اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها
اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها

اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها

برای موفقیت در کنکور، داوطلبان بایستی برخی از اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها که در سالیان قبل تجربه شدند را بشناسد.

این شناسایی و استفاده از تجربه هایی که منجر به شکست شدند سبب می شود که دانش اموز از تکرار مجدد آن جلوگیری کند. با بررسی آنها و تغییر سبک، در موفقیت خود راهگشایی کند.

از این دست اشتباهات و عوامل مخرب برای دانش آموزان بسیار بسیار داریم، از اشتباهات رایج هنگام مطالعه داریم تا همین اشتباهات مخرب کنکوری ها!

اهمیت شناسایی این موارد بدین دلیل است که از دانش آموز زرنگ از اینها استفاده می کند و دیگر در این دام ها نمی افتد.

برای آشنایی با این موارد و اشتباهات که قبلا رخ دادند، پیشنهاد می کنیم دانش آموزان تا انتهای این مقاله از سایت کنکور آسان است همراه باشند.

اهمیت مطالعه و کیفیت آن

شکست در زمان تحصیل و کنکور می تواند به دلایل زیادی مرتبط شود. یکی از آنها می تواند عدم اگاهی نسبت به مطالعه ی صحیح و چشم پوشی از اهمیت آن باشد.

وقتی یک دانش آموز از نتیجه ی آزمون خود (تفاوتی ندارد که آزمون آزمایشی باشد و یا آزمون کنکور) رضایت ندارد بدین در اولین مرحله می توان به نحوه ی مطالعه دانش اموز اشکال گرفت.

اصل مطالعه و چگونگی آن برای خیلی دانش اموزان هنوز یک مشکل است که حل و فصل نشده است. یعنی یک دانش آموز در گام نخست نمی داند که روش مطالعه دروس حفظی چگونه است و با روش مطالعه دروس محاسباتی مانند روش مطالعه ی ریاضی و فیزیک چه تفاوت هایی دارد. پس اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها از زمان مطالعه شروع می شود!

کسب نتیجه ی مناسب و برآورده شدن اهداف تحصیلی دانش آموز در گروی یک مطالعه مناسب و با کیفیت است. یعنی رابطه ای که بین موفقیت و یادگیری وجود دارد مستقیم است و هر دو تابعی از هم هستند که نتیجه ی آن بهم بستگی دارد. یعنی شما هرچقدر در مطالعه بهتر عمل کنید نتیجه ای که می گیرید راضی کننده تر است.

دانش آموز باید بداند که با یک مطالعه نوسانی نمی تواند از خود انتظار معجزه و کسب نتیجه بی درخشان داشته باشد.

تفاوت مطالعه با برنامه ریزی و بدون برنامه ریزی

دانش آموز بایستی در ابتدای مسیر برنامه ریزی تحصیلی خود را مشخص کند و براساس آن حرکت کند. هر کار مهمی که قرار است انجام شود نیاز به یک برنامه ریزی دقیق دارد، زیرا برنامه ریزی در بهترین حالت، کارهای ما را براساس الویت دسته بندی می کند.

همین کار باعث می شود مطالعه ی ما در مسیری صحیح و درست خود قرار بگیرد. همچنین با تاثیر مثبت در قدم های بعدی، ما را یاری می دهد.

هرگاه با پیمودن مسیر دریافتیم که نتیجه مناسبی کسب نمی کنیم بایستی آن را اصلاح کنیم و در مسیر صحیح قدم بگذاریم. برنامه ریزی کیفیت مطالعه ی ما را بالا می برد و دانش اموز را متعهد تر به اجرای آن می کند.

بعد از اینکه ما مطالعه را برای خود به بهترین شکل ترسیم کردیم، میرسیم به مرحله ی شناسایی اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها که موضوع اصلی بحث این مقاله کنکور آسان است می باشد.

اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها

در ادامه ی این مقاله به بیان برخی از مهمترین اشتباهات می پردازیم که عبارتند از:

  • هزینه ی بدون زحمت!
  • بی توجهی به کیفیت مطالعه
  • عدم حل تست و تمرین کافی
  • انتخاب منابع نامناسب
  • بی اهمیتی نسبت به مرور

مواردی که گفتیم را اگر بخواهیم چند خطی به صورت مختصر توضیح دهیم بایستی هر بخش را اینگونه بگوییم:

اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها: هزینه ی بدون زحمت!

این تفکر غلط است که با استفاده از منابع کمک آموزشی می توان موفقیت را تضمین کرد. زیرا حتی با هزینه های گزاف، بدون زحمت و تلاش نمی توان به موفقیت رسید. فراموش نکنید هیچ چیز بدون زحمت و تلاش بدست نمی آید. پس اگر هزینه هم می کنید بایستی تلاش کنید و برای کسب موفقیت بجنگید!

بی توجهی به کیفیت مطالعه

دانش اموز نباید که کمیت مطالعه را فدای کیفیت آن کند! این هم باور غلطی است که باید برای موفقیت تمامی مطالب دروس را مطالعه کنند! خود این مورد سبب بی انگیزگی دانش آموزان می شود. زیرا اگر یک دانش آموز به حجم کمتری از مطالب تسلط بیشتری داشته باشد و بتواند به سوالات آن بخش پاسخ دهد از دانش آموزی که حجم بیشتری مطالعه می کند اما نمی تواند تست آن بخش را حل کند موفق تر است. مهم این است که دانش آموز عمق مطلب را درک کند.

اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها: عدم حل تست و تمرین کافی

حل تست و تمرین حتی اگر آزمون آزمایشی باشد می تواند سکوی پرتابی برای داوطلب باشد. زیرا نواقص خود را شناسایی می کند و با رفع آنها می تواند به یادگیری بهتر خود کمک کند.

انتخاب منابع نامناسب

همانطور که انتخاب دی وی دی کمک آموزشی و منابع دیگر می تواند به بار علمی یک دانش آموز اضافه کند، همان قدر هم می تواند مضر و گمراه کننده باشد.

از وظایف یک مشاور تحصیلی این است که در مورد انتخاب منابع تحصیلی به دانش آموز مشورت بدهد.

اشتباهات رایج و مخرب کنکوری ها: بی اهمیتی نسبت به مرور

اکثر دانش اموزان به این نکته رسیده اند که با مرور نکردن، مطالب در ذهنشان تثبیت نمی شود. همین امر موجب می شود که در سر جلسه کنکور مطالب به ذهنشان نیاید. پس این تفکر هم مخرب می باشد که همه ی وقت خود را برای مطالعه مفاهیم بگذاریم. بایستی به صورتی پیش برویم که مطالب قبلی را در ذهنمان تثبیت کنیم و سپس به آن ها مطالب جدید بیافزاییم.

مشاورین موسسه کنکور آسان است

مهمترین وظیفه ی یک مشاور، برنامه ریزی صحیح و اصولی می باشد.

موسسه ی کنکور آسان است علاوه بر تولید محتوای آموزشی به صورت دی وی دی اقدام به مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی برای دانش آموزان می کند. برنامه ریزی صحیح ابتدا بدین صورت است که صفر تا صد مطالب را در بر بگیرد. برای آزمون و یا امتحان دانش آموز را مهیا کنند. علاوه بر این در انتخاب منابع مناسب با شرایط دانش آموزان، به داوطلب مشورت می دهند.

مشاورین کنکور آسان است، در برنامه ریزی های خود سعی می کنند نهایت ظرافت را برای برنامه ریزی صحیح به کار بگیرند. یعنی مرور منظم و تست آموزشی را برای تثبیت مطالب در ذهن دانش آموز قرار می دهند.

پارت بندی صحیح و استراحت بین آن ها را در برنامه قرار می دهند. برای دوران جمع بندی نیز دانش آموز را همراهی می کنند تا در نهایت در آزمون و امتحان به خوبی شرکت کنند.

برای ارتباط با کنکور آسان است، دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *