از کجا مرور کنیم؟
از کجا مرور کنیم؟

از کجا مرور کنیم؟

بسیاری از دانش آموزان با مرور آشناییت دارند، اما برایشان سوال پیش می آید که از کجا مرور کنیم و چگونه بازایابی اطلاعات انجام شود.

اصلا بیایید جامع تر صحبت کنیم، مرور چیست؟ چگونه برای مرور مهیا شویم و از آن مهم تر چگونه مرور انجام شود.

به طوری کلی در این مقاله از سایت رسمی کنکور آسان است، مرور را برای دانش آموزان توضیح می دهیم.

اهمیت مرور

دانش آموزان مطالعه ی خود را با کیفیت و بدون هیچ نقص و کاستی به ثمر می رسانند. با نهایت تمرکز هنگام مطالعه استارت می زنند، حتی برای اینکه دچار حواس پرتی نشوند، در طراحی محیط مطالعه ی خود نهایت ظرافت را خرج می کنند. اما در زمان آزمون و امتحان با توجه به مطالعه ی خوبی که داشتند، بیشتر مطالب را فراموش می کنند. برای جلوگیری از فراموشی مطالب بایستی منشا این اتافاق را پیدا کنیم. غالب این اتفاق به عدم بازیابی مطالب در ذهن یا همان مرور مطالب در زمان مناسب آن مربوط می شود.

زمانی که یک فصل یا بخشی از درسی مطالعه می شود، برای اینکه مطالب در ذهن ما به خوبی ذخیره شود و در مواقع مورد نیاز به یاد بیاوریم، بایستی مرور مطالب را صحیح و منظم در برنامه ریزی خود قرار دهیم. سوالی که در ادامه به آن پاسخ می دهیم این است که از کجا مرور کنیم؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تاثیر مرور چیست؟ مرور باعث می شود مطالب از حافظه ی کوتاه مدت منتقل شود و در حافظه ی بلند مدت ما ذخیره شود. حافظه کوتاه مدت انسان رفته رفته مطالب مطالعه شده را به فراموشی می سپارد، برای ماندگاری مباحث مطالعه شده می بایست به مرور مطالب در بازه های مشخص و ورود اطلاعات به حافظه بلند مدت پرداخت. بیشترین مدت زمان ماندگاری اطلاعات در ذهن هر شخص با کمک حافظه بلند مدت انجام می‌شود. که در برخی موارد تا چندین ماه و حتی چندین سال در ذهن ما می ماند.

از کجا مرور کنیم؟

حال می رسیم به سوال های مهم دانش آموزان که از چه منبعی برای مرور استفاده کنیم؟ منبع اصلی را مرور کنیم مناسب اسـت؟

از روی چه منبعی و به بیان ساده تر از کجا مرور کنیم؟

  • مرور همراه با تست

به جای اینکه وقت بزارید و منبع مطالعاتی را مرور کنید پیشنهاد می شود، با حل چند تست، مفاهیم را به یاد بیاورید و مرور را تکمیل کنید. این تست ها را که از گذشته علامت زده ایم را در چند دسته می توان تقسیم بندی کرد

  1. تست های که نکات کلی حجم مطالعاتی را در بر می گیرند!
  2. تست های که در زمان حل حاوی نکته ی جدید هستند!
  3. تست هایی در زمان حل آنها به مشکل خوردیم!
  • مرور از روی خلاصه نویسی ها

یادتونه که در زمان مطالعه ی منابع می پرسیدید چرا باید خلاصه نویسی کنیم؟ پاسخ این سوال در این جا مشخص می شود که یک خلاصه نویسی اصولی چه میزان کارآمد و مهم است. اگر اصول خلاصه نویسی را به خوبی بلد باشیم، یک مرور موفق را نیز پشت سر می گذاریم.

  • منابع چکیده و همایش طور

برخی منابع فرق نمی کند دی وی دی باشد یا کتاب، کم حجم تر از منبع اصلی هستند و بیشتر به بیان نکات دسته بندی شده می پردازند را نیز می توان برای مرور استفاده کرد!

با توجه به متن بالا و مقایسه موارد، در میابیم که بهترین مرور ها از منابع خلاصه نویسی شده ی خودمان و همچنین مرور با حل تست می باشد.

با توجه به اینکه دریافتیم از کجا مرور کنیم نوبت به بیان این نکته می رسد که مرور ما همراه با بازدهی بالا همراه شود، بر اساس چه فاکتورهایی مطالب را دسته بندی کنیم؟

مطالب براساس فاکتورهای زیر دسته بندی می شوند:

  • سختی سوالات طرح شده از بخش مورد نظر
  • سطح علمی درس مورد مطالعه
  • حجم مطالب

برنامه ریزی های موسسه ی کنکور آسان است

مهمترین وظیفه از وظایف یک مشاور تحصیلی، برنامه ریزی صحیح و اصولی می باشد. برنامه ریزی صحیح ابتدا بدین صورت است که صفر تا صد مطالب را در بر بگیرد. برای آزمون و یا امتحان دانش آموز را مهیا کنند.

مشاورین کنکور آسان است، در برنامه ریزی های خود سعی می کنند نهایت ظرافت را برای برنامه ریزی صحیح به کار بگیرند. یعنی مرور منظم و تست آموزشی را برای تثبیت مطالب در ذهن دانش آموز قرار می دهند.

پارت بندی صحیح و استراحت بین آن ها را در برنامه قرار می دهند. برای دوران جمع بندی نیز دانش آموز را همراهی می کنند تا در نهایت در آزمون و امتحان به خوبی شرکت کنند.

دانش آموزان برای ارتباط با کنکور آسان است، دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *