خوانده می شود.

6- یکی از مواردی که خیلی گمراه کننده می باشد عدم مطالعه ی صورت تست است و طراح شما را با اطلاعات زاید گمراه می کند تا خواسته ی اصلی سوال متوجه نشوید.

7- هر چهار گزینه مطرح شده در تست را مطالعه کنید. اینجری از دام گزینه های غلط به ظاهر صحیح در امان می مانید و همچنین گزینه ی صحیح به ظاهر غلط را تشخیص می دهید.

8- اشتباه در انتخاب تست صحیح! یعنی شما به عدد 2 رسیدید ولی عدد2 در گزینه ی 3 می باشد. برای جلوگیری از این اشتباه، کاملا در انتخاب پاسخ دقت کنید.

9- این مهارت تست خوانی به انتخاب پاسخ سوالات و پر رنگ کردن در پاسخنامه دقت کنید. پاسخ ها را به ترتیب پر کنید تا جابه جا سوالات را در پاسخنامه انتخاب نکنید.

10- جلوگیری از اشتباهات محاسباتی و ضربدر منها و علامت منفی!

موسسه ی کنکور آسان است

علاوه بر برنامه ریزی که جز وظایف یک مشاور تحصیلی می باشد به بهترین نحو آماده ی آزمون شدن دانش آموز نیز وظیفه یک مشاور مجرب است.

دانش آموزی که مطالعه مناسب داشته است پس باید با دانستن تکنیک های تست خوانی در آزمون هم به خوبی مطالعه خود عمل کند.

دانش آموزان برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور (رشته تجربی، ریاضی و انسانی) را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *