برنامه ریزی درسی
برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی، در واقع یکی از تاثیر گذار ترین و مهم ترین عوامل تاثیر گذار جهت رسیدن دانش آموز و داوطلب کنکوری به هدف مورد نظر می باشد.

در این نوشته صفر تا صد برنامه ریزی درسی را برای شما توضیح می دهیم، با ما همراه باشید.

برای داشتن یک برنامه ریزی موفق، تعیین هدف اولین گام در مسیر موفقیت محسوب می شود.

برنامه ریزی درسی برای چه گروهی از دانش آموزان کاربردی است؟

کلیه دانش آموزان دوره متوسطه اول و دوم با داشتن برنامه ریزی درسی اصولی به هدف مورد نظر خود برسند.

بهترین برنامه ریزی درسی دارای چه ویژگی هایی است؟

برنامه ریزی درسی که برای دانش آموز قابل اجرا باشد و بر اساس توانمندی ها ذهنی و شرایط فرد تنظیم شده باشد.

روش دریافت بهترین برنامه ریزی درسی کنکور؟

برای دریافت بهترین برنامه ریزی درسی کنکور توسط مشاوران متخصص و توانمند، با شماره 02155756500 تماس حاصل فرمائید.

تعیین هدف

تعیین هدف، به معنای انتخاب رشته دانشگاهی مورد نظر دانش آموز نیست بلکه بخشی از مسیر تعیین هدف است.

زمانی که دانش آموز رشته دانشگاهی مورد نظر خود را انتخاب می کند، باید به شماره زیر گروه آن رشته و ضریب دروس در آن زیرگروه توجه کند.

با اطلاع از ضریب دروس، می توان به اهمیت دروس پی برده و بر اساس آن برنامه ریزی درسی را تنظیم نمود.

پس از تعیین هدف دانش آموز باید مباحث خوانده شده، خوانده نشده و نیاز به مطالعه مجدد را در سه گروه جداگانه تقسیم بندی کنند.

شناخت نقاط قوت و ضعف خود در دروس

پس از تعیین هدف، بهترین راه برای تنظیم یک برنامه ریزی اصولی، شناخت نقاط قوت و ضعف خود در یادگیری مفاهیم و روش های تست زنی دروس می باشد.

دانش آموزان با آگاهی از نقاط ضعف خود، می توانند برنامه ریزی خود را بر اساس آن تنظیم کرده تا نقاط ضعف خود را برطرف نمایند و نقاط قوت خود را تقویت نمایند.

مکتوب کردن برنامه ریزی درسی

نوشتن برنامه ریزی درسی و مشاهده پارت های آن یکی از تاثیرگذار ترین عوامل، بر عمل کردن به برنامه ریزی درسی می باشد.

زمانی که برنامه ریزی مکتوب باشد، دانش آموز از روند کاری مطالعه خود آگاه بوده و بر اساس آن برای کار های متفرقه خود نیز می تواند برنامه ریزی کند.

اما نوشتن برنامه ریزی درسی اصولی دارد که در ادامه اصول نوشتن یک برنامه ریزی منظم و هدف مند را توضیح می دهیم.

برنامه ریزی اصولی دارای چه ویژگی هایی است؟

1- برنامه ریزی تحصیلی باید انعطاف پذیری داشته باشد . یعنی در آن بتوان پیشامدها و اتفاق های ناگهانی که مانع درس خواندن می شوند را جبران کرد. و ساعات از دست رفته را با مطالعه در ساعات دیگر جبران کرد.

2- برنامه ریزی باید فردی و براساس خصوصیات اخلاقی و تحصیلی هر فرد باشد هیچگاه یک برنامه درسی نمی تواند نیاز های چند دانش آموز و داوطلب کنکور را برطرف کند . همه دانش آموزان در یک درس خاص مشکل ندارند و ساعت مطالعه روزانه همه داوطلبین کنکور یکی نمی باشد .

3- در مطالعه باید دروسی که پشت سرهم قرار میگیرند از لحاظ محتوایی متفاوت باشند . هیچگاه دو درس حفظی را نباید باهم قرار دارد، یا حتما دروس عمومی در کنار دروس اختصاصی در برنامه وجود داشته باشند.

4- در یک برنامه ریزی تحصیلی منظم دانش آموز باید پیشرفت در رتبه و تراز را مشاهده کند . و هرماه نمودار پیشرفت در حال افزایش باشد .

5- برنامه ریزی باید دارای تنوع باشد و دانش آموز در حال اجرای برنامه تنوع درسی را احساس کند و باعث خستگی روحی دانش آموز نشود .

6- اهداف کوتاه مدت و بلند مدت باید در برنامه ریزی مشخص شوند و دانش آموز بداند هر درس را به چه منظور و برای چه درصدی در برنامه ریزی می خواند .

اما حداقل یکبار، همه افراد تجربه برنامه ریزی کردن و عمل نکردن به آن را دارند، چرا که فرد، برنامه ای را که خودش نوشته می تواند به تعویق بیاندازد و به آن عمل نکند.

داشتن برنامه ریزی درسی به تنهایی برای یادگیری مباحث کافی نیست، بلکه دانش آموزان باید به برنامه ریزی خود عملکرد کامل و دقیق داشته و بر اساس آن مطالعه دقیق داشته باشند.

دانش آموزان برای داشتن عملکرد کامل و دقیق به یک مشاور درسی، جهت تنظیم برنامه ریزی، آموزش روش مطالعه دروس، آموزش نحوه اجرای برنامه و اعلام گزارش مطالعه روزانه و پیگیری مداوم نیاز دارند.

مشاور درسی

مشاور تحصیلی متخصص با داشتن تحصیلات آکادمیک و تجربه در زمینه برنامه ریزی و شناخت افراد و آگاهی نسبت به اصول یک برنامه ریزی هدفمند، می تواند مناسب ترین برنامه ریزی را بر اساس شرایط فردی و توانمندی های علمی دانش آموز تنظیم کند.

مشاور درسی کنکور آسان است

مشاوران درسی کنکور آسان است با دارا بودن تجربه و تخصص در زمینه تحصیل و برنامه ریزی، سال های بسیاری است که دانش آموزان بسیاری را به نتیجه دلخواهشان رسانده و مناسب ترین برنامه را با توجه به شرایط و توانمندی های دانش آموز ارائه می دهند.

برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره اختصاصی، کلمه مشاوره را به شماره 09121904690 پیامک کرده و یا با شماره 02155756500 تماس بگیرید.

همچنین مشاوران کنکور آسان است علاوه بر ارائه برنامه ریزی و مشاوره، مناسب ترین منابع را با توجه به سطح علمی، نقاط قوت و ضعف دانش آموز معرفی می کنند.

منابع کنکور آسان است

مطالب مرتبط
پکیج کامل کنکور
بهترین منابع کنکور
فروشگاه اینترنتی کنکور آسان است

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *