آموزش برنامه ریزی تحصیلی کنکور آسان است
آموزش برنامه ریزی تحصیلی کنکور آسان است

آموزش برنامه ریزی تحصیلی کنکور

در مسیر سخت تحصیل، آموزش برنامه ریزی صحیح اهمیت بالایی دارد که کنکور آسان است این مقاله در مورد برنامه ریزی تحصیلی صحبت می کند.

اهمیت برنامه ریزی تحصیلی

برای موفقیت در هر زمینه ای برنامه ریزی از جهت تنظیم کارها و فراموش نکردن الویت ها اهمیت دارد. داشتن یک برنامه منظم و منسجم اصلی ترین عامل در این زمینه پیشرفت تحصیلی به شمار می رود.

یکی از راه‌های مهم برای کسب نتیجه ی مطلوب، داشتن یک برنامه‌‌ ریزی درسی منسجم است.

اهمیت برنامه ریزی کنکور و حتی برنامه ریزی تحصیلی برای مدرسه و امتحان نهایی از آن جهت مهم می شود که مسیر هموار تری را در جهت دستیابی به اهداف خود پیدا می کنیم. برای دستیابی به برنامه ی اصولی آموزش برنامه ریزی تحصیلی نیاز است؛ کنکور آسان است در این مقاله آموزش برنامه ریزی را برای دانش آموزان شرح می دهد.

چرا برنامه ریزی داشته باشیم؟

برنامه ریزی تحصیلی نقشه ی راه یک دانش آموز است. در مسیر به شما جزئیات را یاد می دهد، چه موقع نیاز به مطالعه دارید. چه مواقعی نیاز به حل تست دارید و چه زمانی بایستی مرور کنید.

ویژگی های کلی برنامه ریزی را می توان به بخش های زیر تقسیم کرد:

 • مشخص کردن مطالب مورد مطالعه
 • ترتیب مطالعه درس ها
 • زمان حل تست
 • چه موقع نیاز به مرور مطالب داریم
 • مشخص بودن زمان استراحت

در مجموع برنامه به طول روز ما سر و شکل می دهد و برای هر لحظه از ز مان خود، تکلیف از پیش مشخص داریم.

برنامه ریزی تحصیلی

برای برخی از دانش آموزان سوال پیش می آید که آیا بدون برنامه ریزی تحصیلی هم می توان موفق شد؟ بایستی به این نکته در جواب اشاره کنیم که برنامه ی درسی نداشتن دلیلی بر عدم موفقیت نیست، اما شاید راه موفقیتی که با چهار ماه بتوان طی کرد را در مدت زمان طولانی تر مثلا نه ماهه میسر کرد.

در واقع معنای برنامه ریزی درسی این است انجام کارها به صورت دقیق و منظم برای کسب موفقیت و پایان اهداف انجام شود. برنامه موجب می‌شود که شخص با توجه بیشتری به هدف نگاه کند و برای آن قدم بردارد و زمان خود را مدیریت کند.

با این اوصافی که گفته شد امیدواریم اهمیت برنامه ریزی تحصیلی را درک کرده باشید. لازم است بدانید برنامه ریزی به تنهای برای موفقیت کافی نیست بلکه توجه و عمل به آن و همچنین عوال دیگر نیز دخیل است.

آموزش برنامه ریزی تحصیلی : حالات کلی

در حالت کلی برنامه ریزی تحصیلی به سه نوع برنامه تقسیم می شود:

1. برنامه ریزی زمانی

2. برنامه ریزی حجمی

3. برنامه ریزی حجمی-زمانی

1. برنامه ریزی زمانی

ساده ترین برنامه ریزی که می توان برای مطالعه انجام داد، نوشتن نام درس و زمان مطالعه ی آن است. به دلیل غیر استاندارد بودن این مدل برنامه اصلا پیشنهاد نمی شود و تا حد الامکان از آن پرهیز کنید.

در این برنامه مشخص می کنید مثلا درس فیزیک را در زمان دو ساعت با تعداد صفحه مشخص مطالعه کنید، اما در این ساعت بازه ی مشخص شده تمام نمی شود. اگر ادامه دهید فکرتان پیش آن بازه ی باقی مانده خواهد بود. اما اگر ادامه دهیم تایم درس بعدی را استفاده کرده ایم. در نهایت با این روال ادامه می دهیم در آخر ضرر می کنیم.

دیگر مشکل این برنامه ریزی این است اگر اتفاقی پیش بیاید و نتوانید سر موقع مطالعه کنید کل برنامه ریزی شما به مشکل می خورد.

2. برنامه ریزی حجمی

بیشتر این برنامه ها و معروفترین این ها مربوط به برنامه ریزی آزمون های آزمایشی می شود. اگر دقت کرده باشید این برنامه ها بدین صورت است که برای یک آزمون دو تا سه هفته زمان در نظر گرفته می شود و باید در طی دو یا سه هفته آن مباحثی را که داخل برنامه نوشته شده را مطالعه کنید.

این برنامه ریزی نیز چندان مفید و کارآمد نیست. زیرا دانش آموز برخلاف اینکه می داند در این مدت دو سه هفتته ای چه مباحثی را باید مطالعه کند اما نمی داند در هر روز چه درسی را در چه پارتی باید قرار دهد. تقسیم بندی حجم مطالعه منابع نیز مشکل ساز می شود.

3. برنامه ریزی حجمی-زمانی

عناصر تشکیل دهنده این برنامه ی ترکیبی، زمان و حجم است. برای مطالعه و تحصیل این مدل برنامه بهتر از دو تای قبلی می باشد. اگر در این برنامه، به درستی عناصر اصلی (زمان و حجم) را در کنار هم بچینیم و ارتباط بین آن ها را برقرار کنیم بهترین روش برنامه ریزی می تواند باشد.

آموزش برنامه ریزی تحصیلی : مراحل نوشتن برنامه

 1. دسته بندی دروس بر اساس اهمیت
 2. دسته بندی دروس بر اساس حجم
 3. تعیین برنامه های پر اهمیت تر
 • اهمیت دروس برای نوشتن برنامه

شما بایستی بر اساس اهمیت و تاثیری که آن درس بر کنکور شما می گذارد، دروس را دسته بندی کنید.

مثلا برای تجربی، درس زیست اهمیت بالایی دارد، برای انسانی، عربی و ادبیات تخصصی و در ریاضی، درس ریاضی اهمیت بالایی دارد.

 • میزان تاثیر حجم هر درس در برنامه

تعیین حجم درس و یا دسته بندی دروس براساس حجمی که دارند در نوشتن برنامه ریزی درسی اهمیت بالایی دارد.

 • تعیین فوق برنامه ها

مثلا شرکت در کلاس زبان در موسسات غیر از مدرسه و یا حتی خود مدرسه بایستی مشخص شود. چه روز هایی درگیری دارید و در برنامه ی خود لحاظ کنید.

آموزش برنامه ریزی تحصیلی

در برنامه ریزی درسی بایستی به کلیه ی جزییات توجه شود. در این برنامه باید دید کوتاه مدت و بلند مدت را در نظر بگیریم. یعنی در پایان هفته از مطالعه به چه هدفی برسیم و در انتهای ماه چقدر از منابع مطالعه شود.

پارت بندی مناسب و قابل اجرا و همچنین پوشش کلیه دروس لحاظ شود.

مشاورین موسسه کنکور آسان است

موسسه کنکور آسان است علاوه بر تولید محتوا به صورت دی وی دی برای کنکور محتوایی، برنامه ریزی و مشاوره ی تحصیلی نیز به دانش آموزان و داوطلبان می دهد.

ویژگی های برنامه ریزی موسسه کنکور آسان است این است که ابتدا شرایط دانش آموز را جویا می شوند. سپس اقدام به نوشتن برنامه می کنند.

برنامه ها به صورتی تدوین می شوند که با توجه به زمان باقی مانده تا کنکور صفر تا صد مطالب را شامل می شوند. در صورتی که وقت کمی مانده باشد تا رسیدن کنکور، با توجه به بودجه بندی دروس مهم تر را در برنامه قرار می دهند.

در برنامه پارت بندی مناسب، زمان استراحت بین دروس، تست آموزشی و مرور منظم لحاظ می شود.

از همه مهمتر قابل اجرا بودن برنامه ریزی در نظر گرفته می شود. با توجه به شرایط دانش آموز، برنامه ریزی شخصی سازی شده انجام می دهند؛ علاوه بر برنامه دادن، بهترین منابع کنکوری از موسسه ی کنکو رآسان است را به دانش آموزان معرفی می کنند. در مسیر پر پیچ و خم موفقیت، شرایط را برای بهتر نتیجه گرفتن دانش آموز مهیا می کنند و در طول مسیر سخت کنکور کنار دانش آموز خواهند بود.

برای ارتباط با کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

دفتر مرکزی : 02155756500
مشاور ارشد : 09121904690

منابع آموزشی موسسه کنکور آسان است، با تدریس های مفهومی و تستی، یکی از کامل ترین مجموعه های آموزشی برای کنکور و معدل سازی است. با تهیه منابع موسسه کنکور آسان است شما می توانید از مشاوره های تحصیلی نیز استفاده کنید.

بهترین منابع آموزشی ویژه تست زنی کنکور را از سایت رسمی کنکور آسان است تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *