اشتباهات رایج مطالعه کنکور
اشتباهات رایج مطالعه کنکور

اشتباهات رایج مطالعه کنکور

اشتباهات رایج درس خواندن چیست؟

بیشتر دانش آموزان در طول تحصیل در مورد درس خواندن اشتباهاتی دارند که موجب نتیجه نگرفتن در تست های آموزشی، آزمون های آزمایشی و در نهایت، شکست در کنکور می شود.

شما با مطالعه این مقاله متوجه علت نتیجه نگرفتن خود در آزمون های آزمایشی و … شده و با تغییر آن ها می توانید از شکست خود در کنکور جلوگیری کرده و آینده خود را تغییر دهید.

اشتباهات رایج مطالعاتی

در مورد مطالعه و درس خواندن اشتباهات بسیاری وجود دارد که بیشتر دانش آموزان نسبت به آن آگاه نیستند، ما قصد داریم رایج ترین اشتباهات مطالعاتی که بیشتر دانش آموزان آن را تجربه می کنند را به شما معرفی کنیم.

نداشتن هدف

هدف مند بودن اولین جرقه ذهنی برای رسیدن به موفقیت می باشد.

چراکه دانش آموز دائما در ذهن خود رسیدن به هدف خود و تحصیل در رشته دلخواه خود را تصور کرده و برای رسیدن به آن تلاش می کنند.

تعیین هدف، بر اساس علایق فرد شکل می گیرد و در نهایت به درس خواندن و تلاش برای یادگیری بهتر دروس جهت کسب رتبه دلخواه در کنکور سراسری منجر می شود.

برای مثال همه داوطلبان رشته تجربی هدف قبولی در پزشکی، دندان پزشکی و … ندارند، اهداف دیگری مانند پرستاری، بهداشت، تربیت معلم و … از جمله رشته هایی است که می تواند هدف داوطلبان تجربی باشد، زمانی که دانش آموز هدف خود را تعیین کند با مشورت با یک مشاور تحصیلی از مدت زمان لازم برای مطالعه دروس و ترتیب مطالعه دروس برای قبولی در رشته مورد نظر آگاه شود.

داشتن روش ها و عادات مطالعه نامناسب

بسیاری از دانش آموزان یکسری عادت هایی دارند که از سال های اولیه تحصیلی در آن ها شکل گرفته است، از جمله:

  • راه رفتن و درس خواندن
  • بلند بلند درس خواندن
  • خوابیده درس خواندن
  • با موسیقی درس خواندن
  • در شلوغی درس خواندن
  • شب ها درس خواندن
  • همه دروس را به یک روش مطالعه کردن
  • و …

کلیه موارد بالا، از جمله رایج ترین عادات نامناسب مطالعاتی است که انرژی بسیاری را از ذهن و جسم دانش آموز می گیرد.

همچنین، این عارت می تواند در فرآیند یادسپاری مطالب اختلال ایجاد کند، به همین دلیل چنین افرادی زمانی که به سراغ تست زنی می روند، سوال و جواب ها برای آن ها آشناست اما پاسخ صحیح برایشان یادآوری نمی شود.

بهترین راه برای رفع موارد گفته شده مطالعه در محل مناسب برای درس درس خواندن (اتاقی با نور و فضای مناسب، بدون سر و صدا و به دور از هیاهو) می باشد.

تلفن همراه

با توجه به مجازی شدن کلاس های آموزش مدارس به دلیل ویروس کرونا، بسیاری از معلمان جزوه دروس را در فضای مجازی به اشتراک گذاشته و دانش آموزان برای شرکت در امتحانات کلاسی و یا پرسش های شفاهی، جزوات را از روی گوشی همراه خود مطالعه می کنند.

نگاه کردن به صفحه گوشی علاوه بر ایجاد ضعف در بینایی، به مرور می تواند منجر به اختلال در حافظه گردد.

به همین دلیل به دانش آموزان توصیه می شود جزوات معلمان را چاپ کرده تا از مشکلات اختلال در حافظه و حواس پرتی جلوگیری نمایند.

غافل شدن از نقاط قوت و تمرکز بر نقاط ضعف

هر دانش آموزی بهتر از هر فرد دیگر بر نقاط قوت و ضعف خود آگاه است. در طول تحصیل به دلیل نمره محور بودن مدارس، دانش آموزان دائما به نقاط ضعف خود توجه کرده و زمان بسیاری را به مطالعه دروسی که در آن ها ضعف دارند اختصاص می دهند و از تقویت نقاط قوت خود غافل می شوند.

برای مثال دانش آموزی که در درس ریاضی ضعف دارد و در درس زبان قوی عمل می کند و می تواند در امتحانات مدرسه نتیجه مطلوبی را کسب کند، بیشترین ساعت مطالعه روز خود را به درس ریاضی اختصاص می دهد و درس زبان را تنها به روز های پیش از امتحان موکول می کند.

در حالیکه دانش آموزی که هدف موفقیت در کنکور را دارد، تنها به مطالعه یک درس در طول روز اکتفا نمی کند بلکه دروسی که در آن ضعف دارد را به صورت مفهومی مطالعه می کند و دروس که در مفهوم آن ها مشکلی ندارد، روش تست زنی آن دروس را یاد گرفته و تمرین می کند.

چنین مطالعه ای مستلزم به داشتن برنامه ریزی دقیق و عمل کردن به آن می باشد.

بدون برنامه ریزی درس خواندن

برنامه ریزی درسی، پس از داشتن هدف مهم ترین و تاثیر گذار ترین عامل برای رسیدن به هدف دانش آموز می باشد.

چرا که دانش آموز با داشتن برنامه ریزی اصولی، علاوه بر داشتن نظم در درس خواندن، می تواند نقاط ضعف خود را رفع کرده و نقاط قوت خود را تقویت نماید.

در مورد برنامه ریزی دو گروه دانش آموز وجود دارد:

گروه اول:

دانش آموزانی که برنامه ریزی می کنند اما به آن عمل نمی کنند.

گروه دوم:

دانش آموزانی که نمی توانند برنامه ریزی صحیح انجام دهند.

هر دو گروه دانش آموزان، برای داشتن برنامه ریزی اصولی، بر اساس بودجه بندی کنکور و عمل کردن به آن نیاز به همراهی یک مشاور تحصیلی متخصص و با تجربه در زمینه برنامه ریزی و مشاوره تحصیلی دارند.

مشاوران درسی کنکور آسان است

مشاوران تحصیلی کنکور آسان است با داشتن تجربه بالا و تخصص آکادمیک در زمینه تحصیلی، بر اساس توانمندی های ذهنی و جسمی دانش آموز، شرایط کلی و هدف اصلی فرد برنامه ریزی اختصاصی، منحصر و بر اساس بودجه بندی کنکور به فرد ارائه می دهند.

مشاوران درسی کنکور آسان است، علاوه بر ارائه برنامه ریزی اصولی و بر اساس بودجه بندی کنکور و شرایط فردی دانش آموز، اشتباهات مطالعاتی دانش آموز را شناسی و رفع کرده و روش صحیح مطالعه هر درس را به دانش آموز آموزش می دهد.

برای دریافت مشاوره تحصیلی رایگان، می توانید کلمه مشاوره را به شماره 09121904690 پیامک کرده و یا با شماره 02155756500 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
مرور و رفع اشکال
چگونه کنکور دهیم

میانگین امتیازات ۴ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *