کنکور 1402
کنکور 1402

باید ها و نباید های کنکور 1402

در تاریخ دوم تیر ماه 1400 سیاست هایی مربوط به کنکور 1402 توسط شورای انقلاب اسلامی مصوب شد. این سیاست ها دارای یکسری باید ها و نباید هایی می باشد که در این نوشته به طور کامل در مورد آن ها و مزایا و معایب پنج سیاست مصوب توضیح می دهیم.

قائم‌مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: در نامه معاون حقوقی رئیس‌جمهور به وزیر علوم درباره مصوبه جدید کنکور 1402 آمده است مطابق تدبیر مقام معظم رهبری در مواردی که مجلس شورای اسلامی اقدام به وضع قانون کرده باشد، شورای عالی انقلاب فرهنگی صلاحیت ورود ندارد.

برگزاری کنکور ۱۴۰۲ به چه صورت خواهند بود؟

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۴۰۲ برای دروس اختصاصی دو بار در سال برگزار خواهند شد.

کنکور 1401 در دو مرحله برگزار می شود؟

خیر کنکور 1401 مانند کنکور سال های قبل یکبار در سال و در تیر ماه برگزار خواهد شد.

بهترین برنامه ریزی کنکور 1402 چیست؟

بهترین برنامه ریزی برای کنکور 1402 برنامه ای است که در آن به یادگیری دروس اختصاصی و عمومی به طور یکسان توجه شود.

حذف کنکور 1402

منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره احتمال حذف کنکور اظهار کرد: کلمه کنکور یعنی سنجش و پذیرش که در قالب این معنی حذف شده است.

او افزود: سنجش در کنکور یعنی اینکه ۶۰ درصد آن به آموزش و پرورش واگذار شده است و ۴۰ درصد باقی مانده به خود داوطلب بر می‌گردد که در مدت زمان ۴ ساعت باید آزمون کنکور دهد.

کبگانیان تصریح کرد: کنکور سراسری قرار شده تا دو بار در سال برگزار شود، بنابراین اگر به شکل قبلی کنکور که هیجان و نگرانی وجود داشت نگاه کنیم باید گفت که کنکور برداشته شده است، ولی سنجش و پذیرش همچنان در کنکور وجود دارد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: اگر سنجش و پذیرش در کنکور وجود نداشته باشد دیگر عدالتی نخواهد بود، بنابراین کنکور حذف نشده است و نخواهد شد و با برگزاری دوبار در سال آن را ساماندهی خواهیم کرد.

مصوبه اول کنکور 1402

مصوبه اول کنکور ۱۴۰۲ مبنی بر آن است که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود.

اعمال تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی، مستلزم رعایت دو نکته مهم و اساسی می باشد :

1_ تقلبی در سوالات مطلقا صورت نگیرد.

2_ سطح سوالات بالا باشد.

تنها در صورتی که نکات گفته شده رعایت شوند، می توان گفت چنین قانونی کاربردی است اما اگر یکی از دو مورد گفته شده رعایت نشود، همه دانش آموزان به نمرات بالا دست می یابند و در نهایت رقابت باز هم به 40 درصد تاثیر کنکور سراسری اختصاص می یابد.

مصوبه دوم کنکور 1402

مصوبه دوم کنکور 1402 آن است که کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود.

چنین لایحه ای سال 1384 توسط شورای انقلاب اسلامی تصویب شد اما به دلیل بازخورد های منفی و مخالفت های شدید، این مصوبه لغو شد.

طی تحقیقات بدست آمده، بیش از صد هزار نفر از دانش آموزانی که در امتحانات نهایی شرکت نموده اند نمره 19 به بالا را کسب کرده اند.

در صورتی که این سیاست مصوب اعمال شود، بیش از 70 درصد دانش آموزان عملا موقعیت موفقیت در کنکور را از دست می دهند.

مصوبه سوم کنکور 1402

مصوبه سوم این بود که آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش آموزان ما برداشته شود و دانش آموزان وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.

بهترین مزایای این مصوبه، جلوگیری از استرس های پیش از کنکور و آشنایی دانش آموزان با سبک سوالات و نقاط ضعف و قوت خود آشنا می شوند و برای رفع آن ها اقدام می کنند.

مصوبه چهارم کنکور 1402

مصوبه چهارم این است که نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش آموزان می‌توانند از نتایج آن تا دو سال استفاده کنند.

مصوبه پنجم کنکور 1402

مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

در چنین شرایطی، احتمال تقلب در دانشگاه ها و تبعیض های پذیرش دانش آموز بالا می رود.

کلیه مصوبات گفته شده

برگزاری کنکور در دو نوبت برای کنکور 1401 هم اعمال می شود؟

بر اساس گفته سخنگوی شورای انقلاب اسلامی، مصوبات گفته شده از کنکور 1402 اعمال خواهند شد و کنکور 1401 به همان شیوه قبل برگزار می شود.

لغو قوانین کنکور 1402

قائم‌مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: در نامه معاون حقوقی رئیس‌جمهور به وزیر علوم درباره مصوبه جدید کنکور آمده است مطابق تدبیر مقام معظم رهبری در مواردی که مجلس شورای اسلامی اقدام به وضع قانون کرده باشد، شورای عالی انقلاب فرهنگی صلاحیت ورود ندارد.

بر اساس همین خبر می توان گفت که کلیه مصوبات پیشنهادی کنکور 1402 لغو شده است و دیگر اعتباری نخواهد داشت.

تاثیر معدل در کنکور 1402

محسن جلواتی قائم مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت در گفت‌وگو با خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس با اشاره به تناقص مصوبات درباره کنکور، اظهار کرد: ملاک عمل مصوبه مجلس، میانگین معدل نمرات سه سال آخر دبیرستان بوده و اثر مثبت معدل مدنظر است و مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان می‌کند فقط میانگین معدل سال آخر دبیرستان با اثر قطعی ۶۰ درصد ملاک عمل است؛ پس از آنجا که این دو مصوبه با هم در تعارض هستند، وزارت علوم نسبت به این تعارض از معاونت حقوقی رئیس‌جمهور، استعلام کرد.

وی ادامه داد: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به معاون حقوقی رئیس جمهور درباره تعارض بین برخی از مواد قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ با مفاد مصوبه جلسه شماره ۸۴۳ مورخ ۱۵ تیرماه 1400 شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی نامه نوشت.

کنکور 1402

جلواتی تصریح کرد: رونوشت این نامه برای رئیس‌جمهور هم ارسال شده است تا در جریان باشد و بر این اساس ملاک عمل سازمان سنجش همین نامه معاون رئیس‌جمهور باید باشد؛ البته باید تدابیری اندیشیده شود تا زیرساخت‌ها تأمین شود و با عجله نسبت به حذف کنکور اقدام نشود. 

وی با بیان اینکه عدالت باید سرلوحه کار باشد، گفت: بر این اساس کنکور 1402 هم مانند کنکورهای سال‌های قبل خواهد بود یعنی مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا نمی‌شود.

کنکور 1402 برای داوطلبان نظام قدیم

سوالات و شرایط کنکور 1402 برای داوطلبانی که دیپلم نظام قدیم دارند، با داوطلبان نظام جدید تفاوتی ندارد و منابعی که داوطلبان نظام قدیم باید برای کنکور 1402 مظالعه کنند، منابع نظام جدید می باشد.

برنامه ریزی کنکور 1402

بهترین برنامه ریزی برای دانش آموزان پایه دهم که قصد شرکت در کنکور 1402 را دارند، برنامه ای است که موفقیت در کنکور را اولویت قرار داده و در راستای آن، رسیدن به نمرات بالا در دروس عمومی را نیز هدف قرار دهد.

چه کسی می تواند چنین برنامه ریزی هدف مندی را تنظیم کند؟

مشاور تحصیلی متخصص در این زمینه به دلیل داشتن تحصیلات آکادمیک و تجربه در زمینه ارائه برنامه ریزی تحصیلی بهترین شخص برای ارائه برنامه ریزی اصولی و بر اساس بودجه بندی به دانش آموز می باشد.

مشاوران تحصیلی کنکور آسان است با دارا بودن تجربه در زمینه برنامه ریزی و مشاوره و مدرک تحصیلی آکادمیک توانسته اند هر ساله با برنامه ریزی اصولی خود، دانش آموزان بسیاری را در رسیدن به اهداف خود یاری کرده اند.

همچنین مشاوران کنکور آسان است علاوه بر ارائه برنامه ریزی اختصاصی، روش مطالعه دروس، روش های کنترل استرس، ایجاد تمرکز و .. را به طور دقیق به دانش آموزان آموزش می دهند و از فرد گزارش مطالعه روزانه می خواهند.

برنامه ریزی و مشاوره کنکور آسان است

برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره اختصاصی کنکور آسان است با شماره 09121904690 تماس بگیرید.

پس از تماس با شماره درج شده در سایت کنکور آسان است و ارائه مشخصات اولیه (پایه و رشته تحصیلی)، مشاوران کنکور آسان است در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

مطالب مرتبط
قیمت منابع کنکور آسان است
برنامه ریزی کنکور 1402

منابع کنکور 1402

اساتید کنکور آسان است با در نظر داشتن اهمیت یادگیری مفهومی دروس عمومی و یادگیری مفهومی و روش تست زنی دروس اختصاصی در کنکور 1402 به تدریس مفهومی دروس عمومی و آموزش مفهومی و روش تست زنی به صورت لوح فشره (دی وی دی) اقدام نموده اند.

برای دریافت منابع کنکور 1402 کنکور آسان است از یکی از سه روش زیر می توانید اقدام نمائید:

1_ خرید از طریق اپلیکیشن کنکور آسان است

2_ خرید از فروشگاه اینترنتی کنکور آسان است

3_ تماس با شماره 02155756500 و دریافت شماره حساب مورد تایید موسسه.

میانگین امتیازات ۴ از ۵

۵۰ پاسخ

 1. من نظام قدیم هستم دروس عمومیم دین و زندگی بیست و اون سه تا پانزده و پانزده و نیم شدم. اگر اختصاصی رو خوب آزمون بدم شانسی دارم که دندانپزشکی قبول بشم؟

  1. خانم تو این مملکت فقط حرف میزنن منم الان دانسجوی فرهنگیان هستم و مطالعه دارم واسه کنکور سه سال دیگه مبنا فقط کنکور ب این اراجیف توجه نکنین

 2. سلام ببخشید کنکوری های ۱۴۰۱ میتونن پشت کنکوری بمونن و سال ۱۴۰۲ توی کنکور شرکت کنند یا باید دوباره دیپلم بگیرند؟!

  1. دوباره که نمیشه دیپلم گرفت.دیپلم یه بار میگیری میره پی کارش،، ولی وشت کنکور بمونیم، اینهمه تست دینی و فارسی و زبانی که ما زدیم چی میشه؟
   همشو بندازیم دور بشینیم تست اختصاصی بزنیم؟

 3. سلام و خسته نباشید ، میشه لطف کنید بگید که واقعا این قانون تصویب شده ؟؟ که آدم با خیال راحت فعلا تست تخصصی بزنه بجا عمومی . اگ میشه کمک کنید .ممنون

 4. ولی خب این خیلی بد هست من دهم را رد کردم و تازه این مصوبه را برای ما دادند؟واقعا این نظام آموشی خرابه تکلیف کسانی که کنکوری میخوندن و برای دروس مدرسه کمتر حالا چی میشه؟

 5. چقدر بد. متاسفانه مدرسه من “بزرگسالان هست و از هنرستان پشیمون شدم اومدم تجربی و من صبح تا شب درس میخونم و همه سوالات رو درست جواب میدم و نمره خودم را به من نمی دهند و افرادی را میبینم که به معلم ها و مدیر ها پول یا بقول خودشون حق معلم میدهند و تقریبا با برگه سفید دست دادن و چندتا سوال هم که معلمین عینا تقلب دادن نمره های بالا میگیرن و جواب تلاش ها و زحمات من بسیار بده !خب در حق من اینجوری خیلی اجحاف میشه که مدرسه ارو ۶۰% کردین شاید من نخوام پول باج به معلم ها بدم و ثبت نام مدرسه بزرگسالان خودش گرون هست!مدرسه جواب تلاش ها و درس خوندن من رو نمیده اما اون افرادی که حتی یک سطر کتاب درسی رو نخوندن و پول دادن نمره بالا قبول میشن . حتی سواد هم ندارند واقعا!!!!!!!!!!!!!!!

  1. سلام وقت بخیر…طبق این مصوبات کسی که از رشته های فنی حرفه ای بخواد کنکور زبان بده باید چیکار کنه؟؟ اصلا امکان پذیره؟؟

  2. عزیز ، تاثیر معدل فقط برای سال نهایی(دوازدهم) هست که اون هم بصورت سراسری و کشوری هست
   و طرحِ سؤالش هیچ ارتباطی به دبیران شما نخواهد داشت😃
   نه تنها طرح سوال حتی تصحیح کردنش دست مدرسه ی شما نیست؛

 6. ببخشید اگر عملی بشه در کنکور ۱۴۰۲ کسی که در یه درس نهایی ۱۹ بگیره کلا از رقابت کنار میره ؟ این درسته واقعا ؟ یا مثلا ممکنه یه دانش اموز قوی یه سوال رو اشتباه بنویسی و راحت یه نمره اش بره و از چند ده هزار نفر عقب بیفته ولی خوب بنظر من درست نیست چون در امتحان تستی جبران میشه دیگه

  1. الان تکلیف ماهایی که سال ۱۴۰۲ کنکور داریم چی هستش ؟ واقعا موندم الان باید چی کار کنم من کلا زیاد به معدل و نمراتم توجه نمی کردم و بیشتر تمرکزم روی تست برای کنکور بود اما الان چی ؟
   اگه ۶۰ درصد معدل تصویب بشه به ضرر ما تموم میشه مثلا من الان تو منطقه ۳ دارم درس می خونم اما دبیرایی داریم که طوری ازمون امتحان میگیرن که انگار اون کنکوره مثلا دبیر زیستمون برای یه امتحان ساده کلاسی حتی از سال دهم هم سوال ترکیبی میده بهمون توی امتحان اما مثلاً یه مدرسه توی منطقه ۱ میشناسم که دبیر زیستشون حتی بهشون سوال میده که برا امتحان همون سوالات رو بخونن واقعا اینطوری حق ماهایی که واسه درس خواندن کلی زجر میکشیم ضایع میشه و کسایی که این دبیرا رو دارن به راحتی می تونن نمره بگیرن و احتمال قبولی ما خیلی کم میشه
   اگه اینا تصویب بشه دیگه درس خوندن فایده نداره و فقط اکثرا کسایی که پارتی دارن یا دبیرایی دارن که بهشون نمره بده یا سوال قبول میشن

 7. الان ی سوال دارم این مصوب قرار اجرای بشه؟؟با توجه ب اینک این طرح قدیم ترهم تصویب شد ولی بعد “لغوشد” و اینکه خیلی چیزا تصویب میشن ولی اجرایی نه🙂حالا تکلیف چیه تمرکز بزاریم رو تخصصی یا عمومی هم واسه کنکور بخونیم

 8. بابا کلا من نمیدونستم این کنکور ۱۴۰۲ داستانش چیه با راهنمایی های خانم هدایت تازه فهمیدم چی به چیه
  بچه ها عمومی ها اهمیت داره نمیشه بیخیالش بشید
  ممنون از کنکور آسان است برای مشاوران خوبش🌹🙏🏼

 9. یعنی برای پزشک شدن دیگه زبان لازم نیست؟دینی لازم نیست؟….؟عالیه…عجب عدالتی!..نمره شاگردان غیر انتفاعی کلا بیسته..یعنی معدل دبیرستان شون بیسته…ولی شاگردانی که تو مدارس عادی دولتی و مناطق محروم هستند هر قدرزرنگ هم باشند معدل همتراز های خود در غیر انتفاعی را (که با پول نمره میدن) نمیارن.کجای اینکار عدالته؟//….اصلا مگر میشود بری دانشگاه و سواد فارسی نداشته باشی؟…لطفا تیشه به ریشه فرهنگ ایرانی نزنید…حذف دروس عمومی یعنی….حذف فرهنگ.، تو را خدا زیاد جامعه رو مسخره نکنید…کمی به علم و تحصیل و سواد ارزش قلیل شوید. قانون نمره دهی در مدارس ارزشها رو برده، با حذف دروس عمومی هم دیگه معلم ها نیز دلسرد میشن.. و چندین هزار دبیر دروس عمومی هم از تدریس خود دست بر میدارن…و فرهنگ و زبان فارسی هم ..رفته رفته فراموش میشه….دیگه ظلم بسه…لطفا فرهنگ کشی مکنید..ای رهبر معظم ،ای انقلابیون…به داد فرهنگ ایرانی برسید…

  1. سلام معلممون بما گفت فقط سه تا امتحان خرداد تو این ۳ سال مهمه
   آیا درسته یا پایانی ترم یک هم اهمیت داره ؟

 10. سلام خسته نباشین برای کنکور ۱۴۰۲ کسی که پشت کنکوری و سوابق تحصیلی دوازدهمش خوب نیست باید چیکار کنه ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. فقط نهایی دوازدهمه
   اگرم بد داده باشی میتونی ترمیم معدل کنی
   درمورد ترمیم معدل تو اینترنت قشنگ جستوجوکن

 11. سلام من کاردانی ترم افزار دارم
  میخوام کنکور انسانی شرکت کنم
  اگه قبول نشدم ۱۴۰۲ میتونم کنکور بدم؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای کسانی که قبل از هشتاد و چهار دیپلم گرفتن تاثیر معدل در ۱۴۰۲ چطور اعمال میشه؟

 12. ⭕⭕⭕دوستان خواهش میکنم به سوال منم پاسخ بدین ، پس قطعی فقط نمرات سال دوازدهم توی کنکور ۱۴۰۲ تاثیر دارن ؟؟؟
  من یازدهمم و کمترین نمرمم ۱۷.۲۵شد
  کلا نمرات دانش آموزان افت کرده با امتحان ترم حضوری ، ممکنه تاثیر ندن

 13. سلام
  من رشتم کار و دانشه و میخوام کنکور تجربی بدم برای سال ۱۴۰۲ . با این ۶۰ درصد تاثیر سوابق تحصیلی ایا میتونم کنکور بدم یا نه؟

 14. بچه ها این لینک کارزار مخالفت با تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۲ هست لطفا هم خودتون امضا کنید و هم خانواده هاتون تا حالا حدود ۱۱۰۰۰ نفر امضا کردن ، امضا کنید که صدای مخالفتمون با این طرح به گوش مسئولین برسه🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *